Már látszik az alagút vége?

Az ázsiai indexek csökkentek a kínai növekedés lassulása miatti aggodalmak miatt, és a tengerentúli befektetők sem úsznak a boldogságtól, hamarosan fordulat köszönthet a piacokra.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Habár Ázsiában a csökkenés volt az úr, és a Markit által közölt beszerzési menedzser indexek sem tölthették el boldogsággal a befektetőket sem Európában, sem az Egyesült Államokban, ennek ellenére a német index esetében oldalazásra számíthatunk a mai napon is. A rövidebb indikátorok alapján ugyanis korrekció van az indexben, míg a hosszabb mutatók alapján emelkedni kellene az árfolyamnak. „Így azt gondoljuk, hogy az elkövetkező napok valamelyikében újra kéne töltődnie az emelkedésnek, hogy az index tovább közelítsen a fordított váll-fej alakzat által sugallt 11.500 pont körüli szinthez” – vélekedetek reggeli elemzésükben az Erste Befektetési zrt. elemzői.

Itthon a piac továbbra is korrekcióban van. Ugyanakkor közelíti a 20 napos mozgóátlagot, ami 26.567 pontnál tartózkodik jelenleg. Így nem elképzelhetetlen, hogy átmenetileg arról a szintről forduljon az árfolyam. A mai napon ugyanakkor a csökkenés lehet az úr a parketten.

USA

Oldalazással indult a pénteki kereskedés a tengerentúlon, majd a nap második felében főként a technológiai szektorban romlott el a hangulat, így a Nasdaq index látványos mínuszban zárta a kereskedést (Dow Jones 0,12%, S&P500 0%, Nasdaq -0,8%). A befektetők egy makrogazdasági adatra figyeltek, a Markit által publikált feldolgozóipari beszerzési menedzser index áprilisi előzetes számai érkeztek. A várt 52 pontra történő emelkedés helyett a mutató 50,8 pontra süllyedt.

Ma délután márciusi újlakás értékesítési adatokat publikálnak az USA-ban. A Microsoft lett a nap vesztese a tengerentúlon, a gyenge csütörtöki gyorsjelentés után az árfolyam 7%-os mínuszba lendült. 52 dollár alá esett a kurzus, amely másfél havi mélypontot jelent.

Pénteken nyitás előtt érkeztek a McDonald’s negyedéves számai. Az árbevétel 5,9 milliárd dollár lett az első negyedévben, ez közel 100 millió dollárral jobb, mint a várakozás. Az 1,23 dolláros részvényenkénti profit pedig kifejezetten erősnek mondható, mert a konszenzus 1,16 dollár volt. Az üzemi eredmény 28%-kal 1,78 milliárd dollárra nőtt tavalyhoz képest, az üzemi eredményhányad pedig 23%-ról 28%-ra. A legalább egy éve nyitva tartó éttermek forgalma 6,2%-kal nőtt. A menedzsment optimistán nyilatkozott a jövőt illetően. Az árfolyam -0,23%-kal értékelődött le a jó számok ellenére.

Európa

Barack Obama szerint a briteknek az EU-ban kellene maradniuk, mert csak velük együtt képzelhető el a szoros transzatlanti együttműködés. A június 23-i népszavazás közeledtével a Brexit körüli figyelem egyre inkább fokozódhat még annak ellenére is, hogy a közvélemény kutatási adatok szerint a maradók továbbra is 51 százaléknyian (kis emelkedés), míg a távozni akarók 40 százaléknyian vannak, miközben azok, akik még nem döntöttek, kicsivel 10 százalék alatt állnak. Vagyis továbbra is stabilan maradás-pártinak tűnnek a britek.

Az osztrák elnökválasztáson a szabadságpárti elnökjelölt előretört. Megfigyelők szerint még nincs veszve semmi, hiszen a második fordulóban még fordulhat a kocka. Ugyanakkor látszik, hogy a bevándorlás-ellenes politika a sógoroknál is táptalajra hullott. Ha a szerb szélsőjobb megerősödését is figyelembe vesszük az ottani választásokon, akkor látható, hogy a társadalmi feszültségekre sokan a választ a szélsőjobb oldalon keresik. Ez pedig 80 évvel ezelőtt egyszer már világháborúba torkollott! Ugyan ezeknek a fejleményeknek nincs sok hatása a piacokra a jelen pillanatban, de nem árt fél szemünket a régiós politikai fejleményeken tartani!

A mai napon jön az IFO index, amelyben javulást vár a piac a jövőbeli várakozások komponensnek köszönhetően. Csak emlékeztetőül, a múlt héten a ZEW felmérés jelenre vonatkozó komponense rosszabb lett a várakozásoknál, míg a jövő komponens jobb lett a vártnál.

Olaj, arany

A WTI típusú kőolaj jól zárta a múlt hetet, az árfolyam tavaly november óta nem látott szintre emelkedett. A dohai találkozó kudarca nem okozott pánikot a piacon, ráadásul a spekulatív nettó vételi pozíciók száma is szépen emelkedik, tavaly május óta nem látott szinten van az állomány. A pénteki kereskedésben már megnyugodott az olaj, de a három napja tartó oldalazást hamarosan további emelkedés követheti.

A héten az amerikai és a japán jegybank is kamatdöntő ülést tart, ez pedig az arany szempontjából is izgalmas lehet. A nemesfém árfolyama egyelőre nem áll túl fényesen, pénteken 1.232 dollárig esett a kurzus. Rövidtávon inkább az eladók uralhatják az aranyat, a következő támasz 1.1214 dollárnál található.

Devizák

A forint erősödéssel indította a múlt hetet az euróval szemben, de 308,5 forintnál elakadt az árfolyam, és péntekre már újra látványos gyengülés uralkodott a forint piacán. A fordulat egyértelmű, ahogy a ma reggeli kereskedés is megerősíti az irányt, már 310,5 fölött jár az árfolyam. A következő ellenállás a mozgóátlagok találkozása, amely 312 környékén húzódik.

Az EUR/USD devizapár a múlt hét közepén adott egy fordulós jelzést, amely a dollár malmára hajtotta a vizet. Az EKB kamatdöntő ülését követően folytatódott a dollárerősödés, és pénteken már közel egyhavi mélypontra esett az árfolyam. Az 1,124-es támasz törésével 1,115-ig folytatódhat a devizapár esése.

Távol-Kelet

Az ázsiai indexeket alapvetően csökkenés jellemezte a hét első kereskedési napján. A múlt héten emelkedő Nikkei 0,8 százalékot korrigált, de a többi index is csökkent: Hang Seng -0,4%; Shanghai- 0,3%.

A Nikkei esetében alapvetően a BoJ (ápr. 28.) és a Fed (ápr. 27.) ülések előtti kivárás, profitrealizálás uralta a piacot. Ehhez járult hozzá, hogy sűrűjébe ért a japán gyorsjelentési szezon, így a vállalati profitok körüli aggodalom is inkább szüretre késztette a befektetőket. Az elemzők nem számítanak arra, hogy a kamatokban (-0,1%), vagy az eszközvásárlási programban (80 milliárd jen) változás következne be a csütörtöki BoJ ülésen.

Kínában újra előkerültek a növekedési aggodalmak, azok után, hogy a csődtől való félelmeknek köszönhetően a kötvényalapok 90 százaléka esett a múlt héten. Így a mai napon elsősorban a nyersanyag-kapcsolt részvényeket adták, ezek al-indexe 1,1 százalékkal csökkent.

Határidős piacok

Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow és az S&P mínuszban, míg a Nasdaq és a DAX pluszban volt.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo