Hét uniós ország fogyasztóvédelmi szervezete közösen fordult az Európai Fogyasztóvédelmi Központhoz a Google adatgyűjtési módszere ellen tiltakozva. Megállapításuk szerint az amerikai óriásvállalat tisztességtelen módszerekkel próbálja megszerezni az immár kereken két milliárd mobil telefonon használt Android-rendszer használóinak adatait s ezzel megsérti az idén életbe lépett uniós adatvédelmi rendszabályt (GDPR).
Az Android közvetíteni tudja a használó tartózkodási helyét, és ennek érdekében a Google több módszert is használ. A készülék beállítási tudnivalóit úgy adják meg, hogy e szolgáltatás bekapcsolása ártalmatlan – ugyanakkor a rendszer akkor is rögzíti a háttérben a használat helyét, ha erre az adott szolgáltatás igénybe vételénél nincs is szükség.
A többek között a norvég, a svéd, a cseh és a lengyel fogyasztóvédelem által beterjesztett kérelem hangsúlyozza: a használat
helyszíne egy sor fontos információt tud megadni az adott személy vallási, politikai orientációjáról, egészségi állapotáról, szexuális irányultságáról. A Google mindezeket az adatokat, amelyekhez az érintettek hozzájárulása nélkül jut, különböző üzleti célokra tudja hasznosítani.
Arra van szükség, hogy az ügy kivizsgálása után a Google-t kötelezzék: tájékoztassa szolgáltatásának felhasználóit megfelelő világossággal, hogy azok tájékozottan dönthessenek ebben a fontos kérdésben. Ugyanakkor indítványozzák, ítéljék a vállalatot „megfelelő mértékű” kártérítés megfizetésére.
A Google első állásfoglalása szerint a tartózkodási hely megadása a rendszer telepítésénél nincs aktiválva, a használó azt kikapcsolhatja, vagy szüneteltetheti. Egyébként tanulmányozzák a beadványt, hogy annak alapján szükség esetén további lépéséket tegyenek és „folyamatosan javítják” a rendszer ellenőrzési lehetőségeit.
(Forrás: Der Spiegel)