Az első anyagot Vági Barbara jegyzi, aki Talán Csaba operatőrrel már több filmszemle-versenyfilmet készített, és díjat is nyert.
A riportból kiderül, mi volt az egyik legfontosabb államtitok a szovjet csapatok kivonulásával kapcsolatban, hiszen csak kivonulásuk után derült ki, hogy pontosan hányan voltak itt, hány laktanyában, milyen harci eszközökkel. 45 évig ez titok volt.
Magyarországon az úgynevezett Déli Hadseregcsoport teljesített szolgálatot. Összesen 94 helyőrségben állomásoztak, csaknem 100 ezren voltak, 45 ezer katona, valamint polgári alkalmazottak és családtagok. 194 repülő, 138 helikopter, és több mint ezer lánctalpas, 860 harckocsi.
Ezeket az adatokat a kivonulás után kiadták a sajtónak. Egyet viszont nem: hogy voltak atomtöltetek is Magyarországon. Sejteni lehetett, hogy komolyabb eszközöket is tároltak, de hogy hol és mennyit, és hogy valóban voltak-e, azt nem tudta senki pontosan, kivéve három embert: a miniszterelnököt, a párt és a honvédség vezetőjét.
A riportból most kiderül az atomtöltetek két emelet mélyen a föld alatt voltak. Ott még tévéstáb, újságíró, fotós sem járt soha. Ez volt Magyarországon az egyik legnagyobb államtitok. A bunkerban még most is működő légkondicionáló van, láthatják a berendezéseket, amelyek ott maradtak, a zsiliprendszert, a vastag acélajtókat.
-Borzongató, misztikus az egész - furcsa olyan helyen járni, ahol civil még nem járt. A bunker valahol a Bakonyban, az erdő közepén van, jól álcázva. Sem a volt szovjet objektumokba, sem az atomtölteteket tároló bunker közelébe nem mehetett magyar katona, ezek titkosak voltak - mondta a riporter.