Mit hoz a majom éve?

A héten megkezdődött a majom éve, ami az asztrológia szerint az új, az ismeretlen, a kihívások éve. A holdújév visszafogott ünnepléssel kezdődött Kínában, ami a gazdaság állapotát tekintve teljes mértékben érthető. De vajon milyen kihívások várnak Kínára, lendületet adhat-e a majom éve az évek óta lassuló gazdaságnak?

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Az asztrológia szerint a majom évét az élénkség, mozgékonyság, változékonyság és az új kihívások jellemzik. Most érdemes új ötleteket, módszerek kipróbálni, új utakat keresni a tervezett célok eléréséhez. „Anélkül, hogy túlzottan elmerülnénk az asztrológia világában, a következő időszak valóban a kihívások éve lesz Kína számára. Az ünnepi időszak fokozott fogyasztása átmenetileg ugyan jó hatással van a kínai gazdaságra, ez a dinamika azonban nem tart ki egész évben. A már eddig is erőteljesen lassuló gazdaság a tavalyi 6,9%-os növekedési ütem után idén 6,3%-ra, jövőre pedig 6%-ra lassulhat az IMF előrejelzése szerint, miközben a befektetők tőkekivonása miatt a devizatartalékok szintje utoljára 2012-ben volt olyan alacsonyan, mint most. A jelenlegi előrejelzések szerint pedig az idei évben is folytatódik a feldolgozóiparban és a szolgáltató szektorban a konjunktúra lassulása, igaz, ez nem feltétlenül jelent rossz hírt, hanem inkább a korábban túlhevült kínai gazdaság normalizálódását mutatja” - tájékoztatott Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.

Nem lesz durva összeomlás

Mielőtt végleg lehúznánk a rolót, érdemes azt is látni, hogy a negatív trend ellenére sem kell durva összeomlásra számítani. Sőt, a nagy árfolyammozgásokat, a részvénypiacok változékonyságát befektetőként érdemes a magunk javára fordítani. „Tény, hogy a tavaly első félév 60%-os részvénypiaci növekedése után a teljes naptári évet tekintve összességében 15%-ot esett vissza a kínai tőzsde, és a befektetők idegessége miatt idén is maradnak az erőteljes árfolyam-ingadozások.

Ami ebben a helyzetben a legfontosabb: az éberség
A tavalyi jellemzően emelkedő értékpapír és nyersanyagárfolyamok után, most hektikus változásokra kell felkészülni, ezért a befektetők számára az első negyedévben az éberség és az óvatosság a legfontosabb.
A technikai elemzések alapján is nagy zuhanások jöhetnek még, a piac azonban véleményünk szerint egyértelműen túlárazza a gazdasági visszaesést. A kínai gazdasági vezetés ugyanis kész arra, hogy a konjunktúra további lassulása esetén beavatkozzon, és különböző gazdaságélénkítő intézkedéseket hozzon. Ennek egyik eszköze a versenyképesség javítását célzó jüanleértékelés, amelynek eredményeként a kínai fizetőeszköz tavaly év közepe óta már mintegy 6%-kal gyengült a dollárral szemben” - hangsúlyozta ki Kovács Mátyás.

Mit kezdjünk befektetőként a majommal?

„Míg az asztrológusok a piros színt ajánlják arra, hogy elhárítsuk a majom évének csapásait, az izgága árfolyammozgások kivédéséhez mi inkább a nagyon jól megfontolt, hosszú távra tervezett befektetési döntéseket javasoljuk” - mondta el a szakember. A hektikusan mozgó árfolyamok kedveznek a kockázatvállalásnak, így az idei év jó befektetési lehetőségeket hozhat. Minél nagyobb korrekció van ugyanis a részvénypiacokon, a részvények csökkenő értékeltsége miatt annál kedvezőbb beszállási pontokat találhatunk, annál jobban megéri hosszú távon belépni. A kulcsszó azonban mindenképpen a hosszú távra, tehát minimum néhány éves időszakra szóló tervezés.

Kísérteties a hasonlóság a válság előtti időszakkal
A hitelválságéhoz kísértetiesen hasonló forgatókönyv szerint a nemzetközi kötvénypiacok összeomolhatnak, amennyiben a Fed túlzottan agresszív lépéseket tesz a kamatemelések során. A befektetőknek érdemes a leselkedő veszély jeleire figyelni. Annak kockázata, hogy a nemzetközi vállalati kötvény piac összeomlik, nem nagy, de létezik és számolni kell vele.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo