Adománybolt nyílt Szegeden

Cégektől és magánszemélyektől kapott ruhaneműket, játékokat és könyveket árusítanak a Szeged első, nyugat-európai és egyesült államokbeli mintára kialakított adományboltjában.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Magyarországról szinte teljesen hiányoznak a Nyugat-Európában már több helyen is jól működő adományboltok, annak ellenére, hogy ezek az üzletek sikerrel vállalnak fel egyszerre szociális és gazdasági funkciókat is - mondta Függ Zsolt Péter projektvezető az MTI-nek, az uniós támogatással kialakított boltot bemutató szerdai sajtótájékoztatón. (Az adományboltok rendszeréről itt olvashat korábbi lapszámunkból.)


Az első vidéki adománybolt a szegedi Átrium üzletházban
Fotó: MTI/Kelemen Zoltán Gergely

Az adománybolt - charity shop - az egyesek számára már haszontalan, mások számára azonban még értékkel bíró adományokat - könyveket, ruhákat, játékokat, kisebb műszaki cikkeket - árusítja olcsón, egy erre a célra létrehozott, általában valamilyen alapítvány által működtetett üzletben. Ezekben az üzletekben a vásárlók viszonylag olcsón juthatnak hozzá használt, de jó minőségű cikkekhez az üzletben, másfelől vásárlásaikkal egyben jótékonykodnak is, ugyanis a bolt nyereségének egy részét olyan célokra fordítják,

Adókönnyítéssel segítik
Az adományboltok őshazájának számító Angliában a működést speciális szabályozás segíti.
Az adományboltok mentesülnek a társasági adó és adományozott termékek esetén az áfa megfizetése alól, emellett a kereskedelmi ingatlanokat terhelő adó 80 százalékát a helyi hatóságoknak kötelező elengedniük. 
A fennmaradó 20 százalék megfizettetéséről vagy elengedéséről saját hatáskörben dönthetnek. Mindezt azért, mert bár az adományboltok profitot termelnek, azt teljes egészében jótékony célra fordítják, így létük és működésük a közjót szolgálja.

 amelyeket a dolgozók és a vásárlók közösen határoznak meg. Az üzletben cégek és magánszemélyek adományait értékesítik, ennek érdekében hat gyűjtőkonténert helyeznek el a város forgalmasabb pontjain. A beérkező játékokat, könyveket, ruhákat válogatják, megtisztítják - ez utóbbi feladathoz egy speciális berendezést is vásároltak.

Kevés az önkéntes

Nyugat-Európában az adományboltok jellemzően fizetett alkalmazottal, üzletvezetővel működnek, a többi feladatot önkéntesek látják el. A jótékonysági boltok hazai elterjedésének egyik legfontosabb gátja az, hogy a magyar jogszabályok szerint alapítványok és segélyszervezetek nem folytathatnak profitorientált tevékenységet, és ez alól az adományboltok működtetése sem kivétel. Az alapítványok számára, más üzlethez hasonlóan, állandó boltvezető alkalmazása is előírás, így nem alapozhatnak kizárólag az önkéntesek munkájára - magyarázta el lapunknak Vízkelety László, a téma szakértője, a Budapesten működő üzlet önkéntes tanácsadója. Magyarországon az önkéntesekre alapozott modell sem lenne teljes mértékben működőképes, mivel egyelőre nincs elég felelős ember, aki erre fordítaná a szabadidejét. (2011 az önkéntesség éve az Európai Unióban.)A szegedi boltban hét alkalmazott dolgozik, közülük négyen munkaerő piaci szempontból hátrányos helyzetűek. A projektvezető reméli, hogy a városban tanuló középiskolások és egyetemisták önkéntesként heti néhány órában bekapcsolódnak majd a jövőben a munkába.

A bolt kialakítását és egyéves működtetését 45 millió forintos uniós támogatás teszi lehetővé, melyet a Dél-alföldi Régió Minőségi Adománybolt Szociális Szövetkezet nyert el. Függ Zsolt Péter bízik benne, hogy a támogatott időszakot követően az üzlet már önfenntartóvá válik, és nyereséget termel. Az idén júliusban indult és 2012 szeptemberéig tartó projekt célja a tengerentúlon és Nyugat-Európában bevált koncepció magyarországi átültetése és meghonosítása. Ennek érdekében a bolt dolgozói folyamatos képzéseken vesznek részt, az üzletben pedig minden hónapban előadásokat szerveznek, ahol az érdeklődők megismerkedhetnek a szociális gazdasággal, és vállalkozási ismereteket is elsajátíthatnak.

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo