A világ vezető cement-, kavics- és betongyártó vállalatainak egyike, a svájci Holcim hazai leányvállalata 2004-ben hozta létre a Holcim Hungária Otthon Alapítványt azzal a céllal, hogy vissza nem térítendő támogatást nyújtson az önkormányzati bérlakás-építési projektekhez, illetve a használaton kívüli, önkormányzati tulajdonú ingatlanok lakhatási célú átalakításához. Az azóta minden tavasszal meghirdetett projekt keretében eddig összesen közel háromszázmillió forint felajánlással mintegy száz új önkormányzati bérlakás épülhetett fel.
Régiből újat
A neves szakemberekből álló független kuratórium által odaítélt összegből Magyarország vidékein 2005-ben 36 lakás épült, 2006-ban pedig a kilenc nyertes pályázat révén 24 lakás kivitelezése indult. A 2007-es kiírásra összesen 28 pályázat érkezett; ekkor a kilenc nyertes terv révén összesen 38 új otthont alakítottak ki.
Amúgy a nyertes pályázatok többnyire régebbi, kihasználatlan épületek - laktanyák, könyvtárak, raktárak vagy sportlétesítmények - átalakítását, bérlakásokká építését célozzák, vagyis a Holcim ily módon közvetetten, az adott településen élő rászorult családok otthonhoz jutásának elősegítésével az adott közösség életét teszi könnyebbé.
2007-ben Kunszentmiklós önkormányzata viszont a roma munkanélküliséget is csökkentette - miközben az ökologikus épülettervezés is fontos szempont számukra - az alapítványtól nyert kilencmillió forintos támogatással, hiszen a pénz segítségével felépülő referencia ikerház a vályogvetés és a nádaratás hagyományát elevenítette fel. Mezőberényben egy közel 35,5 millió forintos projekthez 17,6 millió forinttal járult hozzá a Holcim Hungária Otthon Alapítvány. A támogatás segítségével hat önkormányzati tulajdonú irodahelyiséget alakítottak át összkomfortos lakásokká, melyekbe a rászoruló családok idén tavasszal költözhettek be, hogy csak néhányat említsünk a megvalósult és azóta a helyiek életminőségét javító beruházásokból.
2008. január 22-ével újabb százmilliós pályázati keret nyílt meg a települési önkormányzatok előtt. Az április 4-i határidőig összesen 27 pályázat érkezett be, amelyeket az alapítvány hat kuratóriumi tagja május 8-án értékel. A győzteseket május 30-án hirdetik ki.
Az évente százmillió forintos támogatási összegre önkormányzatok és önkormányzati szervezetek pályázhatnak a beruházás teljes költségének ötven százaléka erejéig. Miután azonban a meglévő épület és a telek értéke beleszámít a saját erőbe, az átalakítások gyakorlatilag létrejöhetnek csupán a Holcim által nyújtott alapítványi forrásból is. Ráadásul a rugalmasan felhasználható pénz "önerőkímélő" módon, munkafázisonként hívható le.
A kuratóriumEgy alapítvány súlyát nemcsak a tevékenysége, de az abban részt vállaló személyek is meghatározzák. A 2004-ben felállított kuratórium elnöke Fegyverneky Sándor, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium Építésügyi és Építészeti Főosztályának a főosztályvezetője, országos főépítész. A tagok pedig, bár más-más területen, egytől egyig az élhetőbb környezet megteremtésén dolgoznak. A Holcim által az alapítvány kuratóriumának vezetésére, illetve tagként felkért személyek szakértelme a biztosítéka annak, hogy a pályázatok elbírálásakor egyformán érvényesülnek a szociális, építészeti és településfejlesztési szempontok is.
Hegedüs József, a mára a magyar lakáspolitika, városfejlődés, önkormányzati finanszírozás kutatásának egyik meghatározó műhelyévé vált Városkutatás Kft. ügyvezető igazgatója, Vörös Ferenc, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Épületszerkezettani Tanszékének egyetemi tanára, a terület- és gazdaságfejlesztéssel foglalkozó Agócs István, a Nemzeti Közlekedési Hatóság Közép-dunántúli Igazgatóságának igazgatója vagy Cser Károlyné Jankovits Éva, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnökhelyettese örömmel tett eleget a Holcim Hungária felkérésének. Richard Skene, a Holcim Hungária Zrt. elnök-igazgatója, aki a korszerű munkavégzés hazai elterjesztésében végzett kiemelkedő tevékenységéért 2007-ben a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetést vehette át, szintén aktív szerepet vállal a cég alapítványának sikeres működésében.
Az elkötelezett vállalatA közel egy évszázados múltra visszatekintő Holcim elkötelezettsége a jövő és a fenntartható fejlődés iránt egybefonódik azzal a szándékkal, hogy egyensúlyt teremtsen a három alappillér, a környezeti felelősségtudat, a szociális felelősségtudat és a gazdasági fejlődés között. Az építőanyag-világpiac egyik legerősebb szereplőjeként számon tartott cég életében a társadalmi felelősségvállalás komoly hagyományokkal rendelkező, tudatos alapelvekre épülő folyamat, amelynek lényegi eleme az előrelátás.
A vállalat rendszeres párbeszédet folytat a helyi önkormányzatokkal, iskolákkal, egészségügyi intézményekkel, kulturális és sportszervezetekkel annak érdekében, hogy minél átfogóbb ismereteket szerezzen a helyi emberek igényeiről, szükségleteiről, és megfelelően tudjon cselekedni. A Holcim Hungária Otthon Alapítvány működése révén a vállalat hosszú távon, jól érzékelhető módon segíti a szélesebb értelemben vett társadalmi fejlődést, és hozzájárul a társadalom alapjainak biztosításához. Ám nemcsak az alapítvány, hanem a Holcim Díj vagy a fenntartható építészet népszerűsítését célzó, a Holcim Alapítvány a Fenntartható Építészetért által háromévente kiírt nemzetközi Holcim Awards pályázat is ezt a célt szolgálja.
Kuratóriumi tagok arról, hogy miért fontos az alapítvány munkája
Richard Skene: "Büszke vagyok arra, hogy megtaláltuk az igényt és az arra adható megfelelő választ az önkormányzatok és önkormányzati szervezetek számára kiírt pályázattal. Már 2004-ben az abban az évben épült összesen négyszáz önkormányzati lakás közel egytizede a Holcim támogatásával valósult meg, azóta pedig a nyertes projektek száma folyamatosan nő. Az így létrejött otthonok nagyon sok családnak, illetve településnek jelentettek az eddigiekben és jelentenek a jövőben is segítséget, és bár a Holcim CSR-tevékenységének ez csak az egyik mozzanata, úgy vélem, a nemzetgazdaságra gyakorolt hatása alapján talán az egyik legjelentősebb"
Cser Károlyné Jankovits Éva: "A Nagycsaládosok Országos Egyesülete vezetőségének tagjaként jól ismerem a nagycsaládosok lakhatási problémáit, és tudom, hogy ezen a téren milyen nagy szükség van a hatékony segítségre. Az eddigi évek tanúsága szerint a támogatás révén lakáshoz jutók közel fele kisgyermekes család, akik számára ez sok esetben ez az egyetlen lehetőség, hogy megfelelő otthont tudjanak kialakítani. Építészmérnökként szintén fontos szerepem van az alapítvány munkájában"
Hegedüs József: "Kezdetek óta örömmel veszek részt az alapítvány munkájában. Az 1990-es évek lakásprivatizációját követően ugyanis szociális lakások terén hiány keletkezett, ezért nagy szükség van azokra a programokra, amelyek az önkormányzatokat arra ösztönzik, hogy korszerű és újszerű megoldásokkal javítsák a kínálatot"
Vörös Ferenc: "Olyan elmaradott térségekben épülnek szociális bérlakások az alapítvány segítségével, amit mind építészmérnökként, mind magánemberként igen fontosnak tartok. Számos önkormányzatnak lehet, hogy van egy kevés forrása hasonló programokra, ám ez a pénzmennyiség önmagában nem lenne elegendő ilyen volumenű beruházások megvalósítására. Az eddig megvalósult közel száz lakás után már látszik, hogy a programnak országos hatása van"
Agócs István: "Az alapítvány tevékenysége bizonyítja, hogy lehet és kell is segíteni a kisebb települések, térségek gazdasági és szociális fejlődését. Ez a pályázat katalizátorszerepet tölt be egy-egy falu életében; képes elindítani korábban nem tapasztalt előrelépéseket. A nagy cégektől elvárhatjuk, hogy eredményük egy részét visszapörgessék a társadalom jobbítása érdekében, és szerencsére ezt többen meg is teszik"
Fegyverneky Sándor: "Több ponton is nagyon fontos szerepe van az alapítványnak. Egyrészt, az alapítványtevő felismerte, hogy a hazai lakásügy egyik legfontosabb problémája az önkormányzati bérlakások hiánya. A másik lényeges momentum, hogy ez az évi százmillió forintos forrás kiszámíthatóan és időben pontosan a települések rendelkezésére áll. A települések fejlődése szempontjából azonban nem csupán az így létrehozott ingatlan lényeges, hanem az a lehetőség, hogy ily módon egy település orvoshoz, művelődésszervezőhöz vagy éppen tanárhoz jut"