Mi kell a demográfiai fordulathoz?

Az új kormány alakulása óta többször elhangzott, hogy demográfiai fókuszú kormányzás várható. A politika középpontjában a gyerekvállalás ösztönzése, a népességfogyás megállítása lesz. A probléma valóban égető: Magyarországon a világon egyik leggyorsabb a népesség természetes fogyása, termékenységi rátánk (vagyis az egy szülőképes korú nőre jutó gyermekek száma) 1,4, ami aligha lesz képes arra, hogy kompenzálja a társadalom elöregedését.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A csökkenő gyerekvállalási kedv miatt közhely kulturális, erkölcsi tényezőket hibáztatni. Már nem tisztelik az emberek úgy a család intézményét, mint korábban, a nők önzők és karrieristák lettek, ezért nem akarnak szülni, nem vagyunk elég hazafiasak, ezért nem teszünk a várható nemzethalál ellen – ilyen és hasonló magyarázatokat politikusoktól, civil megmondóemberektől, médiaszemélyiségektől is hallhatunk. Az ilyen válaszok sokak számára megnyugtatók, hiszen ezek alapján könnyen meg is lehet nevezni a bűnbakot (a liberalizmust, a nőket vagy a fiatalabb generációt).

A gazdasági fejlődéssel jár

A bűnbakkeresésnél azonban talán érdemesebb a nagyobb képet nézni. A csökkenő gyerekszám nemcsak Európa problémája: a Távol-Kelet legfejlettebb államai legalább akkora bajban vannak, mint mi. Sőt, a termékenység folyamatosan csökken a Közel-Kelet több országában is, Iránban például a ’70-es évek óta 8-ról 2 alá csökkent a páronkénti átlagos gyermekszám, és ez a tendencia jellemző a térség számos már országára is.

Közel-keleti országok termékenységi rátájának alakulása

Ugyanezt látjuk a Dél-Amerikai országokban, ahol a ’60-as években még családonként 5-6 gyermek volt a jellemző, de ma már alig van ország 2-nél magasabb reprodukciós rátával.

Dél-amerikai országok termékenységi rátájának alakulása

Úgy tűnik, hogy a gyermekszám csökkenése mögött nem annyira kulturális, hanem nagyon konkrét materiális okok állnak. A felsorolt országokban az a közös, hogy mindegyikben az elmúlt 4-5 évtizedben hasonló gazdasági átalakuláson ment keresztül. Szegény agrártársadalmakból fejlettebb, ipari társadalmakká váltak. Erkölcsöktől, politikai ideológiáktól függetlenül a gazdasági fejlődés mindenhol magával hoz egy új demográfiai modellt, ahol a termékenységi ráta viszonylag alacsony, a népességszám stagnál vagy csökken. Ahogy Karan Singh, a volt indiai népesedésügyi miniszter (Indiában, a világ egyik leggyorsabban gazdagodó országában szintén hatalmasat esett az átlagos gyerekszám az elmúlt évtizedekben) fogalmazott, „a fejlődés a legjobb fogamzásgátlás.”

Fejlődő országok GDP-növekedésének és termékenységi arányszámának öszehasonlítása

Hogy pontosan miért, azt nehéz megválaszolni. Az okok között szerepelhet az oktatás felértékelődése és a kiskorúak kiesése a termelésből: egy agrártársadalomban egy 10 éves gyerek már munkaerő lehet. A fejlett világban legkorábban a középiskola elvégzése után merül fel, hogy a gyerek is jövedelmet termeljen a családnak, hiszen a munkát itt már nagyrészt a tudásra alapuló szakmák jelentik. A gyerekek felnevelése nemcsak költségesebb, de ki is tolódik az a kor, amikor a fiatalok még anyagi terhet jelentenek a családnak, és saját jövedelem híján az új generáció is később vállal gyereket. Fontos faktor lehet a jövő nagyobb fokú tervezhetősége. A fejlett társadalmakban, ha tovább várunk a gyerekvállalással, illetve kevesebb gyereket vállalunk, azzal valóban nagyobb jólétet lehet biztosítani az új generáció számára: félre tudunk tenni, a munkahelyünkön idővel magasabb fizetésre számíthatunk, így később nagyobb lakásba költözhetünk, jobb iskolába irathatjuk a gyerekeket stb. Ezzel szemben egy olyan társadalomban, ahol az emberek többsége az életét ugyanabban a faluban éli le, takarékoskodásra, előrelépésre nincs lehetőség, de komoly anyagi terhet a gyerekvállalás sem jelent, ott nincs ok a késői gyerekvállalásra, családtervezésre.

A gyermekszám az elmúlt évtizedekben szinte csak a legszegényebb, technológiailag leginkább elmaradott társadalmaiban nőtt, vagy maradt tartósan magas: fekete-Afrikában és Dél-Ázsia egyes országaiban.

Háromféle oszág

Azonban a szegénység mértéke nem egyenesen arányos a gyermekvállalási kedvvel: ha a fejlett országok csoportját nézzük, az arány épp, hogy fordított. Egy bizonyos jóléti szint felett a termékenység már ismét emelkedni kezd. A skandináv államokban a közelmúltban termékenységi ráta csökkenését sikerült megállítani, és növekedésbe fordítani, Franciaországban pedig pár éve már 2 gyermek felé nőtt a reprodukciós ráta. Ezekben az országokban a szülők bőkezű támogatása, magas színvonalú és hozzáférhető egészségügy, családbarát munkahelyek és fejlett iskolarendszer jellemző. Röviden: alaposan kiépült, stabil jóléti államok. (A sztereotípiával ellentétben ez nemcsak a bevándorlásnak köszönhető, a fejlett jóléti államokban a bennszülött népesség termékenységi rátája önmagában is magasabb, mint az európai átlag, a dél- és kelet-európaiaké).

A demográfiai mutatókat tekintve tehát nem kettő, hanem inkább háromféle országról beszélhetünk: az elsőbe tartoznak a világ legelmaradottabb államai, ahol ma is a magas gyerekszám jellemző (ezek közül ahol érezhető a fejlődés, ott a gyermekszám is csökken, erre jó példa India). A második kategóriába tartoznak a hibás jóléti társadalmak. Ezekben az országokban, bár a fejlett államok közé tartoznak, a legalacsonyabb a gyermekvállalási kedv. Ide tartozik Magyarország és a legtöbb kelet-európai és dél-európai állam, az EU kevésbé jómódú fele. Szintén ide sorolhatók olyan távol-keleti államok, mint Japán vagy Dél-Korea, amelyek, bár magasan fejlettek, a viszonylag alacsony jóléti juttatások és a kemény munkahelyi kultúra miatt a gyerekszám továbbra is alacsony. A harmadik csoportba tartoznak a legfejlettebb jóléti államok: Skandinávia, Írország, Nagy-Britannia és Franciaország. Nagyon leegyszerűsítve a tapasztalatok azt mutatják, hogy ahogy egy társadalom gazdagsága növekszik, azzal arányosan csökken a gyermekvállalási kedv is.

A nők és férfiak foglalkoztatottsága: jellemzően kisebb a gyermekvállalási kedv ott, ahol a nők kisebb része dolgozik.

A fejlett országokat illetően a nők munkaerőpiaci szerepvállalására is erős indikátora a nagyobb gyerekvállalási kedvnek. Magyarországon a témában folyó diskurzus nagyjából kimerül abban, hogy „a nők karrier helyett inkább maradjanak otthon szülni. Valójában az európai országok közül általában ott a magasabb a gyerekszám, ahol több a munkavállalók között nagyobb a nők aránya (akik egy jelentős része részmunkaidős állásban dolgozik anyaként). Ahol a legmagasabb az otthon maradó nők aránya, Európa legterméketlenebb államait találjuk, többek között Görögországot (1,3-as termékenységi ráta), Olaszországot (1,37), Spanyolországot (1,3) és Magyarországot (1,4) is.

Ha mindez valóban így van, akkor a magyar kormány által remélt demográfiai fordulatot kétféle úton lehetne elérni: a harmadik világ és a fejlett jóléti társadalmak útján. Az első út maga lenne az őrület: ehhez Magyarország jóléti szintjét jóval a mostani alá tartósan a közép-afrikai országok szintjére kellene lesüllyeszteni. Sajnos a második út sem lenne sokkal könnyebb: ehhez rövidesen olyan jóléti államot kellene felépítenünk, mint Franciaország vagy Norvégia.

 

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo