A munkáltatóknak rövid és hosszú távon is megéri diákokat alkalmazni, azonban figyelniük kell arra, milyen elvárásokat támasztanak a fiatalok felé – mondja Baross Levente, a szakmai diákmunkákkal foglalkozó Schönherz Iskolaszövetkezet elnöke.
- A diák munkavállalók általában nagyon lelkesek, és tényleg szeretnének belelátni a szakma kulisszatitkaiba, azonban fontos, hogy ők nem főállású dolgozók. Számukra az egyetem és a tanulmányaik elvégzése az első, így a rugalmas munkabeosztás létfontosságú. A legtöbbjüknek még nincs gyakorlati tapasztalata így pontos feladatmeghatározást, és az első időkben kontrollt igényelnek. Azonban megfelelő vezető kezei alatt gyorsan beletanulnak a munkába és kiváló segítséget nyújtanak, juniorként is beválnak. Ezt bizonyítja az is, hogy a rajtunk keresztül szakmában dolgozó diákok 74%-át főállásba is felveszik tanulmányai elvégzése után oda, ahol diákmunkás volt.
Kiszervezhető a toborzás
Fontos azonban a folyamatos továbbképzés és a legmegfelelőbb jelöltek kiválasztása. Ebben sokat segíthetnek az erre szakosodott szervezetek, amelyek hatalmas adatbázisokkal rendelkeznek és elvégzik a többkörös kiválasztási folyamatot.
Az emberen múlik a siker
A diákok beilleszkedése a munkaszervezetbe általában nem okoz problémát. A munkáltatók a kezdetekben azonban szembesülhetnek azzal, hogy a fiatalok nem terveznek hosszú távra. Ennek kiküszöbölése azonban csak a környezeten múlik: ha a munkakörnyezet megfelelő, megvan a szükséges szakmai tudás, amelyet a diák is elsajátíthat, van gyakorlatszerzési és előrehaladási lehetőség, a hozzáállás is változik.
A másik nehézség a munkáltatók irányából felmerülő bizalomhiány lehet. Annak azonban, aki diákokat alkalmaz számolnia kell azzal, hogy betanítás szükséges. Ha ez megtörténik és a felek kölcsönösen elégedettek, a közös munka hosszú távon gyümölcsöző lehet.