Közösségek, melyekben bízhatunk

A tudásalapú iparágakban tevékenykedő vállalatoknál a kétezres években kialakult egy új szervezeti forma: a tudásteremtő közösség. Ez egymással informális kapcsolatban álló emberek csoportja, akiket a szakértelem és a közös szakterület iránti szenvedély kapcsol össze. A tudásteremtő közösségekben szabadon és kreatívan áramlik a tapasztalat, az ismeret, ami új szemléletet eredményez a problémamegoldásban. Gyorsulhat a fejlesztések közjóvá válása, s ez a fenntartható technológiák gyorsabb elterjedését is segítheti.

Tudásteremtő közösséget bármilyen terület szakemberei alkothatnak függetlenül attól, hogy természet- vagy bölcsészettudományi, informatikai vagy éppen közgazdasági területen működnek. Az ilyen szerveződések informális és spontán módon jönnek létre, az eredmény, amelyet működésük hozhat, a közösség tagjaihoz tartozó cégeknél is materializálódhat. E szervezeti forma alkalmasnak látszik arra, hogy kiegészítse a már meglévő struktúrákat, és új szemléletre, az ismeretek megosztására, növekedésre inspirálja a közösség tagjait. A tudásteremtő közösségekben a tapasztalat és tudás szabadon és kreatívan áramlik, ami növeli a problémamegoldás hatékonyságát, fontos szerepet játszik a stratégia kivitelezésében, gazdagítja az alkalmazottak szakmai jártasságát, segít az értékes munkaerő toborzásában és megtartásában, egyszóval jó hatással van a szervezeti teljesítményre.

A Nobel-díjas üzenete
Az első női Nobel-díjas közgazdász, Elinor Ostrom kimutatta, hogy nem igaz az a megállapítás, miszerint a közvagyont mindenképpen rosszul kezelik, és vagy központi regulációra, vagy privatizációra van szükség. Ha a résztvevők tartják magukat a közösen kialakított és elsajátított szabályokhoz, normákhoz, akkor optimálisan lehet működtetni bármilyen közös tulajdont, közösségi forrást.
Ostrom által bizonyítottá vált, hogy a korlátozottan racionális ember, ha a szabályok alkotásába beleszólhat, és csoportnyomás révén szankcionálhatja a szabálytörőket, képes a közlegelőnek tartott természeti erőforrások fenntartható használatát intézményesíteni.

Értéknövelő szerep

Az egyes szakmák képviselői mindig is előszeretettel keresték egymás társaságát, hogy ezáltal ismereteik frissüljenek és gyarapodjanak a számukra kedves témákban, tehát a most ezzel a fogalommal illetett csoportosulások valójában már évezredek óta léteznek. A különbség annyi, mutatnak rá a szakértők, hogy a mai szakemberek nem önállóan, hanem egyes vállalatok szervezeti keretein belül ténykednek. Tudásteremtő közösségek ezért éppúgy kialakulhatnak egy vállalaton belül, mint vállalattól függetlenül.

Cégen belüli kialakulásukat számos tényező indokolhatja. Ha például a vállalaton belül áttérnek a teammunkára, a funkcionális terület alkalmazottai létrehozhatnak saját közösséget azzal a céllal, hogy megmaradjon közöttük a kapcsolat, de elősegíthetik ilyen közösség létrejöttét a külső változások is. A vállalatoktól független tudásteremtő találkozás legtipikusabb példája az üzleti kerekasztal, ahol különböző vállalatok képviselői vitatják meg és értelmezik közösen a mindannyiukat érintő kérdéseket.

Etienne C. Wenger és William M Snyder a Harvard Business Review hazai kiadásában magyar nyelven megjelent tanulmánya szerint az ilyen szervezetek többféle módon is hozzájárulhatnak egy vállalat sikeréhez és növekedéséhez. Meghatározóak lehetnek a stratégia kialakításában, de a közösségek tagjai akár új üzletágak terveit is hozhatják cégük számára. A tudásteremtő közösségek a legjobb megoldások és követendő gyakorlatok elterjesztőiként is hatékonyak. Tagjaik jellemzően a problémák megoldásában is gyorsabbak az átlagnál, mivel pontosan tudják, hogy a közösségen belül ki segíthet kérdésük megválaszolásában, és azt is, hogyan tegyék fel a kérdést, hogy gyorsan és könnyen megértsék őket. Így akár perceken belül a világ minden tájáról érkezhetnek a használható válaszok.

A tudásteremtő közösségek különösen eredményesek a szakmai fejlődés elősegítésében. A tanulás függ attól is, hogy a kollégák mennyiben hajlandók megosztani tapasztalataikat, vállalni a mentor szerepét, megvitatni legújabb eredményeiket. A tudásátadás módja éppúgy lehet rendszeresen megszervezett értekezlet, mint folyosói beszélgetés vagy akár e-mail. Végül, de nem utolsósorban a kutatók szerint a tudásteremtő közösségek segítséget nyújthatnak a munkaerő-toborzásban vagy -megtartásban is. A kihívást jelentő feladatok maradásra bírhatnak egy munkahelyváltáson gondolkodó szakembert, munkahely-változtatáskor pedig egy jól működő közösség vonzerőt is jelenthet. Emellett a jól működő kommunikációs hálózat miatt elérni és megközelíteni is könnyebb a cég által kiszemelt szakembereket.

Párhuzamos struktúra

Bár a tudásteremtő közösségek általában önszerveződők, és elutasítják az ellenőrzést, a beavatkozást, kialakításukhoz és integrációjukhoz sokszor szükség van a menedzsment segítségére. Természetesen utasításra nehezen jönnek létre ilyen közösségek, de a menedzsment sokat tehet kialakulásukért, ha összehozza a megfelelő embereket, és megadja nekik a szükséges infrastrukturális feltételeket. Működésük egyik fontos feltétele az alapvetően vertikális, hierarchikus vállalati struktúrák elfogadóbbá válása abban az értelemben, hogy legalábbis megtanulják kezelni a velük párhuzamosan, de más rendszerben elhelyezkedő közösségeket.

A vezetésnek azt is be kell látnia, hogy egy olyan csoportot kell a rendszerbe illesztenie, amelynek munkáját nem lehet a többihez hasonló módon mérni és értékelni. Különböznek a többi szervezeti formától, mivel informális jellegük miatt maguk határozzák meg a munkarendjüket és választják ki vezetőjüket. Nem egy konkrét feladat megoldására alakulnak, összetartó erejüket pedig nem a munkahelyi követelmények jelentik, hanem az elhivatottság. Éppen ezért a szervezet csak akkor képes megőrizni stabilitását, addig marad fenn, amíg a tagoknak ehhez érdeke fűződik, vagyis amíg a közösség ellátja képességfejlesztő, tudásmegalapozó és -megosztó feladatát. Ebben az értelemben viszont önfenntartó.

Az effajta szerveződések, a közös gondolkodás és közös érdek elfogadásához Ertsey Katalin, a Capilano Consulting ügyvezető partnere szerint annak felismerése szükséges, hogy mindez hosszú távon a cégérdekeket sem sérti. Mint mondja, azt elfogadni, hogy a közösbe betett tudás nem veszteség a cég számára, sőt! A mások által belerakott másfajta ismeretek felhasználásával pozitív mérleget eredményez. Egyelőre azonban Magyarországon olyannyira nem jellemző ez a gondolkodásmód, hogy nemcsak a cégek, hanem a kutatók is foggal-körömmel védik az ismereteket, így valójában lassítva azok terjedését és gátolva az innovációt.

Közös érdek: a fenntarthatóság

A közös tudás hasznosítása a fenntartható fejlődés szolgálatában halad előre a legnagyobb léptekkel. A World Business Council for Sustainable Development, a világ gazdasági vezetőinek a fenntartható gondolkodás felé fordítását célul kitűző nemzetközi szervezete indította el 2009-ben az Eco-Patent Commons kezdeményezést. Az egyelőre gyerekcipőben járó terv lényege - amelyhez többek között az IBM, a Sony és más mamutcégek is csatlakoztak -, hogy a közjó részévé tegyék a környezettudatos fejlesztések szabadalmát, vagyis azokat ne csupán egy-egy cég használhassa. Praktikusan ez a zöld technológiák „közjószággá" tételét és így gyorsabb elterjedését teszi majd lehetővé, a közös érdek pedig a fenntarthatóság jegyében zajló kutatások és fejlesztések terén versenytársakból partnerekké teszi a tagvállalatokat. A gondolkodásmód-váltás lényege abban áll, hogy a fenntartható fejlesztések közössé tétele felelős és gazdaságilag is eredményes működési mód.

A fenntartható fejlesztések támogatása a cégek számára több szempontból is hasznos, magyarázza Ertsey Katalin. Egyrészt, társadalmi felelősségvállalásuk valóban szerves elemmé válhat - hangsúlyozottan a fenntarthatóság mindhárom, gazdasági, társadalmi és környezeti ágát tekintve -, másrészt megspórolhatók az eddig ipari kémkedésre és a saját fejlesztések védelmére fordított hatalmas összegek. Annak sincs akadálya, hogy egy-egy alakuló ötletet „spin-off"-ként megvalósítsanak, ha átlátható módon beleteszik a teljes termékfejlesztésre szánt tőkét. Ertsey szerint Magyarországon sem példátlan az efféle szerveződés, annak ellenére, hogy a hazánkban egyelőre kevesen látják be az „open source"-fejlesztés, vagy más néven „közlegelő"-elven alapuló alternatív közgazdasági modell helyénvalóságát.

Hasonló innovációs műhely létrehozatalán dolgozik a Capilano Consulting is, melyben kutatók, cégek, önkormányzatok és a fenntarthatóság iránt elkötelezett állami intézmények vennének részt. Egy másik, a KÖVET-tel közös kezdeményezése szintén a szervezet tagvállalatainak tudáscsere alapon való képzését tűzi ki célul. Eszerint a különböző iparágakban tevékenykedő tagok megosztanák egymással egyes eseteiket, melyek elemzése valamennyi résztvevő számára hasznot jelentene. A tagok érdeklődésének megfelelően az első csoport ez év márciusában meg is szerveződhet. A szakember szerint a gyakorlati esetelemzés és műhelymunka nagy előnye a költséghatékonyság is, hiszen ha a válság során a cégek nem látnának közvetlen hasznot a közös tudásban, nem lennének nyitottak erre. Éppen ezért alkalmas a fenntartható fejlődés témája a tudásteremtő közösségek kialakítása első lépésének, mert ezen a területen a cégek egy része már magáévá tette a közösségi elvet.

Megjelent a Piac és Profit magazinban

Követhető példák
Bár a kkv-k fontos szerepe lenne a hazai gazdaság folyamatos dinamizálása az innováció, tanulás és növekedés által, nagy részük növekedésképtelen, alacsony hozzáadott értékű és gyenge likviditású – állítja dr. Setényi János, az Expanzió Humán Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója. Véleménye szerint a sikeres kkv-fejlesztés kulcsa a kkv-k kereskedelmi, marketing-, innovációs és tanulási hálózatokba szervezése, nyilvánvalóan informatikai eszközök segítségével.
A szakember szerint ez a fejlesztési politika nem teljesen úttörő, példaként említi, hogy Jack Ma 1999-ben hozta létre a kínai kkv-szektor számára a www.alibaba.com nevű kül-, bel- és nagykereskedelmi portált, ami mára a világ legnagyobb kereskedelmi portálja, egyfajta globális piactér a kkv-k számára. 45 millió regisztrált felhasználója a világ minden tájáról igénybe veszi. Idén az Alibaba on-line képzési anyagot bocsát ki a kkv-k számára, hogy a maximumot tudják kihozni a globális portál használatából. Mindeközben Jack Ma robbanásszerű növekedést vár a felhasználók és a forgalom területén, 2010-ben az amerikai kkv-k „behálózása” a stratégiai cél. „Szeretnénk közreműködni egy közép-európai Alibaba létrehozásában.
Nem titok, hogy számunkra – a közvetlen érdekeltséget hordozó on-line piactér megteremtése nyomán – elsősorban a második fejlesztési lépcsőben kibontakozó tudástermelés és -menedzsment érdekes” – mondja Setényi. A lassú indulás ellenére vannak már működő kezdeményezések és ígéretes tervek is. Igazi, informális módon szerveződő tudásközösség például a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE), amely egy internetes fórum szakértői közösségéből vált lassan a BKV irányításába közvetlenül is beleszóló szervezetté. Más típusú, de szintén sikeres tudásközösség a Magyar Telekom által működtetett Kitchen Budapest (KiBu). Ez az innovációs labor egy városi térrel, mobil kommunikációval és internettel foglalkozó multifunkcionális hely, amely fiatal kutatók számára teret és eszközt kínál a szabad gondolkodásra s a kreatív csapatmunkára, és a társadalom, a művészet, a tudományok és az új média közötti kapcsolódási pontokat keresi.
Az alapító cég egyes formálódó projektekre és jövőbeli termékekre tart igényt a műhely munkájából, így a társadalmi haszon mellett akár gazdasági nyereséget is jelenthet a műhely. Ilyen „labort” működtet több külföldi nagyvállalat, többek között a DuPont és a Procter&Gamble is, amelyek felismerték, hogy a tudásteremtő közösségek segítségével új tudást csatornázhatnak a cégbe.

Véleményvezér

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz 

A pénzelosztás mintha részrehajló lenne, nem kicsit.
Már Bulgária is faképnél hagyott minket

Már Bulgária is faképnél hagyott minket 

Dobhatják a levát a bolgárok.
Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo