Füstben fuldoklik az ország

Az Egyesült Államok 322 megyéjében haladja meg a földfelszíni ózonkoncentráció a megengedett határértéket. Amennyiben a környezetvédelmi hivatal bevezeti a szigorúbb előírásokat, összesen 515 megye kerülne a légszennyezők köré. A Clean Air Watch egyesület az Obama-adminisztráció legjelentősebb 2010-es környezettudatos akciójaként üdvözölte a javaslatot.

Egyik tudományos bizottsága javaslatára az Environmental Protection Agency (EPA) szigorítani kívánja a szmogkeltő gázok kibocsátásának szabályozását, jelentette be az intézmény vezetője, Lisa P. Jackson. A szmog-csökkentésből keletkező pluszköltségek a magánszektorra és a helyi önkormányzatokra hárulnának: az EPA 19-90 milliárd dollárra becsüli ennek mértékét. Elsősorban olajfinomítók, közművállalatok és ipari komplexumok érintettek. A lehetséges anyagi előnyökről is kínálnak adatokat: a következő tíz évben 13-100 milliárd dollár közötti megtakarítást eredményezne a szigorúbb szabályozás - nyilvánvalóan elsősorban az egészségügyben. Szakértők szerint 12 ezer korai elhalálozás lenne megelőzhető, amelyet szmogból eredő tüdő- és szívbetegségek, valamint bronchitis, asztma és szívinfarktus okoznak.

Legális amerikai ózonkoncentráció
A Clinton-adminisztráció szabályozása (1997): 0,084 ppm
A Bush-adminsztráció szabályozása (2008): 0,075 ppm
Az Obama-adminisztráció javaslata: 0,060-0,070 ppm
A ppm (parts per million) részecske- vagy darabszámban adja meg a rendszer millió egységében (tehát tömeg-, vagy térfogat-, vagy anyag-mennyiség-egységében) a szóban forgó komponens mennyiségét.

Ösztönző hatású szigor

A New York Times úgy vélekedett, „a Tiszta Levegő elnevezésű jogszabály negyven éves történelme rámutatott, a busás bírságok veszélye arra ösztönözte a nehézipart, hogy új eszközöket találjon az ózonkeltő gázok kibocsátásának megfékezésére". A szmog-határértéket túllépők ellen olyan szankciókkal is élhetnek a hatóságok, mint az autópálya-építés költségvetési finanszírozásának megvonása.

A jelenlegi szmog-szabályozás 2008. márciusa óta van érvényben, ám az előző kormány által megszabott határértékeket sok kritika érte a környezetvédő csoportok részéről, mint túl engedékeny szabályozást, amely nem képes hatékonyan védeni az emberek egészségét. Per pillanat mindössze 15 megye felelne meg a (jövőbeli) szigorított előírásoknak.

Húsz év alatt csökkentik a szmogot

A legszennyezettebb levegőjű területek közé az észak-keleti és a déli államok, valamint Kalifornia közepe (Los Angeles), Chicago és Huston környéke tartoznak. Ezek is ugyanolyan tempóban, 2014 és 2031 között kényszerülnek szmog-szintjük redukálására, mint a tisztább megyék.

Az új szabályozásba némi flexibilitást is beépítenének, amely figyelembe venné az évszakok változását és megakadályozná, hogy a fákat túlságosan igénybe vegye a szennyezett levegő.

Az ipari lobbista csoportok máris tiltakozásuknak adtak hangot. Azt bizonygatják, a szigorítás nem lenne hatékony, mert nincs rá tudományos bizonyíték, hogy a népegészség javára válna(!). Az új szabályozás végrehajtását túl költségesnek tartják: „Az energia árak növekedéséhez, munkahelyek elvesztéséhez és a belföldi olajtermelés csökkenéséhez vezetne", véli az American Petroleum Institute. Az Edison Electric Institute azt hangsúlyozta, a közművállalatok már eddig is jelentős lépéseket tettek az ózon-keltő gázok kibocsátásának minimalizálásában.

A megszokott gyakorlat szerint az EPA hatvan napig kínál lehetőséget a lakossági és vállalati vélemények beterjesztésére, majd várhatóan augusztusban hozza meg végleges döntését. 

Nyáron több száz kilométert "utazik" a szmog
A szmognak két típusa létezik: a redukáló (London-típusú) szmog, amelyet fosszilis tüzelőanyagok nagy mértékű felhasználása vált ki. Ekkor korom keletkezik a levegőben. Másik fajtája az oxidáló (Los Angeles-típusú vagy fotokémiai) szmog, amelynél a napból érkező UV-sugárzás erősíti fel a nitrogénoxid, karbon-monoxid és metán hatását. Ez a szmog 25 Celcius foknál melegebb hőmérsékleten jön létre, s a nyári hónapokban több száz kilométeres távolságban is képes terjedni a levegőben, elérve kis településeket és erdőségeket, ahol csökkenti a növények fotoszintézis-képességét.

 

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo