"A válság azt jelenti, hogy új rend van kialakulóban"

"A sokak szerint most érjük a válságok korát, ám ez egy folyamat része, ami már '70-es években megkezdődött. A cégek működése, a piaci tranzakciók és a munkavállalás formái már több mint három évtizede változnak és nemcsak a gazdaság vagy a könnyen felismerhető technológiai fejlődés szembetűnő, de az is, hogy a társadalom 5000 éve kialakult alapegysége, a család intézménye is nagy változáson megy keresztül." - foglalta össze a legszembetűnőbb jelenségeket Dr. Hámori Balázs, a Budapesti Corvinus Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára a Piac és Profit „Cégek a fenntartható világért" című konferenciáján.

 

A család változása különösen szembetűnő. Nyugat-Európában 30-40, itthon 10-20 év alatt végbement a válozás: a házasságon kívül született gyermekek többségbe kerültek ezekben a társadalmakban.

Hámori Balázs szerint felgyorsult a világ: a tér és idő összezsugorodott, ma már kis cégként is lehet globálisan működni, a folyamatok valós idejűek lettek, a korábban 8 órás termelés gyakorlatilag folyamatosság vált az egész világon, és ami szintén nem kikerülhető, hogy a gazdasági tér is virtualizálódott. Ezek következtében a társadalom tagjainak komoly alkalmazkodási képességre kell szert tenniük, a különböző kultúrájú egyéneknek és cégeknek kommunikálniuk kell egymással.

A válság azt is jelenti, hogy új gazdasági világrend van kialakulóban. A kormányok ma a keynes-i eszközrendszer felfújt változatával kísérleteznek, holott azt nemzetgazdaságokra használták egykor. Az amerikai primátus megrendült (ahogyan a 20. század elején a britnek vége szakadt), hiszen két pillére, a hitelekre épülő kapitalizmus és a korlátlan szabad vállalkozás intézménye nem fenntartható többé. Az amerikai kormány államosításon gondolkodik - ilyen szemléletváltozásra korábban aligha számíthattunk. Ahogyan a kormányoknak, úgy a fogyasztóknak is szemléletváltozásra van szükségük.

A pénzhez való viszony, a hitelkártyákra épülő fogyasztás, a „mindent gyorsan" hozzáállás véget ért. Nem forradalomról van szó, de piacgazdaságon belül nem ez az első átalakulás. Ezután ismét nagyobb szerepet kap a reálgazdaság, a reális értékteremtés, felértékelődik az ember és az egyéni tehetség lesz az egyik legfőbb erőforrás. A fogyasztó nem az átlagot jelenti többé. - emelte ki a tanszékvezető. 

A tulajdon is változik: újra a Henry Ford, Ganz Ábrahám-típusú vállalatépítők kerülhetnek főszerepbe, a hagyományos etika is kulcstényező lesz, a kölcsönadó és kölcsönnyújtó felelőssége pedig evidens.

„Nem hiszek a szélsőségekben: az utópiáknak éppúgy nem lesz létjogosultsága, ahogy azt sem állíthatjuk, hogy «minden marad a régiben». - foglalta össze a Corvinus tanára, aki szerint a világ nincs jól szabályozva, a ma globálisan működgető szabályokat újra kell gondolni, „hogy milyen lesz az új kapitalizmus, a mindannyiunk felelőssége."

Hámori Balázs előadása:

Véleményvezér

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.
Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo