Megint fejleszteni kell a számlázóprogramokon és ez még nem a vége

A tavaly július elsején életbe lépett online számlázási kötelezettség változása miatt az érintett cégeknek érdemes minél előbb felvenniük a kapcsolatot számlázó programjuk fejlesztőjével, hogy a szükséges verzióváltásról egyeztessenek, hívta fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Várhatóan májustól változnak a számlázóprogramok kötelező, valós idejű, elektronikus adatszolgáltatásának technikai követelményei. A változás azon cégeket érinti, amelyek legalább százezer forintnyi áfát tartalmazó – vagyis általános esetben nettó 371 ezer forintos értékű – számlát állítanak ki és annak minden adatát azonnal, online módon kell továbbítaniuk az Adóhatóság részére.

A változások csak minimális mértékben érintik a számlázó program használóinak napi munkáját – elképzelhető például, hogy a számlán szereplő termékhez kapcsolódó mennyiségi egységet ezután máshogyan kell kiválasztaniuk. Az új követelmények inkább a program és a NAV szerverei közötti kommunikáció technikai vonatkozásait érintik: így egyes adatok ezentúl értelmezhetőbben és feldolgozhatóbb állapotban kerülnek be a rendszerbe. Az új követelmények – vagyis az 1.1-es verzió – leírása már elérhető a NAV honlapján, melyek alapján a fejlesztők megkezdhetik a programok módosítását.

Az online adatszolgáltatási kötelezettségről itt olvashat részletesebben!

Kép: SXC

„A vállalkozásoknak érdemes mihamarabb felvenniük a kapcsolatot a számlázó programjuk fejlesztőjével, hogy időben megtudják: azok készítenek-e az újabb követelményeknek megfelelő frissítést, és ha igen, az várhatóan mikor lesz elérhető. Azt is érdemes megtudni, hogy a program fejlesztője felszámít-e valamilyen költséget a frissítésért” – hívta fel a figyelmet Földes Balázs, a Crowe FST szenior menedzsere. Hozzátette: az érintetteknek a következő két hónapon belül elkészülő frissítések telepítésével is kalkulálniuk kell.

Abban az esetben, ha nem frissül időben a program, akkor a NAV rendszere nem fogja befogadni a számlaadatokat, a bírság pedig az érintett számlánként 500 ezer forintig is terjedhet cégek esetén. „Főként azoknak a vállalkozások kell hamar lépnie, akik egyedi fejlesztésű programot használnak, nem pedig kész számlázási rendszerből állítják ki számláikat” – hangsúlyozta a Crowe FST szakembere.

A tervek szerint ősz környékén egyébként újabb változások várhatók, amikor a most frissített programokat még újabb, 1.3-as verziójú követelményeknek megfelelően kell majd módosítani. Ennek tartalma azonban ma még nem ismert.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo