Agro-outsourcing: sokmillió hektáros földfelvásárlások

Napjainkban egyre kecsegtetőbb befektetésnek ítélik a termőföld-vásárlást. Stratégiai fontosságú a földszerzés: a jövőben csak fokozódó élelmiszerkrízis és vízhiány miatt a termékeny terület egyre nagyobb ritkaság lesz, értéke folyamatosan nőni fog. Az elmúlt években az önellátó élelmezésre képtelen gazdag országok kormányai, a szuverén nemzeti vagyonokat kezelő alapok, és a multinacionális vállalatok szépen-csöndben megkezdték a termőföldek felvásárolását a harmadik világban, ahol már eleve nagy az éhínség. Újabb gyarmatosítás indult meg a fogyatkozó erőforrások korszakának nyitányaként?

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szaúd-Arábia például feladta a 30 év alatt elérhetőnek vélt önellátó mezőgazdaság ideáját, amely (sivatagi) délibábos reménynek bizonyult, miután a gabonatermesztés megcsapolta az ország eleve szerény vízkészleteit. A sejkek bevásárló körútra indultak: földet vesznek, főleg Afrikában.

Tanácsadóként az egykori "zöld forradalom" vezéralakját, Robert Zeiglert szerződtették tavaly, aki az általa nemesített varázsrizzsel megsokszorozta a termést a 60-as években, amivel egymilliárd embert mentett meg, utat nyitva Ázsia rohamos fejlődése előtt. Ő mondja meg a szaúdiaknak, hol érdemes földet vásárolni. A Zeigler előtt feltárt nemzeti stratégia betekintést enged a 21. század talán legnagyobb játszmájába: a klímaváltozás révén átalakuló ökológiai egyensúly, a fokozódó szárazság és a népességnövekedés miatt megindul a stratégiai helyezkedés a földek és vizek megszerzéséért.

Az import-függőség csökkentése nemzeti érdek: az "Abdullah Király Kezdeményezés" keretében a szaúdi kormány hét magánbefektető részvételével alapít 800 millió dolláros vállalatot, amely 100-215 ezer hektáros területet vesz külföldön. A belföldi búzatermelést közben 12,5 százalékkal csökkentik. Az ökológiai nehézségek áthidalására voltaképpen agro-outsourcing történik.

Növekvő élelmiszerárak
2002-2008 között: 140 %
2007: 23 %
2008: 54 %

Stratégiai helyezkedés

A befektetési alapok, az élelmiszeripari óriáscégek, a gazdag milliárdosok, a kormányok egyaránt az agrár-vagyon, azon belül is a természeti kincsekre szavaznak, hogy bebiztosítsák magukat arra az esetre, ha újból megismétlődne a 2002-2008 között tapasztalt drasztikus élelmiszerár-emelkedés.

Gyorsuló terményár-emelkedés
2004-2006 között és 2006-2008 között:
Kukoricaár: 54 % és 125 % Búzaár: 34 % és 136 %
Szója: 71 % és 107 %
Rizs: n.a. és 217 %
Cukor: 75 % és n.a.

Az elmúlt évtizedben ugyanis a földvásárlásra ösztönző tényezők között volt a dollár gyengülése, az olajár növekedése, ezáltal a gépesített agro-biznisz költségszintjének megugrása, valamint a bioetanol-előállítás felpörgése és állami szubvencionálása (USA, EU), ami elvonta a termést az élelmiszerpiactól.

Csak tavaly, 2009-ben 45 millió hektárnyi termőterületre kötöttek szerződést, áll a Világbank idén szeptemberben kiadott jelentésében. Az agrobiznisz pénzügyi szakértői szerint a földszerző manőverek zömében kukorica, gabona, szójabab, gyapot termelését szolgálják. Az említett agrár-termékek ára lényegesen megnőtt a globális tápláléklánc sérülékenységét övező aggodalmak miatt, magyarázta a Reuters. Giles Mettetal, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank mezőgazdasági felelőse szerint térségünkben, Kelet-Közép-Európában "megafarmokat" fejlesztenek, az egyiket egymillió hektáron, vagyis Dániával megegyező nagyságú területen.

Kik vesznek?

  • Magáncégek és befektetőcsoportok is beszálltak a termőföld-monopolyba. A legprominensebb befektetők: Soros György, Deutsche Bank, Morgan Stanley, Goldman Sachs, Sanlam Private Equity, az orosz Renaissance Capital, a szaúdi Kingdom Zephyr Fund, a brit CDC és több állami befektetési alap.
  • Az Afrikában vásároló londoni Emergent Asset Management 25 százalékos hasznot ígér öt éves távon.
  • Külföldi befektetők 2006 óta 30 milliárd dollárt fektettek földszerzésbe világszerte, állítja a washingtoni International Food Policy Research Institute. Az ügyletek keretében 15-20 millió hektár cserélt gazdát, ami nagyságrendileg az EU termőföldjének 20 százalékával egyenlő!
  • A termőföldvásárlások volumene a következő 20 évben 50 százalékkal fog nőni.
  • 2009 első negyedévében 1,35 milliárd dollárnyi tőke áramlott a földszerző játszmába, állítja a kanadai AgCapita Partners.
  • 2004 és 2009 között csak öt afrikai országban (Etiópia, Ghána, Madagaszkár, Mali, Szudán) több mint 2,5 millió hektárt árusítottak ki külföldieknek egymilliárd(!) dollár értékben, állítja a FAO.

Földárak
Szubszaharai Fekete-Afrika: $800-1000/hektár
Lengyelország és Brazília: $5000-6000/hektár
USA: $7000 Nagy-Britannia: $18 000
Németország: $22 000
(Forrás: Emergent Asset Management)

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo