Mégis finanszírozza Amerika a klímaegyezmény irodáját

Hiába jelezte kilépési szándékát Trump, egy szenátusi bizottság jóváhagyta a 10 millió dolláros támogatást, amivel az Egyesült Államok a párizsi klímaegyezmény ügyeit intéző ENSZ-bizottságot finanszírozza.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mint ismeretes, Donald Trump júniusban a Fehér Ház kertjében jelentette be, hogy az Egyesült Államokat kilépteti a párizsi klímamegállapodásból. Újabban külügyminisztere, Rex Tillerson olyan szólamokat hangoztat, hogy Trump kész újratárgyalni az egyezményt, és az emissziócsökkentési feltételek enyhítése esetén nem vonulna ki a megállapodás égisze alól.

Trump azt nehezményezte, hogy az egyezményben túl erős emissziócsökkentést kell az USA-nak véghezvinnie, míg Kína még jóval többet szennyezhet. Tillerson is azt mondta a minap a CBS-nek adott interjújában, hogy „nem arányos” a vállalás, és „fair” feltételeket szeretnének elérni.

Félreértés Montrealban?

A napokban Montrealban ültek össze a klímaegyezmény tagországai. Az Európai Bizottság klíma- és energiaügyi biztosa, Miguel Arias Canete azt nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek, hogy az USA egyáltalán nem jelezte, hogy szeretnék újratárgyalni a globális megállapodást, mindössze annyit, hogy „vizsgálják a feltételeket, melyek mellett részt vehetnének az egyezményben”.

Ez azért egy óvatosabb hozzáállás, mint ahogyan Trump hepciáskodva bejelentette a kilépési szándékát júniusban a Fehér Ház kertjében: „Kilépünk. Megkezdjük az újratárgyalást, és megnézzük, hogy összehozható-e egy jobb ügylet. Ha lehet, remek, ha nem, akkor is jó.”

Jochen Flasbarth, a Német Szövetségi Környezetvédelmi Minisztérium államtitkára azt mondta a CNN-nek: „Ez egyértelműen félreértés. Az amerikai delegáció vezetője nem célzott rá, hogy az Egyesült Államok újragondolná döntését, hogy kilép a párizsi egyezményből.”

Canete nyilatkozatára reagálva a Fehér Ház sajtószóvivője sietett megcáfolni, hogy bármilyen változás állt volna be az USA álláspontjában a párizsi klímaegyezményt illetően. „Ahogy azt az elnök úr bőségesen világossá tette már, az Egyesült Államok kilép, hacsak nem tudunk újra belépni más feltételekkel, amelyek kedvezőbbek az országunkra nézve."

Fotó: Matt Johnson/flickr

Megy vagy marad?

Meglehet, hogy a Fehér Ház újfent csak porhintést művel. Az újratárgyalás ki van zárva, jelentették ki a G20 tagországok vezetői legutóbbi taorminai találkozójukon. Többoldalú egyezményekből ugyanis az összes aláíró tagországnak jóváhagyását kell adnia a módosításra. Vagyis Trump kabinetje képmutató módon olyan lehetőséget lebegtet meg, aminek megvalósulása eléggé lehetetlen, miközben úgy tüntethetik fel magukat, hogy rajtuk nem múlott, „mi megpróbáltuk".

A kivonulás azt is jelentené, hogy Amerika többé nem fizeti be hozzájárulását az ENSZ Zöld Klíma Alapjába, mely a klímaváltozás által leginkább veszélyeztetett országokat támogatja.

Csakhogy az egyezmény létrehozói úgy szövegezték azt meg, hogy már számoltak Trump megválasztásának lehetőségével. Trump megkezdheti a kilépést, de az csak 4 évvel később léphet hatályba. Vagyis ha új elnököt választ Amerika 2020-ban, és az illető a bent maradás mellett dönt, Amerika tulajdonképpen sosem lépett ki az egyezményből.

Így fog kinézni a világ, ha továbbmelegedik
Nem mindegy, hogy az üvegházgázok magas koncentrációja miatt 1 vagy 6 Celsius-fokkal melegszik a Föld éghajlata. A kettő között a különbség élet és halál. Szó szerint. Klimatológusok a globális felmelegedés minden egyes Celsius-fokára kidolgozták, milyen jövővel kell számolnunk. Mutatjuk, mire számíthatunk, attól függően, hogy mennyi káros anyagot eregetünk a légkörbe.
Tillersont nemrég alaposan kritizálta az amerikai sajtó, amikor kiszivárgott, hogy utasításokat adott a diplomatáknak, mondjanak semmitmondó feleleteket azokra a kérdésekre, melyek az USA klímapolitikáját és a párizsi klímaegyezményhez fűződő álláspontját firtatják.

Mielőtt Trump bejelentette, hogy kilépteti Amerikát az egyezményből, Tillerson és Ivanka Trump a maradás mellett lobbizott az elnöknél, míg Scott Pruitt, a Környezetvédelmi Hivatal (EPA) vezetője és Steve Bannon stratégiai tanácsadó a kilépés mellett érvelt. Bannont időközben Trump kirúgta a fehér házi csapatából.

Jelenleg Gary Cohnnak, a Nemzeti Gazdasági Tanács (NEC) vezetőjének van kiadva a feladat, hogy koordinálja az USA jövőbeli részvételét a klímaegyezményben. Cohn hétfőn egyeztető értekezletet tartott a gazdasági nagyhatalmak klímaügyi minisztereivel, akik az ENSZ Közgyűlésre érkeztek New Yorkba.

Cohn, aki Trump gazdasági főtanácsadója, tavasszal a klímaegyezményben maradásra próbálta rábírni felettesét. Cohn és Tillerson egyaránt azzal érveltek, hogy a kilépéstől sérülnének az amerikai érdekek, s a klímakonferenciákon való részvétel elengedhetetlen ahhoz, hogy az amerikai érdekeket is érvényesíteni tudják.

Forrás: Reuters

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo