Magyarországról szinte teljesen hiányoznak a Nyugat-Európában már több helyen is jól működő adományboltok, annak ellenére, hogy ezek az üzletek sikerrel vállalnak fel egyszerre szociális és gazdasági funkciókat is - mondta Függ Zsolt Péter projektvezető az MTI-nek, az uniós támogatással kialakított boltot bemutató szerdai sajtótájékoztatón. (Az adományboltok rendszeréről itt olvashat korábbi lapszámunkból.)
Az adománybolt - charity shop - az egyesek számára már haszontalan, mások számára azonban még értékkel bíró adományokat - könyveket, ruhákat, játékokat, kisebb műszaki cikkeket - árusítja olcsón, egy erre a célra létrehozott, általában valamilyen alapítvány által működtetett üzletben. Ezekben az üzletekben a vásárlók viszonylag olcsón juthatnak hozzá használt, de jó minőségű cikkekhez az üzletben, másfelől vásárlásaikkal egyben jótékonykodnak is, ugyanis a bolt nyereségének egy részét olyan célokra fordítják,
amelyeket a dolgozók és a vásárlók közösen határoznak meg. Az üzletben cégek és magánszemélyek adományait értékesítik, ennek érdekében hat gyűjtőkonténert helyeznek el a város forgalmasabb pontjain. A beérkező játékokat, könyveket, ruhákat válogatják, megtisztítják - ez utóbbi feladathoz egy speciális berendezést is vásároltak.
Kevés az önkéntes
Nyugat-Európában az adományboltok jellemzően fizetett alkalmazottal, üzletvezetővel működnek, a többi feladatot önkéntesek látják el. A jótékonysági boltok hazai elterjedésének egyik legfontosabb gátja az, hogy a magyar jogszabályok szerint alapítványok és segélyszervezetek nem folytathatnak profitorientált tevékenységet, és ez alól az adományboltok működtetése sem kivétel. Az alapítványok számára, más üzlethez hasonlóan, állandó boltvezető alkalmazása is előírás, így nem alapozhatnak kizárólag az önkéntesek munkájára - magyarázta el lapunknak Vízkelety László, a téma szakértője, a Budapesten működő üzlet önkéntes tanácsadója. Magyarországon az önkéntesekre alapozott modell sem lenne teljes mértékben működőképes, mivel egyelőre nincs elég felelős ember, aki erre fordítaná a szabadidejét. (2011 az önkéntesség éve az Európai Unióban.)A szegedi boltban hét alkalmazott dolgozik, közülük négyen munkaerő piaci szempontból hátrányos helyzetűek. A projektvezető reméli, hogy a városban tanuló középiskolások és egyetemisták önkéntesként heti néhány órában bekapcsolódnak majd a jövőben a munkába.
A bolt kialakítását és egyéves működtetését 45 millió forintos uniós támogatás teszi lehetővé, melyet a Dél-alföldi Régió Minőségi Adománybolt Szociális Szövetkezet nyert el. Függ Zsolt Péter bízik benne, hogy a támogatott időszakot követően az üzlet már önfenntartóvá válik, és nyereséget termel. Az idén júliusban indult és 2012 szeptemberéig tartó projekt célja a tengerentúlon és Nyugat-Európában bevált koncepció magyarországi átültetése és meghonosítása. Ennek érdekében a bolt dolgozói folyamatos képzéseken vesznek részt, az üzletben pedig minden hónapban előadásokat szerveznek, ahol az érdeklődők megismerkedhetnek a szociális gazdasággal, és vállalkozási ismereteket is elsajátíthatnak.