Nem tudni, miért, de megint vékonyodik az ózonréteg

Nemhogy lassabban "gyógyul" az ózonréteg, mint várták, hanem még vékonyodik is. Méghozzá azokon a tájakon, ahol a legtöbb ember él a Földön. A tudósok nem tudják, mi a jelenség oka. Az ózonréteg feladata, hogy megvédjen minket a Nap káros ultraviola sugárzásától.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Közel harminc éve, a '80-as években a világ országai összefogtak, hogy kivonják a forgalomból az ózonréteget romboló, azon lyukakat ütő gázokat a világgazdaságból. Ez a nemzetközi megállapodás lett a Montreáli Jegyzőkönyv, amit 1987-ben fogadtak el és írtak alá.

Az Európai Földrajztudományok Szervezetének (EGU) szaklapjában, az Atmospheric Chemistry and Physics című folyóiratban nemrég megjelent tanulmány szerint azonban vékonyodik az ózontakaró a középső- és alsó szélességi fokok környékén, ahol a legsűrűbben lakott a földgolyó. (Az angol cikk "middle to lower latitude areas"-t emleget. A low lattitude az egyenlítői övezetet jelenti, tehát az ott és felsőbb szélességi fokoknál elterülő országokról lehet szó. Itt értelemszerűen nem igazán gazdag országok vannak, ahol a túlnépesedés nagy probléma.)

Az ózonréteg vastagsága "alacsonyabb, mint húsz éve. Ez azért fontos, mert eltér attól, aminek történnie kellene az alsó sztratoszférában az atmoszférikus modellek szerint", mondta William Bell légköri fizikus.

Fotó: Pixabay

Tudósok egyelőre pontosan nem tudják a választ, mi okozza a vékonyodást, de tippjeik azért vannak. Az egyik lehetséges magyarázat az, hogy a modellek rosszak. A másik, hogy a kárt olyan anyagok okozhatták, amiket a montreáli egyezmény nem szabályoz, mint például a klór és a bróm. Ezek az anyagok ugyanis nem szerepelnek az atmoszférikus modellek kalkulációiban.

Egy lyuk, melyre az egész világ figyel
Az 1990-es évek végétől a légköri ózon mennyisége - mintegy három évtizedes vészes csökkenés után - növekvő tendenciát mutat, ám az ózonlyuk által okozott veszély azonban még hosszú ideig fennállhat.
Miért? Mert ezeket rövid életű anyagoknak tekintik, amik nem maradnak "életben" elég hosszan ahhoz, hogy elérjenek az ózonrétegig. Lehetséges azonban, hogy hosszabb ideig léteznek és hatnak, mint ahogy a tudósok gondolták.

Az ózonpajzs véd meg minket a Nap káros ultraviola sugárzásától, így például a bőrrák kialakulásának veszélyét is csökkenti. A Montreáli Jegyzőkönyv sikerességét a következő számadattal szokták bizonyítani: 2030-ra évi egymillió bőrrákos megbetegedés kialakulásának vette elejét.

A megállapodás 1989 és 2013 között 135 milliárd tonnányi üvegházgáz kibocsátásának vette elejét. Ez évi 5,6 milliárd tonna szén-dioxid kibocsátásával egyenlő.

(futurism.com)

Véleményvezér

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo