Mikor jogszerűek az egymást követő határozott idejű munkaszerződések?

Határozott idejű munkaviszony esetén előfordulhat, hogy a munkáltatónak a munkaviszony letelte után is szüksége lenne a dolgozó munkájára. Ilyen esetben kézenfekvő a munkaszerződés meghosszabbítása vagy az újabb határozott időre való ismételt szerződéskötés. Az egymást követő határozott idejű munkaszerződések azonban nem minden esetben jogszerűek. Milyen feltételekkel jogszerű a határozott idejű munkaszerződések sorozata?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A határozott idejű munkaviszony

A munkaszerződés főszabály szerint határozatlan időre jön létre. A felek azonban úgy is megállapodhatnak, hogy a munkaviszony határozott időre létesül. A munkaszerződésben naptárilag vagy más alkalmas módon határozhatják meg a munkaviszony időtartamát. A határozott idejű munkaviszony időtartamát azonban nem lehet olyan módon meghatározni, hogy a megszűnés időpontja kizárólag az egyik fél akaratától függjön.

A határozott idejű munkaviszony egyik legfontosabb jellemzője, hogy a szerződésben meghatározott időtartam elteltével a munkaviszony minden további intézkedés nélkül megszűnik. Ebben az esetben tehát sem a munkáltató, sem a munkavállaló részéről nincs szükség felmondásra. Ilyenkor nem jár végkielégítés, és nem érvényesülnek a határozatlan munkaviszony esetén a dolgozót védő felmondási korlátok és tilalmak sem.

Kép: FreeDigitalPhotos.net/pakorn

A munkáltató és a munkavállaló jogos érdeke

A határozott idejű munkaviszony fent vázolt tulajdonságai adott esetben visszaélésre adnak lehetőséget a munkáltató részéről. Gyakran előforduló eset, hogy a munkáltató határozatlan idejű munkaszerződés helyett a határozott idejű szerződést hosszabbítja meg a dolgozóval újra és újra meghatározott időre. A másik előforduló eset, hogy a határozott idő leteltével többször újrakötik a szerződést, szintén határozott időre. Ezek a megoldások nem minden esetben jogellenesek, azonban be kell tartani a határozott idejű munkaszerződés meghosszabbításának, újrakötésének törvényi feltételeit.

A határozott idejű munkaviszony meghosszabbítása vagy határozott idejű munkaviszony megszűnését követő 6 hónapon belüli ismételt határozott munkaviszony létesítése akkor jogszerű, ha a munkáltatónak ehhez jogos érdeke fűződik. További feltétel, hogy az ilyen megoldás nem irányulhat a munkavállaló jogos érdekének csorbítására.

Kinek jó a határozott idejű munkaviszony?
A határozott idejű munkaviszony elsősorban a munkáltató érdekeit szolgálja, ezért a jog fokozottan védi a munkavállalót, és számos rendelkezés korlátozza a határozott idejű munkaviszony „szabad” alakítását.
Nem megengedett például a határozott idejű szerződés meghosszabbítása vagy ilyen szerződések láncolata, ha ennek célja, hogy a munkáltató számára megkönnyítse a munkaviszony megszüntetését. Szintén nem indokolható jogos érdekkel az ilyen szerződésláncolat, ha ennek célja a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos költségcsökkentés (pl. végkielégítés, felmondási idő „megspórolása”). Jogszerűek lehetnek a határozott idejű munkaszerződések, ha például a munkáltató munkaerőigénye jelentősen ingadozik például idényjellegű munka esetén vagy az időlegesen nagymértékben megnövekedő feladatok miatt.

A határozott idejű munkaszerződéseknek van törvénybe foglalt időbeli korlátja is. A határozott idejű munkaviszony legfeljebb 5 évig tarthat, és ebbe a maximumba a meghosszabbított, valamint a 6 hónapon belül újrakötött szerződések időtartamát is bele kell számítani.

A jogszerűtlen határozott idejű munkaviszony következményei

Ha a határozott idejű munkaviszonnyal jogszerűtlenül él a munkáltató, akkor ennek az a következménye, hogy a munkaszerződésnek a határozott időre vonatkozó kikötése semmis. Ennek következményeként a munkaviszonyt határozatlan idejűnek kell tekinteni. Ha ilyen esetben a munkáltató a meghatározott időtartam letelte után a határozott idejű munkaszerződésre hivatkozva megtagadja a dolgozó további foglalkoztatását, akkor jogellenesen szünteti meg a munkaviszonyt. Ebben az esetben a munkavállaló élhet a jogellenes munkaviszony-megszüntetés esetén járó követelésekkel. A munkavállaló az elmaradt munkabér miatt kártérítést követelhet, és adott esetben végkielégítést is, ha erre egyébként jogosult lenne.

Szerző:

Dr. Szabó Gergely

ügyvéd

Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Határozott idejű munkaviszony? Így lehet hosszabb?
A munkaviszony rendszerint hosszabb idejű kapcsolatot jelent az érintettek között, ezért leggyakrabban a munkáltató és a munkavállaló határozatlan időre kötik a munkaszerződést. Arra is van lehetőség azonban, hogy a felek határozott időre hozzák létre a munkaviszonyt. Utóbbi esetben könnyen előfordulhat, hogy a munkáltatónak a tervezettnél tovább van szüksége a munkavállalóra. Hogyan hosszabbítható meg vagy köthető újra a határozott idejű munkaviszony? Milyen korlátai vannak? Szakértőnk válaszol!

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo