"Magyarországnak ellen kell állnia génmódosításnak!"

Azok az országok, amelyek behódolnak, és engedélyezik a génmódosított növények termesztését, osztozni fognak az amerikai és a kanadai gazdák sorsában: gyorsan emelkedő vetőmag- és növényvédőszer árak, a kiváló minőségű, nem génmódosított fajták gyors eltűnése a piacról, és a vetőmagok és a termények feletti jogok elvesztése", figyelmeztetett a környezetvédő szervezetek és biogazdák meghívására hazánkban előadást tartó Alternatív Nobel-díjas Percy Schmeiser. A kanadai gazda hat éven át volt bírósági huzavona alanya, miután a génmódosított növények magvait árusító Monsantó beperelte őt. Az ügy a kistermelő győzelmével végződött. " figyelmeztetett Schmeiser.

Percy Schmeiser magyar származású feleségével együtt  ötven éven át foglalkozott repce nemesítéssel. Életük azonban gyökeresen megváltozott, amikor földjük génmódosított szójával szennyeződött el. A szomszédos földekről a teherautókról fújhatta át a szél Schmeiserék földjére a génmódosított vetőmagot, amely aztán elkeveredett az általuk nemesített fajtákkal.

Dávid és Góliát pere

A házaspárt 1998-ban perelte be a Monsanto, arra hivatkozva, hogy földjükön engedély nélkül termesztették a cég által szabadalmaztatott génmódosított növényt. A cég 400 000 dollár jogdíjat követelt, de Schmeiserék nem voltak hajlandóak fizetni. Szerintük a Monsantonak kellett volna kártérítést fizetnie azért, mert génmódosított repcéjével elszennyezte földjüket.

Az éveken át tartó pereskedés végén 2004-ben úgy döntött a Kanadai Legfelsőbb Bíróság, hogy noha Schmeiserék megsértették a Monsanto szabadalmi jogait azzal, hogy elvetették repcéjüket, amelyben "illegálisan" jelen voltak a Monsanto magjai is, ugyanakkor nem kell kártérítést fizetniük, mert nem szándékosan használták a szabadalmaztatott magokat.

Ekkorra már egész Kanadát ellepte a génmódosított repce, és szinte lehetetlen volt génmódosítás-mentes repcét termeszteni, ezért Schmeiserék kénytelen voltak felhagyni a repcetermesztéssel, és áttérni a búza, kukorica és borsó termesztésére.

50 évnyi munkával nemesített növényeik kárba vesztek, mivel repcéjüket a Monsanto génmódosított növényei szennyezték be. Pár évvel később Schmeiserék borsó és kukoricaföldjén újra felütötte a fejét a Monsanto-féle génmódosított repce.

Felszólították, az óriáscéget, hogy távolítsa el földjükről a növényt. A cég erre nem volt hajlandó, mire a házaspár a szomszédokat bízta meg, hogy megtisztítsák földjüket a génmódosított repcétől, és a 640 dolláros számlát elküldték a Monsantonak. Mivel a milliárdos óriáscég nem volt hajlandó kifizetni ezt a csekély összeget, Schmeiserék bírósághoz fordultak. Végül a per kezdete előtt öt perccel a milliárdos óriáscég beleegyezett, hogy kifizeti a 640 dollárt.

Magyar Alternatív Nobel-díjasok
Az Alternatív Nobel-díjnak nevezett, hivatalosan "Right Livelihood Award" nevet viselő díjat már két magyar szakember is elnyerte.
Vargha János és a Duna-kör a nagymarosi vízlépcső elleni harcáért kapta meg a díjat.
Bíró András a Cserehát térségi cigányközösségek felzárkóztatásáért érdemelte ki a rangos elismerést.

"Ne legyünk rabszolgák a földeinken!"

Noha Percy Schmeiserék nem hátráltak meg, sikeresen szembeszálltak a Monsantoval, az Egyesült Államokban nagyon sok gazda pórul járt, és sokan több százezer dollárt voltak kénytelenek fizetni azért, mert földjükön engedély nélkül kelt ki az óriáscég által szabadalmaztatott génmódosított növény. Sokan emiatt a birtokaikat is kénytelenek voltak eladni.

"Azok az országok, amelyek behódolnak, és engedélyezik a génmódosított növények termesztését, osztozni fognak az amerikai és a kanadai gazdák sorsában: gyorsan emelkedő vetőmag- és növényvédőszer árak, a kiváló minőségű, nem génmódosított fajták gyors eltűnése a piacról, és a vetőmagok és a termények feletti jogok elvesztése", figyelmeztetett Schmeiser.

A kanadai gazda Monsanto elleni küzdelmét a génmódosítás terén Magyarország Brüsszellel szembeni erőfeszítéseivel vonta párhuzamba. A kistermelő harcához hasonlóan hazánknak az elmúlt években az Európai Bizottsággal szemben kellett megvédenie a génmódosított kukorica termesztési tilalmát. Percy Schmeiser támogatja az Európában az elmúlt hónapokban engedélyezett génmódosított Amflora burgonya tervezett magyarországi betiltását: "Nem szabad meghátrálni azok előtt az erők előtt, akik ránk akarják kényszeríteni a génmódosított élelmiszereket. Meg kell védenünk a gazdákat és a fogyasztókat, egészségünket és természeti környezetünket!", jelentette ki a kanadai farmer.

A házaspár történetéről szóló David versus Monsanto című filmet a producer, Bernward Geier mutatta be. A film magyar nyelvű felirattal ellátott változatához ingyenesen juthatnak hozzá az érdeklődők. A házaspár látogatást tett a Vidékfejlesztési Minisztériumban és előadást tartott a Gárdonyban rendezett biofesztiválon.

Véleményvezér

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.
Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo