Agro-outsourcing: sokmillió hektáros földfelvásárlások

Napjainkban egyre kecsegtetőbb befektetésnek ítélik a termőföld-vásárlást. Stratégiai fontosságú a földszerzés: a jövőben csak fokozódó élelmiszerkrízis és vízhiány miatt a termékeny terület egyre nagyobb ritkaság lesz, értéke folyamatosan nőni fog. Az elmúlt években az önellátó élelmezésre képtelen gazdag országok kormányai, a szuverén nemzeti vagyonokat kezelő alapok, és a multinacionális vállalatok szépen-csöndben megkezdték a termőföldek felvásárolását a harmadik világban, ahol már eleve nagy az éhínség. Újabb gyarmatosítás indult meg a fogyatkozó erőforrások korszakának nyitányaként?

Szaúd-Arábia például feladta a 30 év alatt elérhetőnek vélt önellátó mezőgazdaság ideáját, amely (sivatagi) délibábos reménynek bizonyult, miután a gabonatermesztés megcsapolta az ország eleve szerény vízkészleteit. A sejkek bevásárló körútra indultak: földet vesznek, főleg Afrikában.

Tanácsadóként az egykori "zöld forradalom" vezéralakját, Robert Zeiglert szerződtették tavaly, aki az általa nemesített varázsrizzsel megsokszorozta a termést a 60-as években, amivel egymilliárd embert mentett meg, utat nyitva Ázsia rohamos fejlődése előtt. Ő mondja meg a szaúdiaknak, hol érdemes földet vásárolni. A Zeigler előtt feltárt nemzeti stratégia betekintést enged a 21. század talán legnagyobb játszmájába: a klímaváltozás révén átalakuló ökológiai egyensúly, a fokozódó szárazság és a népességnövekedés miatt megindul a stratégiai helyezkedés a földek és vizek megszerzéséért.

Az import-függőség csökkentése nemzeti érdek: az "Abdullah Király Kezdeményezés" keretében a szaúdi kormány hét magánbefektető részvételével alapít 800 millió dolláros vállalatot, amely 100-215 ezer hektáros területet vesz külföldön. A belföldi búzatermelést közben 12,5 százalékkal csökkentik. Az ökológiai nehézségek áthidalására voltaképpen agro-outsourcing történik.

Növekvő élelmiszerárak
2002-2008 között: 140 %
2007: 23 %
2008: 54 %

Stratégiai helyezkedés

A befektetési alapok, az élelmiszeripari óriáscégek, a gazdag milliárdosok, a kormányok egyaránt az agrár-vagyon, azon belül is a természeti kincsekre szavaznak, hogy bebiztosítsák magukat arra az esetre, ha újból megismétlődne a 2002-2008 között tapasztalt drasztikus élelmiszerár-emelkedés.

Gyorsuló terményár-emelkedés
2004-2006 között és 2006-2008 között:
Kukoricaár: 54 % és 125 % Búzaár: 34 % és 136 %
Szója: 71 % és 107 %
Rizs: n.a. és 217 %
Cukor: 75 % és n.a.

Az elmúlt évtizedben ugyanis a földvásárlásra ösztönző tényezők között volt a dollár gyengülése, az olajár növekedése, ezáltal a gépesített agro-biznisz költségszintjének megugrása, valamint a bioetanol-előállítás felpörgése és állami szubvencionálása (USA, EU), ami elvonta a termést az élelmiszerpiactól.

Csak tavaly, 2009-ben 45 millió hektárnyi termőterületre kötöttek szerződést, áll a Világbank idén szeptemberben kiadott jelentésében. Az agrobiznisz pénzügyi szakértői szerint a földszerző manőverek zömében kukorica, gabona, szójabab, gyapot termelését szolgálják. Az említett agrár-termékek ára lényegesen megnőtt a globális tápláléklánc sérülékenységét övező aggodalmak miatt, magyarázta a Reuters. Giles Mettetal, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank mezőgazdasági felelőse szerint térségünkben, Kelet-Közép-Európában "megafarmokat" fejlesztenek, az egyiket egymillió hektáron, vagyis Dániával megegyező nagyságú területen.

Kik vesznek?

  • Magáncégek és befektetőcsoportok is beszálltak a termőföld-monopolyba. A legprominensebb befektetők: Soros György, Deutsche Bank, Morgan Stanley, Goldman Sachs, Sanlam Private Equity, az orosz Renaissance Capital, a szaúdi Kingdom Zephyr Fund, a brit CDC és több állami befektetési alap.
  • Az Afrikában vásároló londoni Emergent Asset Management 25 százalékos hasznot ígér öt éves távon.
  • Külföldi befektetők 2006 óta 30 milliárd dollárt fektettek földszerzésbe világszerte, állítja a washingtoni International Food Policy Research Institute. Az ügyletek keretében 15-20 millió hektár cserélt gazdát, ami nagyságrendileg az EU termőföldjének 20 százalékával egyenlő!
  • A termőföldvásárlások volumene a következő 20 évben 50 százalékkal fog nőni.
  • 2009 első negyedévében 1,35 milliárd dollárnyi tőke áramlott a földszerző játszmába, állítja a kanadai AgCapita Partners.
  • 2004 és 2009 között csak öt afrikai országban (Etiópia, Ghána, Madagaszkár, Mali, Szudán) több mint 2,5 millió hektárt árusítottak ki külföldieknek egymilliárd(!) dollár értékben, állítja a FAO.

Földárak
Szubszaharai Fekete-Afrika: $800-1000/hektár
Lengyelország és Brazília: $5000-6000/hektár
USA: $7000 Nagy-Britannia: $18 000
Németország: $22 000
(Forrás: Emergent Asset Management)

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo