Még mindig a nők egyenjogúságáról kell beszélnünk

A nők politikai és gazdasági szerepvállalásának növelése a cél - értettek egyet a Piac&Profit által rendezett második Magyar Fenntarthatósági Csúcs „Minden ember egyenjogú?" elnevezésű dialógusának résztvevői.

A politikai jelenlét, ha az országgyűlési képviselők arányát tekintjük stagnál (jelenleg 9%). A megoldást a résztvevők a már több országban alkalmazott kvótarendszer alkalmazásában látják.

Rajnai Gitta, a Nők a pályán mozgalom szóvivője elmondta az általuk kidolgozott elv alapján a listás helyeken fele fele arányban, egy férfi, egy nő sorrendben kellene összeállítaniuk a pártoknak. Ráadásul a parlamenti férőhelyek számának csökkenése feltételezhetően tovább rontja majd az arányt.

A kvóta fontossága mellett érvelt Keveházi Katalin, a Jól-lét Közhasznú Alapítvány vezetője is. Enélkül ugyanis nem jutnak el a nők döntéshozó pozíciókba, hiszen a régi beidegződés, miszerint ez a férfiak világa, még ma is működik hazánkban. Ha több nő volna a Parlamentben az más nézőpontot hozna és bizonyos politikai döntések nem születnének meg. Ilyen például a bölcsődei térítési díj mértékéről szóló döntés, mely azt sugalmazza, hogy bölcsőde egy luxus, holott igen fontos lenne azokban a családokban rá, ahol a második kereset kiesése komoly nehézségeket okoz.

Ki otthon, ki munkában

A GYES meghosszabbítása a nők otthontartásának eszköze, ami hosszútávon nem jelent megoldást. Nem lehet politikai cél a nők munkaerőpiactól való távoltartása akkor, amikor a kétkeresős családmodell kényszere a racionalitás - emelte ki Ertsey Katalin az LMP országgyűlési képviselője. A válság egyik hozadéka éppen az, hogy a nők munkavállalásának megítélése jelentősen javult az eddig azt elutasító társadalmi csoportoknál is.

A piaci szférában is alacsonyabb a vezető beosztásban lévők között a nők aránya, ennek oka még mindig az üvegplafon. A középvezetői pozícióban teljesítő nők jóval stresszesebbek férfi kollégáiknál, nehezebben is lépnek feljebb a ranglétrán.

A Magyar Fenntarthatósági Csúcs 2011 második napjának összefoglalóit, képeit ide kattintva érheti el.

Fogy a magyar
A népességfogyás megállítása az egyik legfontosabb cél és ez elképzelhetetlen anélkül, hogy a munka és a gyermekvállalás a nők számára összehangolható legyen. Az hogy a nők visszatérhessenek a munkahelyükre fontos, kérdés azonban, hogy mennyi idő után. A munkából több évre kieső nők visszatérése a munkaerőpiacra több oldalon is problémákat vet fel, a tudás korszerűsége és a munkaadóra háruló magas terhek nem segítik az együttműködést, a visszailleszkedést.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 

AJÁNLOTT VIDEÓK


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo