Kék szemű kutyus: a szépség forrása vagy genetikai rendellenesség?

Sokan csak a kinézet alapján választanak maguknak kutyust. Amennyiben valóban versenyzésre szánja a gazdi a kedvencét, akkor fontos lehet a megjelenés és a tökéletes minta. Azonban sokan csak önnön vágyuk kielégítése érdekében keresnek foltos, kék árnyalattal rendelkező vagy éppenséggel kék szemű kutyát. Mindez rendben is van, amíg valóban olyan kutyafajták személyében keresik, amelyeknek egyedi jellemvonásuk az adott tulajdonság. Így kék szemmel rendelkezhet egy husky, de mondjuk egy border collie esetében érdemes jobban utánanézni a dolgoknak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miért lehet problémás a kék szem?

A tradicionális magyar fajták, valamint az országunkban is elterjedt juhász- és vadászkutyák között a kék szem hagyományosan nem jellemző. Így a kék szemmel rendelkező kutyák hamar feltűnést keltenek.

Sok esetben ugyan nem kell egyből betegségnek vagy rendellenességnek tulajdonítani, azonban vannak olyan párosítások, amelyekből valóban genetikai rendellenesség születhet. Például az előzőekben említett border collie-k és sheltie-k esetében létezik az úgynevezett blue merle színváltozat, amely ugyan önmagában nem számít rendellenesnek. Ne feledd, minden esetben a kutya egészsége az elsődleges!

Viszont ha két blue merle kutyát párosítanak, akkor születhetnek fehér színű, kék szemű, de többnyire siket kutyák. Ugyan a neves almok és tenyészetek tisztában vannak ezzel, viszont a szaporítók számára ez nem akadály. A kék szem igazából egy genetikai mutáció eredménye, így bármely faj, bármely egyedénél, még a keverék kutyusoknál is előfordulhat. 

Milyen fajtáknál elfogadott a kék szem?

Azonban annak is tudatában kell lenned, hogy kevés fajta sztenderdjében elfogadott a kék vagy felemás szemszín, így a kék szemű egyedeket nem is tenyésztik tovább. A fehér szín, valamint a kék szem szinte mindig siketséggel jár együtt.

Az ausztrál juhászkutyák, a dán dog, a bobtail, az óangol juhászkutya, a weimari vizsla, a yakutai lajka és a Catahoula leopárdkutya esetében megengedett a kék szem. Mindemellett elfogadott a dalmaták, a welsh corgik és a cocker spánielek között, így náluk nem jelent egészségügyi problémát, annak ellenére, hogy a fajtaleírásban nem engedélyezett. 

A szem színétől függetlenül azonban kifejezetten lényeges, hogy minden esetben megbízható tenyésztőtől származó kiskutyát válassz, hiszen rengeteg profitorientált szaporítóval találkozhatsz a piacon, akiknek nem számít a kutyus egészsége, csak a belőle befolyt összeg. Így könnyen továbbadnak egy szép pofit annak ellenére, hogy mentális vagy egészségügyi problémákkal rendelkezik.

Amennyiben tetszik a kék szem, akkor érdemes utánanézni a fajta jellegzetességeinek, valamint a tenyésztőnek egyaránt. Azonban ha megbízható forrásból veszel társat, akkor számolnod kell a magasabb árral is. Az már eleve gyanús, ha a hirdetőnél folyamatosan vannak kék szemű kiskutyák.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo