Európában korlátlan, kizárólag a nő akaratától függő abortusz nem létezik. Jogilag mindenhol korlátozzák a terhességmegszakítást. Magyarországon több okból lehet abortuszt kezdeményezni. Egészségügyi indokkal, ha a terhesség az anya életét vagy egészségét veszélyezteti; ha a magzatnak genetikai ill. egyéb károsodása van. Ha a terhesség bűncselekmény (nemi erőszak, vérfertőzés) következménye, vagy ha a terhes nő válsághelyzetben van. A törvény szerint: "Súlyos válsághelyzet az, amely testi vagy lelki megrendülést, illetve társadalmi ellehetetlenülést okoz." Ez olyan indok, amelyet az abortuszt engedélyező egészségügyi szolgálat a nő önbevallására hagyatkozva, a válsághelyzet mibenlétének vagy jellegének ismerete nélkül köteles elfogadni. Ez viszont azt jelenti, hogy a magyar jogszabályok nagyon megengedőek.
Magyarországon az abortuszok száma a 80-as, 90-es években volt a csúcson, megközelítette az évi 100 ezret. Tavaly viszont negatív rekordot döntöttünk, 21 907 terhességmegszakítás történt, ami azt jelenti, hogy a 15-49 éves nők mindössze 1 százaléka élt az abortuszjoggal. E tendenciában valószínűleg nagy szerepet játszik a fogamzásgátló gyógyszerek és módszerek fejlődése és hihetetlen nagyságú elterjedése, valamint a szexuális felvilágosítás teljes társadalmi elfogadottsága. Ugyanakkor a téma itthon is előkerült négy éve, amikor Kásler Miklós lett az Emberi Erőforrások Minisztériumának új vezetője. Ehhez a tárcához tartozott akkor az egészségügy. A politikus álláspontját e témában, akkoriban gyakran idézték.
ha nem lenne abortusztörvény, akkor körülbelül 20 millió magyar élhetne jelen pillanatban az országban.Mi kíváncsiak vagyunk olvasóink véleményére.
Változtatna-e a magyar nők abortuszjogán?
- Nem
- Szigorítanám a jogszabályokat
- Betiltanám Magyarországon az abortuszt