A „Többet érsz" programot tavalyi bevezetése után idén is meghirdette a Vodafone Magyarország Alapítvány. Már 2008-ban is óriási volt az érdeklődés a Vodafone alapítványának újszerű programja iránt, akkor 152 pályamunka érkezett. A döntőbizottságnak idén már jóval több, pontosan 236 pályázatból kellett kiválasztania azt a hetet, melyek megvalósítását lehetővé teszi. A nyertesek legkésőbb 2009 szeptemberében kezdik el programjuk megvalósítását az általuk kiválasztott alapítvány segítségével. A pályázók munkája, elért eredményeik és élményeik folyamatosan követhetők lesznek a www.tobbetersz.hu honlapon.
A „Többet érsz" program a Vodafone alapítványok jótékonysági kezdeményezése, melynek értelmében a nyertesek - teljes munkaidőben - egy éven keresztül dolgozhatnak egy-egy általuk megjelölt magyarországi civil szervezetnél. A kiválasztott alapítványtól kapott fizetésüket és egyéb költségeiket ez idő alatt az Alapítvány biztosítja.
A hét nyertes és a terveik:
Benkő Dániel a WWF Magyarország Alapítvány munkatársaként évi 40.000 tonna CO2 kibocsátásának megelőzésén dolgozik majd. Az év folyamán nem csak népszerűsíteni igyekszik a vállalatok, települések és közintézmények felé az energiatakarékosságot, de segítséget is ad számukra az energiahatékonyság növeléséhez. Az így elért eredmények ismertetésével pedig az a célja, hogy újabb közösségeket buzdítson az energiatudatos gondolkodásra. A 25 éves szakember a Szegedi Tudományegyetemen Geográfus-Környezetkutató szakon végzett, 2007-ben pedig az Országos Tudományos Diákköri Konferencia Klimatológiai szekciójában első helyezést ért el.
A Bozsik Yvette Alapítvány alkalmazásában, mozgás- és táncművészeti terápiás csoportokat vezet down-szindrómával élő, autista, mozgássérült és látássérült embereknek Bóta Ildikó 2009. szeptemberétől. „Munkámmal az a célom, hogy elősegítsem a speciális élethelyzetű emberek alapvető emberi jogának érvényesítését, hogy ők is részt vehessenek szabadidős tevékenységben, és ne csak létfenntartásukra kelljen minden erejüket fordítaniuk." A fogyatékos emberek táncművészetét támogató munkájáért már Miniszteri Elismerő Oklevélben is részesített szakember az egy éves programot egy nyilvános előadással zárja majd, ahol a fogyatékkal élő emberek tánc- és színművészekkel együtt lépnek színpadra.
„Töröljétek le a gyermekkönnyeket, a hosszú eső árt a virágoknak" - ezzel az idézettel kezdte motivációs levelét Gláserné Sedlák Gabriella, a Főváros Egyesített Szent István és Szent László Kórház Gyermekintenzív Osztályának vezető ápolója. Harminc év szakmai tapasztalattal a háta mögött Gabriella most a Szent László Őssejt Alapítvány munkatársaként szeretne segíteni a transzplantáció előtt álló és azon átesett beteg gyermekeken, illetve családtagjaikon. Célja a családok felkészítése, tájékoztatása, érzelmi és szociális támogatása a műtétet megelőzően, valamint a hazatérő kis betegek otthoni visszailleszkedésének segítése - az otthoni környezet felmérése és szükség esetén átalakítása, a családtagok és a beteg gyermek iskolájának (osztálytársak és nevelők) felkészítése az elkövetkező időszakra, a családorvos tájékoztatása.
Mester Attila a Somogy Megyei Minoritás szervezetének alkalmazásában egy éven keresztül a hátrányos helyzetűek digitális felzárkóztatásért dolgozik majd. A végzettségét tekintve pedagógus, kulturális antropológus kutató társadalomtudományi eszközök segítségével méri fel a Somogy megyei kis közösségek szociokulturális hátterét, kommunikációs kultúráját, és ezekhez igazodva egyedi, a közösségre szabott informatikai képzést dolgoz ki és valósít meg. Helyi klubokat és önképző köröket épít ki, melyek fennmaradását éppen az ott elindított, a helyi ismeretekre és igényekre épülő programok biztosítják majd.
A kerekesszékkel élő emberek életmódjának javítását tűzte ki célul Nagy Emese, aki korábbi gyógytornász és life-coach ismereteit ötvözi a Hátrányok Dacára Alapítvány eddigi sport alapú rehabilitációs programjával. A 34 éves szakember az aktív kerekesszék nyújtotta lehetőségeket szeretné minél szélesebb körben megismertetni az érintettekkel, segíteni a szék használatának elsajátítását. A program fontos részét képezi a folyamatos kapcsolattartás a kerekesszékkel élőkkel és családjukkal - az alapítvány életvezetési tanácsokat nyújt a mindennapi akadályok leküzdésében, segíti a munkahelyi visszailleszkedést, és nem utolsósorban érzelmi támogatást ad a családnak a megváltozott életkörülmények elfogadásához, az önálló élet kiteljesítéséhez. Emese célja, hogy az általa elindított és megerősített program a „Többet Érsz" egy éves támogatását követően már a saját lábán is megálljon, és hosszú távon támogassa az aktív életet élni kívánó kerekesszékeseket.
„Játszóházat Mindenkinek" - ez a 34 éves szociálpolitikus, szociális munkás szakember, családi tanácsadó és szakújságíró Regős Judit pályázatának címe. A 2008-ban a Családbarát Médiáért díjat elnyerő szakember olyan hálózat létrehozását tervezi, mely a családdá alakulás korai szakaszában, a 0-3 éves korú kisgyermeket nevelő szülők számára nyújt támogatást. A modellértékű programot Judit az Életszeretet - Életöröm Alapítvány támogatásával bővítené országos szintűre, egy „civil-franchise" rendszer formájában, ahol helyi közösségek, az eddigi tapasztalatok és egységes módszertan alapján önmaguk számára szervezhetnének Családi Központokat. Ezzel nem csupán a szülők érzelmi és szociális támogatása (gyermekfelügyelet, művészeti családi foglalkozások, szülői kompetenciát célzó foglalkozások, párterápia, konfliktuskezelés, a család életét segítő tanácsadások stb.) valósulhatna meg, hanem lehetőség nyílna egyfajta munkaerőpiaci reintegrációra is a Családi Központban munkát vállalók számára.
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványnál dolgozik majd egy éven keresztül Senkár Éva, aki a „Többet Érsz" program döntő beszélgetése előtti napon szerezte meg pszichológus diplomáját az Eötvös Lóránt Tudományegyetemen. Éva az alapítvány „Fontos vagy!" programjának koordinálását végzi, melynek célja a gyermek- és fiatalkori öngyilkosságok megelőzése. Éva feladata lesz a tanárokat és gyermekeket megszólító iskolai prevenciós foglalkozások kidolgozása, a foglalkozások megtartása és a kortárssegítő képzés kidolgozása, segítők toborzása. A program célja, hogy a kidolgozott módszertan segítségével hosszú távon egy széleskörű képzés indulhasson el, és így csökkenjen a fiatalkori öngyilkosságok száma. A tapasztalatok bemutatását a kiadványokon túl egy szakmai konferencia is segíti majd.