Óratorony lett a szemétégető kéményéből

Peking kiadta a parancsot: tessék erőművekben elégetni a hulladékot, és energiát termelni belőle, nem pedig a szeméttelepekre szórni.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ki mondta, hogy a gyárkémény nem tartalmazhat művészi értéket? .
Fotó: flickr/Peter Brown

Egy olyan országban, amely szinte földrésznyi területű, és több mint egymilliárd ember lakja, óriási környezeti teher a hulladékképződés. Óriási szeméthegyek keletkeznek országszerte nap mint nap. A kommunista párt legújabb állásfoglalása az ügyben az, hogy energiát kell termelni a szemétből. Sanghajtól 100 kilométerre, Vucsiang (Wujiang) városának új erőművében naponta 1500 tonna szemetet alakítanak át energiává. Az üzem kéménye óratoronynak van álcázva. (A városokban óriási zöld felhőkarcolók nőhetnek ki a földből.)

  • Az erőmű a szemétégetéssel hőt termel, mely meghajtja a turbinákat, amik aztán 500 000 kWh villamosenergiát generálnak.
  • Naponta 200 szemétszállító kocsi 10 tonna hulladékot hoz, melyet egy 26 méter mély silóba dobnak.
  • Még a kemencében keletkező szénport is hasznosítják: téglákat gyártanak belőle.
Az erőművet működtető China Everbright International egyik vezetője a Reutersnek elmondta, bíznak benne, hogy a megoldás 20 éven belül elterjedtté válik Kínában, már csak azért is, mert a terjeszkedő városok és mezőgazdasági területek nem hagynak helyet a bővülő szeméttelepeknek.

A Pekinget körülvevő szeméttelepeket például a „hetedik körútként” emlegetik, mert annyi van belőlük, hogy valósággal körbefonják a metropolist. A szeméttelepek talajvízszennyező hatása és bűze miatt egyaránt sok kritika érte a kínai kormányt, amiért nem kezeli korszerű megoldásokkal a problémát. A China Everbright több mint 10 éve építette fel első ilyen üzemét.

Az ország számos pontján sorra nyílnak meg a szemétégető üzemek, melyek energiát termelnek a városoknak, ahonnan a szemetet befogadják: az országban jelenleg 223 szemétégető erőmű működik. A kormány idei kalkulációi szerint 2016 és 2020 között 28 milliárd dollár ráfordításra lenne szükség, hogy a szemétégetés a kellő mértékben növekedjen. A kormány terve az, hogy naponta 500 000 tonna hulladékot égessenek el az országban, vagyis kétszer (vagy két és félszer) többet, mint amennyit 2014-ben.

2015 végén a napi szemétégetés 235 224 tonna volt, ami jelentős lemaradást mutatott a kitűzött 300 000 tonnás célhoz képest. A háztartási hulladéknál 90 százalékos újrahasznosítási arányt szeretne elérni az ország vezetése. Ennek megvalósításához azonban innovatív finanszírozási megoldásokra lenne szükség, mivel azt a pekingi tisztviselők is elismerik, hogy az állami támogatás önmagában nem elegendő, vállalkozói szempontból pedig a hulladék-újrahasznosítás profitrája túl alacsony.

Kolonc helyett iránytű a fenntarthatóság
A felelős üzleti működés lassacskán a helyére kerül: a céges stratégiák középpontjába. A vállalatok kezdik belátni: a túlélés feltétele, hogy reagáljanak a világ problémáira, és a maguk módján részt vegyenek azok megoldásában. Korántsem öncélú jótékonyságról van tehát szó.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo