Az Európai Unió csomagolásról és csomagolási hulladékról szóló irányelvében 60 százaléknak állapította meg a csomagolási hulladék újrahasznosításának arányát. A 64 százalékos, uniós szintű eredmény az üvegek újrahasznosításában egyfelől a fogyasztók növekvő környezettudatosságát jelzi, másfelől a kormányok elkötelezettségét a hulladékgyűjtési és újrahasznosítási programok továbbfejlesztése iránt.
2008-ban Európában mintegy 25,5 milliárd üvegpalack, azaz 11 474 000 tonna üveg került az üveggyűjtő konténerekbe, szemben a 2007-ben mért 10 972 000 tonnával. Azok az országok, melyek eddig is az újrahasznosítási "toplista" élén álltak, továbbra is fenntartották eredményeiket: Svájcban az üveghulladék 95 százalékát használják fel, Svédországban 94 százalékot.
A kelet-európai régióban Csehországban messze lehagyott minket: itt 50 százalékról 62 százalékra emelkedett az újrahasznosítási arány. A felmérés adatait az 59 csomagolóüveg-gyártót tömörítő FEVE tette közzé.
Ami a hosszabb távú tendenciákat illeti, a csomagoló-üveg hulladék mennyisége az elmúlt 10 évben 26 százalékkal csökkent, annak ellenére, hogy a fogyasztás 8 százalékkal nőtt. Érdekesség, hogy az üvegtörmelék megolvasztásához 25 százalékkal kevesebb energia szükséges, mint a nyersanyagok megolvasztásához.
Magyarország messze az EU által elvárt szinttől
Hazánkban 2008-ban 24 százalék volt az újrahasznosítási arány, ehhez képest előrelépés a 2009-ben produkált 32 százalék, de messze van az EU által elvárt szinttől. "Magyarországon ma még nagyon sok üvegpalack kerül a kukákba, ezáltal a szemétlerakókra, pedig a szelektív gyűjtés egyik legsürgetőbb országos teendője, hogy a csomagolási üveghulladék újrahasznosítási arányát három év alatt megduplázzuk. A mutató 2002-ben még 10 százalékon állt, de 2012-re el kell érnie a kibocsátott csomagolási üveg 60 százalékát, hogy az ország teljesítse az Európai Unió által megkövetelt célszintet, ez viszont csak a lakosság aktív részvételével érhető el", mondta Pribelszki Edina, az Öko-Pannon kommunikációs csoportvezetője.
Tavaly az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. rendszerében közel 24,6 ezer tonna üveghulladék került a szelektív gyűjtőkbe, majd hasznosításra, ami a forgalomba kerülő üvegcsomagolás mintegy 28 százaléka.