Az unió legnagyobb agrártermelőjeként elsősorban Franciaország szorgalmazza a termelés növelését, amellyel nemcsak a szegény országokon lehetne segíteni, de ezáltal az EU is megszilárdíthatná pozícióit a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) tárgyalási fordulóin. A WTO már hosszú idők óta próbálja elérni, hogy az unió csökkentse agrártámogatásait és mezőgazdasági vámjait.
Az Egyesült Királyság ugyanakkor továbbra is a közösség mezőgazdasági kiadásainak visszafogását tartja szükségesnek. Bár a londoni kormányzat nem vitatja a szegény országok megsegítésének szükségességét, ugyanakkor várhatóan továbbra sem támogatja a közös agrárpolitika reformját megakadályozó, illetve a protekcionizmus felé mutató kezdeményezéseket.
Az Európai Unió soros elnökségét júniusban átvevő Franciaország már jelezte, hogy a közös agrárpolitikát érintő kérdéseket prioritásnak tekinti. Az élelmiszer termelés növelése mellett Párizs a bioüzemanyagok használatára vonatkozó előírásokat is szigorítani szeretné.
Egyes szakértők arra hívták ugyanis fel a figyelmet, hogy az élelmiszerárak további növekedéséhez vezethet, ha a termőföldek számottevő részén élelmiszerek helyett a bioüzemanyagok előállításához szükséges nyersanyagokat termelnének. Egy ENSZ-tisztviselő eközben az "emberiség elleni bűncselekménynek" nevezte a bioüzemanyagok termelésének növelését célzó intézkedéseket. (Nincs annyi föld Európában, amely elegendő lenne az EU által előírt 10 százalékos bioüzemanyag-kvóta betartásához - hívja fel a figyelmet az Európai Környezeti Ügynökség tudományos tanácsadó testülete.)