Méhpusztulás világszerte

A méhek és más a beporzást végző rovarok pusztulása több mint húsz éve drasztikus méreteket ölt világszerte. Az ökoszisztémában, ezáltal a mezőgazdaságban is fontos szerepet játszó rovarok élelmiszereink egyharmadának előállításához járulnak hozzá. Állományuk csökkenésének visszaszorítása létfontosságú az emberiség számára.

A méhek az élelmiszertermelés harmadához járulnak hozzá, nélkülük éheznénk - Kép: Pixabay

A ’90-es évek óta számolnak be a méhpopuláció csökkenéséről a világ számos pontján. Közép-Európa egyes területein a pusztulás aránya elérte a 80-90 százalékot is. A méhpusztulás okaként említik a Varroa atkát, amely német kutatók vizsgálata szerint 2004 és 2009 között megtizedelte a méhcsaládok egy részét. Franciaországban és Németországban 15 év alatt negyedére csökkent méhek állománya – írta az ecolounge.hu.

A legfontosabb méheket tizedelő vírusok a méh-paralízis és annak krónikus változata (ABPV & CBPV), a királynőt megtámadó "black queen cell" vírus (BQCV), a szárnyakat deformáló, így a méheket röpképtelenné tevő DWV, a Kashmir méh vírus (KBV) és a jeruzsálemi egyetemen, valamint Franciaországban detektált IAPV (Israeli Acute Paralysis Virus). A vírusok végigsöpörtek Amerikán és Európán, 2004 óta az amerikai méhállomány felét, egyes méhészetekben a méhrajok 90 százalékát fertőzték meg. Európában az IAPV ütötte fel a fejét 2006-ban, megfelelő módszert azóta sem találtak ellene. A vírus a CCD (Colony Collapse Disorder) járvány okozója, amelynek fő tünete a háziméhek tájékozódási képességének teljes megzavarodásában mutatkozik meg. A fertőzött egyedek nem találnak vissza a kaptárhoz, végkimerülésig repülnek. Méz híján a királynő is elpusztul, így végül az egész kolónia kihal.

Hazánkban évente 10-20 százalékos a méhveszteség szekértők állítása szerint. Tömeges pusztulásról legutóbb Somogy megyében számoltak be. Zöld szervezetek szerint növény védőszer mérgezés okozta a balatonlellei veszteséget. A méhgyilkosnak nevezett fiprolin idén már többször szedte áldozataít- állítja Tömöri Balázs, a Greenpeace kampányfelelőse. Napjainkban a méheket érő veszély csak fokozódik, a természetes fenyegetések, mint a klímaváltozás, élősködők és kórokozók mellett a nagyüzemi mezőgazdaság terjedése egyaránt szedi áldozatait.

A cikk az Ecolounge.hu-n folytatódik!

Többet érnek nekünk a méhek élve
Európában a méhek általi beporzás pénzbeni értéke évi 22 milliárd dollár. A méhekre egyes kutatók szerint káros hatással bíró neonikotinoid-alapú vegyszerek révén viszont csak 2 milliárd dolláros pluszbevételhez jut az uniós agrárium. Beporzás nélkül nincs élelem. Ha a méhpopuláció összeomlik, jön az éhínség.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo