A legjelentősebb tényező a vállalatok számára az üzleti tervek és lehetőségek értékelésekor jelen pillanatban a munkavállalók rendelkezésre állása. A nagyon alacsony munkanélküliség, a dinamikus fejlődés, a kivándorlás és a szolgáltatóipar gyors fejlődésének együttes hatásaként akut munkaerőhiány jött létre a KKE-6 régióban (Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Magyarország, Románia, Bulgária).
Ha nem találunk megoldást a fenti problémákra, elképzelhető a GDP növekedés korlátozódása, ami befolyásolhatja a régióbeli magánbefektetéseket is közép vagy hosszú távon. Amennyiben ez valóra válna, az a következő ciklusban kihatással lehet a kereskedelmi ingatlanok iránti keresletre is a KKE régióban - derül ki a Colliers International felméréséből.
„A probléma azért alakult ki, mert amikor a gazdaságok ciklikusan alacsony munkanélküliségi szintet érnek el, a történelmi előzmények alapján egy gazdasági lassulás következik be. Ez a lassulás munkahelyek megszűnését eredményezi, a munkanélküliségi ráta megnő, és valamelyest visszaáll a munkaerőpiac egyensúlya. Ez a mechanizmus gazdasági nehézségeket okoz, ami nem vonzó a politikai döntéshozók, a gazdasági vagy ingatlanpiaci szereplők számára.”
A problémára a Colliers hat lehetséges megoldást lát
A munkaerő hazatérését nyugatról. A „bumeráng” még nem alakult ki, de az azt elindító gazdasági feltételek, beleértve a bérek növekedését a KKE régióban már igen.
A régióban nyújtott munka minőségének növelése a jobb oktatáson és képzésen keresztül, a termelékenység növelése érdekében. A közszférabeli munkaerő cseréje különösen Magyarországon és Szlovákiában lehet megoldás.
A 15-64 éves korosztály és esetleg a nyugdíjkorhatárt elért népesség munkavállalási „aktivitási rátájának” növelése. A KKE-6 régió az elmúlt 15 évben sikereket ért el a dolgozni akaró és képes népesség arányának növelését célzó politikákkal.
A munkák automatizálása és a heti munkaidő csökkentése is megoldást jelenthet. Az automatizálással növelhető az egy munkavállalóra eső produktivitás, miközben csökken a munkavállalók száma. A szűkülő munkaerőpiac talán még támogatja is az automatizálási befektetéseket. Miközben a KKE-6 régió korántsem egyedüli a világon a munkahelyek „fenyegetettségét” illetően, munkaerőhiánnyal küzd és GDP-jének nagy aránya a gyártóiparból származik. Az automatizálás elsősorban a gyártóipari munkaerő-igényekre kínál megoldást, a szolgáltatásokkal szemben. Ennek jelei tetten érhetők Németországban, ahol egyes gépjárműipari vállalatoknál áttértek a 28 órás munkahétre. A német autóipar útjára léphet a KKE-6 régió is.
A recesszió nem elkerülhetetlen a KKE-6 régió gazdaságai számára, de az infláció növekedik és a központi bankok növelni kezdték a kamatlábakat. A gazdasági lelassulás / visszaesés csökkentheti a munkaerő-igényt, és önmagában megoldja a problémát.