Városlakó rovarevők leszünk?

A mostani pályakezdők generációja várhatóan 2050 körül megy majd nyugdíjba. Az Európai Bizottság felmérése szerint 35 év múlva egy megváltozott világ vár majd rájuk. Bolygónk népessége meghaladhatja a 9 milliárd főt, Európában a lakosság egytizede pedig 80 évnél idősebb korú ember lesz. Az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztár összegyűjtötte, melyek azok a társadalmi változások, amelyek átalakítják mindennapi életünket.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Az Európai Bizottság 25 vezető jövőkutatót kért fel lehetséges trendek kimutatására a következő évtizedekre. A kapott eredmények alapján az látható, hogy 35 év múlva a társadalom tagjait elsősorban városban lakó időskorúak teszik ki, akik rendszeresen fogyasztanak majd rovarokat.

Elvárosiasodunk

Ma a Föld népességének 46 százaléka vidéken él.  Az előrejelzések szerint 2050-re az emberiség létszáma eléri a 9 milliárd főt, akiknek a 75 százaléka – azaz négyből három ember – a jobb munkahelyek, a fejlettebb oktatási- és egészségügyi rendszer miatt városokba fog költözni.  Nem lesz ritka a több száz kilométeren elterülő, akár 100 millió ember számára otthont jelentő megapoliszok kiépülése sem.

Sokáig tanulunk

Már most is jellemző, de 2050-re még inkább kitolódnak a tanulással töltött évek. A posztadoleszcencia jelensége – azaz a fiatal generáció egyre elhúzódóbb „serdülőkora” és későbbi felelősségvállalása – évről évre jelentősebb Európában, így Magyarországon is. Ez azt is jelenti, hogy unokáinknak már teljesen természetessé válhat, hogy akár 30 éves korukig is az iskolapadban ülnek és sokkal később lépnek ki a munkaerőpiacra, ami minden ország ellátási rendszere számára kihívást jelenthet. Önnek mekkora esélye van dolgozni 20 év múlva? Itt kiderül!

Boldog 100. születésnapot!

Egyre többen élik majd meg a 100. születésnapjukat. A javuló egészségügyi szolgáltatásoknak köszönhetően a jövőben nem lesz ritka a magas életkor. A kormányoknak újra kell értelmezniük az „időskor” fogalmát, a nyugdíjkorhatár pedig várhatóan még inkább kitolódik.

„Az Európai Unió előrejelzései alapján látható, hogy a társadalom jelentősen át fog alakulni a ma megszokottakhoz képest, ami óriási kihívások elé állítja a most már csaknem száz éves nyugdíjrendszert. Rendkívül fontos változás, amit itthon is láthatunk, hogy egyre inkább emelkedik a születéskor várható élettartam. Ez többek között azt jelenti, hogy növekszik a nyugdíjasként leélt évek száma. Ma Magyarországon átlagosan 10-15 évet töltünk nyugdíjban, vagyis nem mindegy, hogy milyen tartalékokkal rendelkezünk ezekre az évekre. Egyre nagyobb szerepet kap tehát az öngondoskodás, a boldog nyugdíjas évekről unokáinknak, de már nekünk is várhatóan saját magunknak kell gondoskodnunk” – mondta el Nagy Csaba, az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.

Robotok? Még csak most jön az igazi áttörés
„A számítógépek adatfeldolgozási sebessége exponenciálisan nő, aminek a hatásait az elkövetkező években egyre jobban érezni fogjuk” – állapította meg ötven évvel ezelőtt Gordon E. Moore. És valóban: az egyre gyorsabb számítógépek és egyre ügyesebb robotok mind jobban átalakítják a mindennapi életünket, a cégek működését, a gyártási folyamatokat és a munkaerőpiacot is.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo