Az innovációs versenyre a közép-kelet és dél-kelet európai régió 11 országából több mint 60 pályázat érkezett. A szervezők olyan innovatív projekteket kerestek, amelyek képesek lehetnek arra, hogy egy millió ember életén javítsanak három év alatt, bármilyen exponenciálisan fejlődő technológia használatával. A beérkezett projektek az egészségügy, az oktatás, a környezetvédelem és a biztonság legfontosabb kihívásaira ajánlottak megoldásokat.
A döntőbe jutott tíz - bolgár, horvát, cseh, lengyel, szlovén, ukrán és magyar – pályázat között olyan projektek szerepelnek, mint a Haitin már kipróbált katasztrófa-menedzsment rendszer; a tuberkolózis forradalmian új, gyógynövényeket használó kezelése; egy űrhulladék-kezelő rendszer; a háztartásokban lévő fel nem használt ételek és alapanyagok közösségi hálózatbakötése a rászorulók ételellátásának megkönnyítésére vagy a cukorbeteg gyermekek számára kifejlesztett játék és mobilalkalmazás, amelynek segítségével a gyerekek játékosan tanulják meg és építik be életükbe betegségük kezelésének alapjait.
A kiválasztott pályázók 2013. április 12-én Budapesten, a Design Terminálban megrendezett döntőben kapnak lehetőséget arra, hogy projektjeiket a Singularity University képviselői – többek között Rob Nail, az egyetem operatív vezetője, valamint Gabriel Baldinucci, a Virgin Group ex-alelnöke - és a régió multinacionális vállalatainak vezetőiből álló nemzetközi zsűri előtt bemutassák. A verseny győztesei – 2 fő - részt vehetnek a Singularity University nyári programján a NASA kaliforniai kutatóbázisán.
A verseny fő támogatója a GE Healthcare magyarországi kutatás-fejlesztési központja. A GE Healthcare-nél jelenleg több mint 200 mérnök fejleszt a világ élvonalába tartozó szoftvereket. Ma már a GE minden negyedik képfeldolgozó szoftvere Magyarországon készül, évente 300 millió dollár értéket teremtve a orvosok számára szerte a világon. Az utóbbi években hazánk nemzetközi szabadalmai közül az egyik a legtöbbet a GE mérnökei jegyzik. „Kulcskérdés, hogy egy nagyvállalat berkein belül is képesek legyünk startup-ként viselkedni. Az elmúlt években rengeteg energiát fordítottunk az innovációs kultúra fejlesztésére. Az eredmények igazolják erőfeszítéseinket” – emelte ki Reich Lajos, a GE Healthcare magyarországi kutatás-fejlesztési igazgatója; az AmCham Innovációs Bizottságának elnöke.
Török Árpád a TriGranit vezérigazgatója az alábbiakat emelte ki: „Fejlesztéseink során mindig nagy hangsúlyt fektettünk innovatív megoldások alkalmazására. Az újszerű, bátor, sokszor meghökkentő, de egyedi ötletek jelentenek piacelőnyt a kiélezett nemzetközi versenyben. Ezért is támogattuk nagy örömmel a Singularity University versenyét és szorítunk a magyar versenyző sikeréért.”