A metán miatt meglódulhat a klímaváltozás

A szakértők legóvatosabb becslései szerint az északi féltekén felolvadó permafrost annyi üvegházgázt juttat hamarosan a légkörbe évente, ami megfelel a jelenlegi ÜHG-összkibocsátás 15 százalékának. Az alaposabb jövőszimulációk azonban 35 százalékot is elképzelhetőnek tartanak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Északi-sarkkör déli részein, ahol már nem mindig csökken a hőmérséklet fagypont alá, jól megfigyelhető az olvadás. A 130 ezres lakosú Vorkutában például -nem messze a Jeges-tenger partjától- naponta reccsennek a házakban az ajtófélfák, a gerendák, törnek szét az ablakok. De a gáz- és vízvezetékek is rendre elpattannak. Az egész város izeg-mozog.

Az egykor merev, fagyos talaj olvadozva csúszik-mászik ide-oda. (Az un. permafrost, vagyis állandóan fagyott talaj olvdásának következményeiről cikkünk előző részében olvashat.)  Oroszország területének 65 százalékát ilyen föld alkotja, mely a következő évtizedekben masszív metán-kibocsátóvá válhat - az ország maga pedig a legszennyezőbb államok egyikévé, körülbelül úgy, ahogy az ázsiai szigetországok sem gyáriparuk miatt lettek a világ legnagyobb ÜHG-kibocsátói, hanem a megváltoz(tat)ott bioszféra miatt: a kivágott őserdőiknek köszönhetően (melyek hatalmas mennyiségű CO2-mennyiséget okádtak a levegőbe, míg helyükbe pálmaolaj-ültetvényeket telepítettek a kozmetikai és a csokoládé-ipar kiszolgálására).

"Részeg fák"

A NASA fenti fotójáról és sok más világlapban publikált képsorozatból bizarr látvány tárul az ember elé: Alaszkában egész erdőségek állnak ferdén. "Részeg fáknak" hívják ezeket a példányokat. Holott arról van szó, a felpuhult talajból jobbra-balra dőlnek törzseik a felolvadt permafrost-talajon.

Ikonikus jelképe lehetne ez a klímaváltozásnak, de a közvélemény, az egyszeri ember inkább a gyárkéményeken és az autók kipufogóin eregetett füst káros hatásával van tisztában. A permafrost erejével nem. Pedig a tudósok figyelmeztetnek, amint nagy méretben indul meg az olvadás, azt nem lehet leállítani.

A légkörbe ömlő metán huszonötször erősebb üvegházhatású, vagyis képes jelentősen felgyorsítani a globális felmelegedést. A magasabb hőmérséklet pedig állandósíthatja, vagy legalábbis még sűrűbbé teheti a szélsőséges időjárási jelenségeket: a melegebb tengerekből gyakrabban születnek trópusi ciklonok és hurrikánok, s az árvizek és földcsuszamlások is drasztikusabbak lehetnek.

Ha klímapolitikai intézkedésekkel sikerül elérni, hogy ne növekedjen az éves üvegházgáz-kibocsátás, netán emisszió-mérséklés történik, vagyis nem gyorsítjuk fel a globális felmelegedést, és ennek következtében nem gyorsul a permafrost olvadása sem, akkor akár a mostani emisszió 10 százaléknál tartható a permafrost metán-inputja a légkör ÜHG-koncentrációjában.

A jég eltűnésével azonban a tűzveszély is bekerül a képbe. Az Anuktuvuk folyónál 1039 négyzetkilométeren pusztítottak a lángok nemrég. A szakemberek szerint 5000 éve nem volt tapasztalható tűzvész e területen. Vagyis a permafrost immár gyúlékony régióként is veszélyforrás lehet, füstjével tovább fokozva a légkör üvegházgázokkal való telítődését.

Az eddig karbon-elnyelő tájegység akár a következő évtizedre, a 2020-as évekre nettó karbon-nyújtó forrássá válhat, vélik a tudósok.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo