Füstben fuldoklik az ország

Az Egyesült Államok 322 megyéjében haladja meg a földfelszíni ózonkoncentráció a megengedett határértéket. Amennyiben a környezetvédelmi hivatal bevezeti a szigorúbb előírásokat, összesen 515 megye kerülne a légszennyezők köré. A Clean Air Watch egyesület az Obama-adminisztráció legjelentősebb 2010-es környezettudatos akciójaként üdvözölte a javaslatot.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyik tudományos bizottsága javaslatára az Environmental Protection Agency (EPA) szigorítani kívánja a szmogkeltő gázok kibocsátásának szabályozását, jelentette be az intézmény vezetője, Lisa P. Jackson. A szmog-csökkentésből keletkező pluszköltségek a magánszektorra és a helyi önkormányzatokra hárulnának: az EPA 19-90 milliárd dollárra becsüli ennek mértékét. Elsősorban olajfinomítók, közművállalatok és ipari komplexumok érintettek. A lehetséges anyagi előnyökről is kínálnak adatokat: a következő tíz évben 13-100 milliárd dollár közötti megtakarítást eredményezne a szigorúbb szabályozás - nyilvánvalóan elsősorban az egészségügyben. Szakértők szerint 12 ezer korai elhalálozás lenne megelőzhető, amelyet szmogból eredő tüdő- és szívbetegségek, valamint bronchitis, asztma és szívinfarktus okoznak.

Legális amerikai ózonkoncentráció
A Clinton-adminisztráció szabályozása (1997): 0,084 ppm
A Bush-adminsztráció szabályozása (2008): 0,075 ppm
Az Obama-adminisztráció javaslata: 0,060-0,070 ppm
A ppm (parts per million) részecske- vagy darabszámban adja meg a rendszer millió egységében (tehát tömeg-, vagy térfogat-, vagy anyag-mennyiség-egységében) a szóban forgó komponens mennyiségét.

Ösztönző hatású szigor

A New York Times úgy vélekedett, „a Tiszta Levegő elnevezésű jogszabály negyven éves történelme rámutatott, a busás bírságok veszélye arra ösztönözte a nehézipart, hogy új eszközöket találjon az ózonkeltő gázok kibocsátásának megfékezésére". A szmog-határértéket túllépők ellen olyan szankciókkal is élhetnek a hatóságok, mint az autópálya-építés költségvetési finanszírozásának megvonása.

A jelenlegi szmog-szabályozás 2008. márciusa óta van érvényben, ám az előző kormány által megszabott határértékeket sok kritika érte a környezetvédő csoportok részéről, mint túl engedékeny szabályozást, amely nem képes hatékonyan védeni az emberek egészségét. Per pillanat mindössze 15 megye felelne meg a (jövőbeli) szigorított előírásoknak.

Húsz év alatt csökkentik a szmogot

A legszennyezettebb levegőjű területek közé az észak-keleti és a déli államok, valamint Kalifornia közepe (Los Angeles), Chicago és Huston környéke tartoznak. Ezek is ugyanolyan tempóban, 2014 és 2031 között kényszerülnek szmog-szintjük redukálására, mint a tisztább megyék.

Az új szabályozásba némi flexibilitást is beépítenének, amely figyelembe venné az évszakok változását és megakadályozná, hogy a fákat túlságosan igénybe vegye a szennyezett levegő.

Az ipari lobbista csoportok máris tiltakozásuknak adtak hangot. Azt bizonygatják, a szigorítás nem lenne hatékony, mert nincs rá tudományos bizonyíték, hogy a népegészség javára válna(!). Az új szabályozás végrehajtását túl költségesnek tartják: „Az energia árak növekedéséhez, munkahelyek elvesztéséhez és a belföldi olajtermelés csökkenéséhez vezetne", véli az American Petroleum Institute. Az Edison Electric Institute azt hangsúlyozta, a közművállalatok már eddig is jelentős lépéseket tettek az ózon-keltő gázok kibocsátásának minimalizálásában.

A megszokott gyakorlat szerint az EPA hatvan napig kínál lehetőséget a lakossági és vállalati vélemények beterjesztésére, majd várhatóan augusztusban hozza meg végleges döntését. 

Nyáron több száz kilométert "utazik" a szmog
A szmognak két típusa létezik: a redukáló (London-típusú) szmog, amelyet fosszilis tüzelőanyagok nagy mértékű felhasználása vált ki. Ekkor korom keletkezik a levegőben. Másik fajtája az oxidáló (Los Angeles-típusú vagy fotokémiai) szmog, amelynél a napból érkező UV-sugárzás erősíti fel a nitrogénoxid, karbon-monoxid és metán hatását. Ez a szmog 25 Celcius foknál melegebb hőmérsékleten jön létre, s a nyári hónapokban több száz kilométeres távolságban is képes terjedni a levegőben, elérve kis településeket és erdőségeket, ahol csökkenti a növények fotoszintézis-képességét.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo