Az ünnepségen Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, a bíráló bizottság elnöke rámutatott arra, hogy a versenyképesség egyik legfontosabb eszköze a kutatás-fejlesztés-innováció, amely a válságból kivezető utat is jelentheti. Magyarország a globális versenyben sikeres a kutatás-fejlesztés-innovációban, a magyar export 20 százaléka magas hozzáadott értékű termék, és ez az arány térségi összehasonlításban a legmagasabb - tette hozzá. Az államtitkár hangsúlyozta: a hazai kutatás-fejlesztés-innovációs ráfordítás 2011-ben a GDP-1,2 százalékát tette ki, 2012-ben ez az arány magasabb is lehet, és a örömteli, hogy a kétharmada a vállalkozásoktól jön.
A politikus szerint 2014-2020 között valódi és minőségi áttörés lehet elérni ezen a terülten. Ebben az időszakban az uniós források 60 százalékát gazdaságfejlesztésre kell fordítani, és minimum 400 milliárd juthat ebből közvetlenül a kutatás-fejlesztésre, közvetve más lehetőségekből ez tovább növekedhet.
Cséfalvay Zoltán, a bíráló bizottság elnökeként elmondta: a 2012-es innovációs nagydíj felhívásra 28 pályázat érkezett, az értékeléskor az eredetiséget, a gazdasági sikert, társadalmi hasznosságot kiemelten kezelték. A bíráló bizottság 22 pályázatot minősített innovatívnak, közülük 8 legsikeresebb kapott elismerést.
Balogh Péter, a 2012. évi Magyar Innovációs Nagydíjat elnyert izraeli-magyar kooperációban indult NNG Kft. vezérigazgatója az MTI-nek elmondta: a mostani magas elismerés legjobb példája annak, hogy a kiemelkedő tehetségű munkatársakat összegyűjtve, minden szabályt betartva is lehet Magyarországról komoly sikereket elérni nemzetközi szinten.
A Nemzetgazdasági Minisztérium 2012. évi Ipari Innovációs Díjában valamint az Ipari Közhasznú Nonprofit Kft. 2012. évi szervezeti Innovációs Díjában részesült a BalaBit IT Biztonságtechnikai Kft. a tevékenység-felügyeleti eszközök új generációjának kifejlesztéséért.
A Vidékfejlesztési Minisztérium 2012. évi Környezetvédelmi Innovációs Díját vette át a Dalmandi Mezőgazdasági Zrt. víztakarékos, öntözési és halászati fejlesztéseiért.
A Vidékfejlesztési Minisztérium 2012. évi Agrár Innovációs Díját kapta a debreceni Farmgép Kft. új, korszerű permetezőgépek kifejlesztéséért.
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatal 2012. évi Innovációs Díját kapta a GRP Plasticorr Kft. a műgyanta alapú Plastimol PR javító bilincs kifejlesztésért.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2012. évi Innovációs Díja elismerésben a Mikropakk Műanyag- és Fémfeldolgozó Kft. részesült a kétkomponensű PUR-habokhoz kifejlesztett MikaTech membrán rendszerért.
A Magyar Innovációs Szövetség 2012. évi Innovációs Különdíját a Jáger Prod Kft. kapta a kültéri nagyelosztó szekrények termékfejlesztéséért.