"A különböző generációk különféle nyomokat hagytak maguk után a bolygónkon, nyomokat, melyek felejthetetlenek", mondja a tökéletes amerikai angolsággal beszélő fiatalember, aki művésznek és aktivistának tartja magát.
A bennszülöttek fórumán is résztvett már az ENSZ-ben, az amerikai kormánynak bedolgozó National Change-makers Youth Council legfiatalabb tagja, az Earth Guardians szervezet alapítója, s tevékenységéért 2013-ban már átvette a United States Community Service Awardot Barack Obama amerikai elnöktől.
Az indián etnikumú Xiuhtezcatl Martinez rendszeresen szerepel az amerikai médiában és járja az iskolákat, hogy felvilágosítsa kortársait a Földet fenyegető veszélyekről, az emberi cselekedetek ökológiai hatásáról, valamint a viselkedésminták megváltoztatásának lehetségességéről.
Öcsikéjét is inspirálta a nagy testvér példája. Amikor 400 ezren vonultak fel New Yorkban a klímanapon és a világpolitika oda se figyelt rá, a kissrác az interneten népszerűsítette az ügyet, ahol 1,5 millió embert ért el. Bátyja 25 országban mozgatott meg fiatalokat.
Ugyanakkor hatásvadász, fontoskodó hollywoodi esztétikát is használnak Martinez imázsának alakítói: a kertvárosban bicikliző haveri társaságot már-már superhero-nak láttatja a kamera, miközben a hangalámondás azt ecseteli, hogy Martinez óriási olajcégek ellen ágál, afféle Dávidként Góliát ellen.
Közelharc helyett azonban indián törzsi folklórt kap a néző. Martinez a többi indiánnal járja el tradicionális táncát.
"A legnagyobb kihívás, amivel szembe kell néznünk, az emberi tudatosság megváltoztatása, nem a Föld megmentése. A Földnek nincs szüksége arra, hogy megmentsék, nekünk van."