Hatvan méterrel is emelkedhet a tengerszint!

 

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A tengerszint a 20. század eleje már 18 centiméterrel nőtt, az éghajlatváltozás pedig csak tovább gyorsítja a sarkköri jégtakarók olvadását. Az emelkedés jelenleg évi 3,5 milliméteres „sebességgel” halad.

A University of Colorado kutatói kimutatták, hogy ennek felét a tenger „hőtágulása” okozza, mivel a meleg víznek nagyobb a térfogata, mint a jégnek. A jégtakarók olvadása önmagában csak egy milliméteres éves tengerszint-emelkedést vonna magával.

Akár hatvan méterrel is megemelkedhet a tengerszint - Kép: SXC

Az ENSZ klímaügyi szakbizottságának jelentése 18-59 centiméteres növekedést prognosztizált az évszázad végére, csakhogy ezek a számítások nem tartalmazták az olvadó sarkköri jégsapkák vízmennyiségét. Világszerte közel 200 ezer gleccser létezik, ezek kiterjedésének csökkenését is szükséges ellenőrizni, hogy pontosabb képet kaphassunk a globális olvadásról.

Szakemberek ezért elképzelhetőnek tartják, hogy a két métert is elérheti a vízszint emelkedése a partvonalakon (mert a hegytetők jégtakarója és gleccserei önállóan egy méteres tengerszint-emelkedést generálhatnak).

És akkor még szó sincs arról, hogy Grönland és az Antarktisz jéghegyeinek olvadása az elmúlt két évtizedben erősen felgyorsult. A két jégtömeg teljes elolvadása esetén akár 60 méterrel is megugorhat a tengerszint!

Szingapúr: eléri a végzet

Szingapúri éjszaka

Minden négyzetkilométer számít a kedvező adózási feltételeivel multinacionális vállalatokat és külföldi milliomosokat magához vonzó városállamnak. Szingapúr a 90-es évek óta Ázsia egyik fő pénzügyi, kereskedelmi, szállítmányozási és gyártási központja (a messze földön híres kaszinóiról nem is beszélve). Még tengerszint alatti metrója is van, amit 3,2 milliárd dollárból építették ki.

A gazdasági növekedésnek és a város terjedésének azonban a klímaváltozás valósága szab határt: hiába magas az egy főre jutó GDP, az emelkedő tengerszintet a gazdagság nem fogja vissza. Csak az áradást fékezheti meg hellyel-közzel.

Szingapúr 15 kilométer hosszú keleti partszakaszán szélesítik és magasítják a hullámtörő kőpadkákat, hogy megvédjék az alacsonyan fekvő várost az áradásoktól. Importált homokot is szállítanak a helyszínre a partmagasság emelése végett. Szingapúr partjainak 70-80 %-ánál már kialakítottak valamilyenfajta gátrendszert.

A  kormány vizsgálatot végzett és a következőre jutott: Szingapúrnál a tengerszint 11,5 centiméterrel nőtt az elmúlt 30 évben és a következő három évtizedben várhatóan 10-15 centiméteres változással kell majd számolni. Tavaly az illetékesek úgy döntöttek, egy méterrel emelik az építkezésre használható területek magasságának alsó határát: a jövőben a legmagasabb apály-szintnél 2,25 méterrel magasabb területeket lehet csak igénybe venni, jelentette a Reuters.

Sűrűn lakott
Szingapúrt a 19. század elején hozta létre a Brit Birodalom, mint a tengeri kereskedelem fontos kikötőjét. Monaco után a világ második legsűrűben lakott állama: 715 négyzetkilométeren terül el, ám növekvő gazdasága igényeinek kielégítésére újabb és újabb szigeteket tett magáévá.
  • 1960 óta 20 %-kal nőtt a területe.
  • 1990-hez képest 2,2 millióval többen laknak itt. Jelenleg 5,2 millió a lakosság lélekszáma.
  • Nemzetgazdasága 255 milliárd dollárt generál évente.
  • Az egy főre jutó GDP megközelíti az 50 ezer dollárt, ami az USA gazdasági tevékenységéhez fogható.
  • Az ÜHG-kihocsátás 1990 óta közel a duplájára nőtt. A kormányzat gyakran azt használja alibiként a szigorú emisszió-csökkentés elblicceléséhez, hogy „fejlődő ország”.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo