A kutatás szerint legalább 3,4 millió állás kötődik közvetlenül a megújuló energiaforrásokhoz, a fenntartható közlekedéshez, illetve az energiatakarékos termékekhez és szolgáltatásokhoz a kontinensen - közölte a Média Age - HR Press. Eközben a hagyományos, környezetszennyező ágazatokban, mint például az áram-termelés, a bányászat, üzemanyagok, kohászat és cementgyártás, csupán 2,8 millióan dolgoznak. A WWF szerint a trend is egyértelmű: az új, környezetkímélő ágazatok egyre gyorsabban teremtenek új munkahelyeket a jövőben, miközben a szennyező szektorok egyre lassulnak majd.
„A tanulmány világosan megmutatja, hogy mely területek az elmúlt időszak nyertesei, és világos bizonyítékot szolgáltat arra nézvést, hogy a klímabarát szabályozások és technológiák bevezetése hozzájárulnak a gazdasági növekedéshez. A „tiszta gazdaság" felszálló ágban van. Ha a politikusok továbbra is a szennyező iparágakat támogatják, azért Európának nagy árat kell fizetnie, a környezetvédelem, de a gazdaság terén is" - nyilatkozta Jason Anderson a WWF európai klíma- és energiapolitikai vezetője.
A szervezet szerint mintegy 400 ezren dolgoznak a megújuló energia előállításához köthető munkahelyeken, 2,1 millióan a fenntartható közlekedésben, és több mint 900 ezer embernek az energia-hatékony termékek gyártása és szolgáltatások nyújtása teremt megélhetést. Ez utóbbiak közé tartozik például az épületek szigetelése és felújítása, szélkerekek és napelem-táblák felállítása, karbantartása. Közvetve több mint ötmillió további állás kapcsolódik ehhez a területhez - állítja a WWF. A zöld ágazatokon belül különösen a szél- napenergia és a biológiai eredetű energiaforrások kiaknázása, a tömegközlekedés és az építőipar mutat gyors növekedést.
Az USA öt ok miatt vált energiastratégiát
A hatékonyság növelése áll az új amerikai energiapolitika középpontjában, mondta hétfői, budapesti előadásában Mark Hopkins, az ENSZ Alapítvány nevű magánszervezet energiapolitikai programjának vezetője. Az amerikai kormány által szponzorált előadás szerint hosszú évekig a "minél több energiát minél olcsóbban" jelmondat volt az energiastratégia alapja az Egyesült Államokban. Ennek a ma is mélyen gyökerező szemléletmódnak az átalakítása komoly politikai feladat az alig néhány hónapja dolgozó új kormányzat számára, mondta Mark Hopkins, aki nem visel tisztséget az Obama-adminisztrációban.
Az új irányvonal a hatékonyság-központú szemlélet alapján formálódik. Hopkins szerint ez legalább öt okból jobb a korábbi stratégiánál mindenki számára. Először is olcsóbb, mondta a szakértő számításokra hivatkozva, amelyek szerint a felhasználható energiamennyiség növelése a hatékonyság fokozásával nagyságrendekkel kisebb összegbe kerül, mint a termelőkapacitások bővítésével.
Az energiahatékonyság növelése gyorsabb is, mint egy új erőmű létesítése, ami az első tervektől az átadásig legkevesebb hat évig tart. A hatékonyság fokozása továbbá környezetbarát megoldás, és ellátás-biztonsági szempontból is megfelelő, mert a jelenlegi számítások szerint a kínálati oldal 2030-ig biztosan lépést tud tartani az energia iránti kereslet növekedésével, a hatékonyság javítása révén. A új stratégia végül azért is kedvező, mert megtakarítást hoz a fogyasztónak, növeli az energiahatékony termékek forgalmát, és új munkahelyeket teremt, mondta Hopkins.
Ennek az elképzelésnek az alapján dolgozták ki az amerikai kormány gazdaságélénkítő programjának 30 milliárd dolláros energiafejezetét. Korszerűsítik például a világ legnagyobb energiafogyasztó egységét, a szövetségi kormányzati infrastruktúrát, amely közel 500 ezer épületből áll, és évi energiaszámlája 25 milliárd dollár, mondta az ENSZ Alapítvány szakértője.