A tartozások körbeérnek

Önöknek nincs olyan érzésük, hogy a kilencvenes évek eleje körbetartozásainak árnya kísért? Emlékeznek, amikor a fizetésképtelenség, a gazdaság pénzhiányának spirálja bedöntött jó néhány vállalkozást. A gazdaság pénzhiánya mintegy másfél éve ismét érzékelhető, s napjainkra robbanás előtti állapotba került. Ennyi ideje várom, mikor veszik észre gazdaságpolitikusaink, elemzőink, hogy a választások miatt gyönyörűre festett felszín alatt sűrűsödik a baj.

Elfogyott a pénz. A gazdálkodásban ez azt jelenti, hogy kevesebb a pénzbevétel, mint a költségek. A különbség egyre nő, s a pénzhiányt a cégek maguk előtt görgetik. Csak ahogyan a hólabda, úgy ez a jelenség is egyre nagyobb tömegű, és egyre gyorsabb mozgású lesz. Míg egyszer csak átlép egy mértéket, s pusztít, maga alá temet mindent és mindenkit, ami és aki az útjába téved.

Az okot most nem ott kell keresni, ahol a kilencvenes évek elején. A cégek nagy többsége már felkészülten vállalkozik, megfelelő tőkét fektet be induláskor. A rend azonban felborult. Felborították vagy felborult magától?

Korábbi kormányunk – kedvezni akarván az alkalmazottak széles tömegének – kétszer is drasztikusan megemelte a minimálbért, vele együtt annak közterheit, nem törődve azzal, hogy a gazdaság jövedelemtermelőinek ez többletkiadást okoz, s megfeledkezve arról, hogy a magánvállalkozók döntő többsége saját maga alkalmazottja. Azután csak úgy, év közben, a forint hirtelen felértékelését követte el. Az exportáló cégek java részének hatalmas árfolyamveszteségét a 2001. évi mérlegek már kimutatják.

A gyengélkedő magyar tőzsde, a világgazdasági méretű dotkomválság, az it-szektor mélyrepülése, az amerikai és a német gazdaság recessziója ha nem is azonnal, de kivédhetetlenül átjött a határon. A magyar gazdaság teljesítményének javát hozó multinacionális cégek, vegyesvállalatok dinamikája is jelentősen lecsendesült. A megrendelések visszafogása a termelés és a szolgáltatás területén egyaránt érezhető. A Széchényi-terv volt hivatott arra – legalábbis a kormánymarketingben –, hogy élénkítő injekciókat juttasson a gazdaságnak. Eredményeit már ismerjük. A milliárdok sem számokban, sem irányukban nem stimmeltek a kinyilvánítottakhoz képest. Azután jöttek a választások, majd a választások utáni kivárások: vajon hová kell igazodni, kinek kell a kedvében járni a megrendelések folyamatossága érdekében?

A nem a gazdaság normális működéséből adódó többletköltségeket azonban egy recesszióban levő gazdaságban nem lehet érvényesíteni. Sőt a megrendelések megszerzése és megtartása érdekében az elviselhetőség határig, sőt az átmeneti veszteség elviseléséig is elmegy mindenki aláígérgetésben, hiszen az életben maradás a tét. Nagyvállalataink, a megrendelők, a pénzzel rendelkezők zöme pedig, kihasználva a kisvállalkozók, alvállalkozók kiszolgáltatottságát, nem szégyellnek arcpirító feltételeket szabni. Az nyeri a megrendelést, aki minél hosszabb fizetési határidőt elvisel, azzal kötnek szerződést, aki a leghosszabb ideig meghitelezi, bizományba adja áruját, szolgáltatását.

A folyamatnak, melynek lényege az egyre növekvő költségek és a stagnáló vagy csökkenő árbevétel, előbb-utóbb véget vet a pénz eltűnése. Vagy mi nem tudunk, vagy nekünk nem tudnak fizetni. Egyre megy, amikor a spirál beindul. Ideig-óráig lehet húzni kifizetéseink határidejét, prolongálni adósságainkat, csakhogy a ki nem fizetett számlákból nem lehet pénzforgalmat csinálni.

Pénz meg sehol. A mikrogazdaság hőse napjának java részét pénze behajtásával tölti. Nem a megtermelésével. Visszatért a készpénz- és a részletfizetés divatja. Az átutalásos világban a nyolc banki munkanapos határidőt a vevők öt százaléka sem veszi komolyan. A pénzek átlagos beérkezésének időtartama két hónapra növekedett. A rossz kinnlevőség aránya a két-három évvel ezelőttihez képest megtízszereződött.

Mindenki abban reménykedett, őszig kell csak kibírni, s élénkülés lesz. Az új kormány is ígérte, odafigyel az adótermelőkre. De ez a kormány is csak osztogat, méghozzá a végső fogyasztóknak, a pénzt megtermelőknek nem juttat vissza semmit. S az adórendszerben is 1-1,5 százalékos(!) összadóteher-csökkenés jutott a vállalkozói szférának.

A minap olvastam egy biztató hírt. A gazdasági tárca fontolgatja, hogy kétmilliárd forintot (!) juttat a kis- és középvállalkozások támogatására az MVA-n keresztül. De ebből egymilliárdot még nem tart célszerűnek odaadni, míg néhány szempontot alaposabban meg nem vizsgál!

A likviditási spirálba bekerült vállalkozások már régen túlvannak kreativitásuk és munkabírásuk határán. Nem is emlékeznek már arra, mikor dolgoztak egyéni boldogulásuk érdekében. A fennmaradásuk a tét.

Ez a magyar valóságshow a mikrogazdaságban.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo