Most a zsebünkbe tenne pénzt a minisztérium

Kevesen tudják, hogy a hazánkban elfogyasztott energia 38 %-át a lakosság használja fel, ennek is több mint kétharmadát fűtéséhez és melegvíz előállításához. Például csak az épületekhez kapcsolódó kibocsátások adják a teljes hazai üvegházhatású gázkibocsátások 30%-át. Ezt a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia szerint 2020-ra harmadával lehet csökkenteni.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Számos felmérés mutatja azt is, hogy az emberek nincsenek tisztában az éghajlatváltozás hatásaival, nem tudják, milyen veszélyt jelent és főleg hogy mit tehetnek ellene. A felmérések azt is megmutatják, hogy az emberek hajlandóak lennének tenni a bolygóért, hajlandóak környezettudatosabban élni, de nincs elég információjuk arról, mit is kellene tenniük.

A zöld tárca ezért január elején rövid figyelemfelhívó akciót tervez, hogy ráirányítsa a közvélemény figyelmét az éghajlatváltozás hatásaira és egyúttal apró tippekkel segítse a lakosságot abban, ki-ki hogyan bánhat takarékosabban a Föld erőforrásaival saját háztartásában.

Január hetedike és tizedike között az éghajlatváltozás miatt már kihalt vagy kihalással veszélyeztetett állatokat - és az embert is - mintázó jégszobrokat állítanak fel a főváros néhány forgalmas pontján. A jégfigurák mellé "Legyen takarékosabb, óvja a Földet!" szlogennel fémjelzett praktikus takarékossági üzeneteket helyeznek el többek között a vízfogyasztással, áramfelhasználással, fűtéssel, világítással kapcsolatosan, illetve szólapokat osztanak a járókelők számára.

Ízelítő az akció során ismertetendő klímavédelmi tanácsokból:

Tudta Ön, hogy a háztartásokban használt energia 70%-a fűtésre megy el? Ha csak 1 celsius fokkal csökkenti az otthoni hőmérsékletet, akár 7%-kal csökkenhet a fűtésszámlája.

Tudta Ön, hogy a mosóvíz hőfokának mérséklése jelentős megtakarítással jár? Ha például negyvenről harminc fokra állítja a hőfokot, máris 40%-os energia-megtakarítást ér el és évente akár több tízezer forintot spórolhat villanyszámláján.

Tudta Ön, hogy az energiatakarékos izzókkal nemcsak a költségei, hanem a környezetszennyező gázkibocsátás is csökken? Hagyományos izzóit ezért cserélje energiatakarékos fényforrásra. Ha itthon 1 millió háztartásban csak 4 hagyományos izzót cserélnének energiatakarékosra, akkor 900 millió tonna környezetszennyező gázzal termelnének kevesebbet az erőművek.

Tudta Ön, hogy a társasházak szemétdíja a szelektív hulladékgyűjtéssel jelentősen csökkenthető? Cseréljék le a hagyományos vegyes szeméttárolókat szelektív hulladékgyűjtő edényekre és havonta 20-30%-ot megspórolhat a lakóközösség.

Tudta Ön, hogy a huzatos ablakok, ajtók akár 10 százalékkal is megnövelhetik lakása hőveszteségét? Korszerű nyílászárók beépítésével, vagy a meglévők szigetelésével azonban ezt a hőveszteséget akár negyedére is csökkentheti.

Tudta Ön, hogy a háztartási készülékek kikapcsolt állapotban is áramot fogyasztanak? Ezért áramtalanítsa a használaton kívüli elektromos készülékeit és takarítson meg évente akár 6000 forintot a villanyszámlájából.

Tudta Ön, hogy egyetlen darab, éjszakánként feleslegesen bekapcsolva hagyott számítógép éves szinten egy tonna felesleges széndioxidot bocsát ki? Ezért kapcsolja ki számítógépét már akkor is, ha egy óránál hosszabb ideig nem használja. Így nemcsak energiát spórol meg, hanem csökkenti a környezetét érő káros anyag kibocsátást is.

Tudta Ön, hogy az eljegesedett mélyhűtő akár 30%-kal is megnövelheti az energiafogyasztást? Ezért évente legalább két alkalommal olvassza le hűtőszekrényét.

Tudta Ön, hogy egy csöpögő csapból naponta akár 25 liter víz is elfolyhat feleslegesen? Legyen takarékosabb, fizessen kevesebbet! Figyeljen oda a lakókörnyezetére, javítsa meg a csöpögő csapot, vásároljon víztakarékos zuhanyfejet, ezzel is járuljon hozzá a környezeti értékek, vizeink megóvásához.

Tudta Ön, hogy Magyarországon naponta 1,3 millió műanyag zacskó kerül forgalomba, amelyek csak 300-400 év alatt bomlanak le? Ezért használjon mosható textilszatyrot, vagy a hulladéklerakókat kevésbé terhelő, lebomló papírtáskát.

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo