Miért fontos a klíma tisztítása és mikor érdemes elvégezni?
Gondolj arra, milyen gyakran kell tisztítani a különböző helyiségeket a por és egyéb szennyeződések miatt! Sajnos a klímára is hatással vannak az óhatatlanul előforduló szöszök, az utca poráról nem is beszélve. Annak érdekében, hogy egészségügyileg biztonságos maradjon, évente legalább egyszer - tavasszal vagy ősszel - szükséges elvégezni a teljeskörű tisztítást.
Mindenképpen akkor javasolt karbantartani a készüléket - legyen az akár oldalfali klíma vagy mobil klíma -, amikor az nincs rendszeresen használatban, hiszen így megvédhetjük magunkat az esetlegesen megtelepedett kórokozóktól. Ráadásul ha szerelőre lenne szükségünk, nagyobb szerencsével járunk a nagy nyári szezon előtt, illetve után.
A klíma használata során a folyamatos páralecsapódás, valamint a környezeti hatások miatt baktériumok és gombák telepedhetnek meg, ami a kellemetlen szagokon kívül allergiát is kiválthat. Ha ez még nem lenne elég ok az odafigyelésre, az eltömődött szellőzés miatt sokkal több energiát fogyaszt berendezésünk. Ez a magasabb áramfogyasztáson kívül, akár a klíma élettartamának csökkenését is jelentheti. Néhány egyszerű lépés követésével garantálhatod, hogy a nyár beköszöntével problémamentesen élvezhesd a hűs levegőt.
Klímatisztítás lépésről lépésre
Ahhoz, hogy ne érjen baleset, először is áramtalanítsd a készüléket. Ezt megteheted azzal, ha kihúzod a konnektorból. Ezután attól függően, hogy milyen klímával rendelkezel, meg is kezdtheted a tisztítást.
Magyarországon nagy népszerűségnek örvendenek az úgynevezett split klímák, amik egy beltéri és egy kültéri egységből állnak. Javasolt először a beltéri egységgel kezdeni. Hajtsd fel, vagy távolítsd el a klíma fedőlapját, majd óvatosan vedd ki a porszűrőket. Előfordulhat, hogy szakadt vagy sérült, ilyenkor mindenképpen szükség van új szűrők beszerzésére.
Ha épnek látod a szűrőket, még a tisztítás előtt győződj meg róla, hogy a klíma gyártója moshatónak tünteti-e fel a használati kézikönyvben, illetve igényelnek-e bármilyen speciális tisztítási módot. A nagyon érzékeny szűrőbetétekkel (amilyen például a plazmaszűrő) különösen óvatosan kell bánni.
A rárakódott kosz mennyiségétől függően elképzelhető, hogy egy egyszerű porszívózás látványos eredményt hoz, de akkor is érdemes alaposabb tisztítást végezni, hogy minden szennyeződéstől garantáltan megszabadulj. Ha mosható szűrővel rendelkezik a légkondid, egyszerűen csak áztasd be tisztítószeres vagy ecetes vízbe és hagyd ott 1-2 órán át, majd vedd ki. Amint megszáradt, vissza is teheted a klíma belsejébe.
Amíg letelik ez az idő, fújd be alaposan klímatisztító spray-vel a berendezés belsejét és várj 15-20 percet. Amint a porszűrő is a helyére került, nyisd ki az ablakot, kapcsold be a klímát és járasd nagyjából 5 percig. Ez elegendő idő ahhoz, hogy a klímatisztító folyadék teljesen megszáradjon, ezzel megszüntetve a feláramló kellemetlen szagokat. A külső egységről sem szabad azonban megfeledkezned. Ezt is először áramtalanítsd, majd elegendő, ha leporszívózod a kondenzátort.
Ha pedig a szintén közkedvelt mobil klímával rendelkezik irodád vagy otthonod, hasonlóan kell eljárnod, mint a split légkondik esetében. Először áramtalaníts, majd áztasd be a légszűrőt, fújd be a belsejét erre használatos spray-vel, végül pedig járasd legalább 5 percig a teljes szellőzés érdekében.
Mikor fordulj szakemberhez?
Természetesen mind a tisztítást, mind a karbantartást akár a szakemberekre is bízhatjuk, elvégre pontosan tudják, hogyan lehet biztonságossá és működőképessé varázsolni a légkondit. Nemcsak hogy gyorsan elvégzik a tisztítást, de még a berendezés műszaki állapotát is ellenőrzik. Ráadásul ha garanciális készülékünk van, annak feltétele, hogy szakember végezze el az évenkénti vizsgálatot és minderről pecsétet is adjon. Ha szeretnénk a garanciát megtartani, bizony érdemes szakembert megbízni a feladattal.