Áprilisban 372 építőipari vállalkozással szemben indult felszámolási, 514-gyel szemben pedig végelszámolási eljárás, míg a cégalapítások száma 224 volt. A márciusi kiugróan magas számokhoz képest ugyan áprilisban mérséklődött mind a felszámolások, mind a végelszámolások száma, azonban az Opten szakértői arra számítanak, hogy a felszámolások mértéke továbbra is lényegesen meghaladja majd a tavalyi szintet és a végelszámolások száma is tartósan magas marad, mert az adóhatóság és a cégbíróságok a mérlegleadás elmaradását és az egyéb adminisztratív mulasztásokat kényszer-végelszámolással büntetik.
Márciusban pedig már mintha megtorpant volna az építőipar zuhanása: a termelés szezonálisan kiigazítva 0,1 százalékkal magasabb volt az előző havinál, éves összevetésben azonban 12,6 százalékos esést mutatnak az adatok, s aggodalomra ad okot, hogy a rendelésállományok alakulása alapján további lejtmenet vetíthető előre.
A cégalapítások száma áprilisban lényegesen elmaradt az előző négy hónap tendenciájától, amikor is havonta átlagosan 650 új céget indítottak az ágazatban. Tóth Tamás, az Opten ügyvezető igazgatója a közleményben ehhez hozzáteszi, hogy a látszat csal, arról van szó csupán, hogy a bejegyzési szabályok szigorításának és a cégalapítás drágulásának bejelentése után lezajlott egy nagy cégalapítási hullám, ami mostanra csengett. A havi 650 új cég azonban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján sem támasztható alá valós piaci igénnyel.