Hogyan teljesítettek a gyógyszeripari részvények a koronavírus idején, illetve azt megelőzően? Van még potenciál bennük?

2020 tavaszán, nagyjából egy éve komoly tőzsdei korrekciónak, már-már összeomlást láthattunk, melyet követően minden idők egyik legnagyobb és leggyorsabb visszapattanásának lehettünk szemtanúi, jelenleg az amerikai indexek mindegyike történelmi csúcsa közelében áll. Sokminden történt az elmúlt egy évben, az amerikai jegybank szerepét betöltő FED gyakorlatilag mindent megtett és megtesz a gazdasági növekedés helyreállítása érdekében, így hatalmas összegek érkeztek az elmúlt egy évben a piacokra, aminek a következtében hatalmas hozamokat lehetett elérni.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ezzel párhuzamosan azt is megfigyelhettük, hogy egy új tőzsdei befektetői generáció jelent meg a piacokon, közülük néhányan a koronavírust követő szárnyalás következményeként komoly tőzsdei hozamra tehettek szert, de ők még nem láttak olyan tőzsdét, ami esni is tud. Ráadásul a lezárások következményeként a technológiai szektorba, vagy éppen kriptodevizákba is sokan fektettek, így elképzelhető, hogy pár hónapon belül korrekció vagy komolyabb esés is lehetséges. Természetesen sok elemző a vírus okozta válságot követően igen optimista célárakat fogalmazott meg.

Egy biztos, bikapiac van, de a stop loss nem árt, így lehetünk optimisták, örülhetünk előre a Covid 19 végének, de befektetéseinket és a kockázatokat kezelnünk kell. Tőzsdézni nem könnyű, de érdemes tanulnunk, illetve érdemes elemzők véleményeit olvasgatnunk, befektetési tanácsadókkal konzultálnunk, de természetesen mi magunk vagyunk a felelősek pénzügyi döntéseinkért és azok következményeiért.

Érdekességként kiemelendő, hogy például a Pfizer, a Moderna, és egyéb gyógyszergyártók vakcinákkal kapcsolatos bejelentéseire ezen időszakban a piac szereplői kiemelt figyelmet fordítottak, sőt volt olyan kereskedési nap, amikor a Moderna, vagy éppen a Pfizer repítette történelmi csúcsra a Dow Jones indexet.

Egyébként Pfizer részvényekkel nem feltétlenül az elmúlt egy évben, hanem több éves távon lehetett sokat keresni. A Covid19 kirobbanását követő krach utáni talpraállás egyik nagy nyertese a gyógyszeripari befektetések mellett a technológiai szektor volt, sőt ma már egyre több ágazat képviselőinek árfolyama mutat jelentős emelkedést a mélypontokhoz képest.

Ma már a befektetők számára a Moderna, a Szputnyik, a Johnson&Johnson, az Astra Zeneca, a Pfizer és egyéb gyógyszeripari részvények, illetve az ágazat képviselőinek bejelentései igen fontosakká váltak, természetesen a jegybankok bejelentései mellett.

Az oltóanyagokból származó profit tényleg ekkora business, vagy a gyógyszercégek bevételeinek ez csak töredéke?

Vagy valószínűleg inkább a lezárások feloldásának és a gazdaság újraindításának lehetőségét látják inkább a befektetők a koronavírus-vakcinákkal kapcsolatos bejelentésekben, hírekben? Gyakorlatilag ha jó hírek érkeznek a Pfizer, a Moderna, a Johnson&Johnson, vagy éppen az orosz és kínai vakcina gyártókról, annak nyilván nem csak a gyógyszeripari befektetők örülnek, hanem szinte valamennyi piaci szereplő, és ez meg is látszik a chart-okon. Ha esetleg kisebb-nagyobb korrekciók voltak is az elmúlt egy év szárnyalása során, az természetes folyamat, illetve olykor ezt a koronavírus-vakcinákkal kapcsolatos bizonytalanságot kiváltó hírek is okozhatták, de ilyenkor mindig érkeztek jó hírek, vagy éppen a FED és a politikai szereplők mindig megmentették a tőzsdéket.

Az elmúlt egy évben az amerikai elnökválasztás, az amerikai-kínai kereskedelmi háború, illetve számos egyéb bizonytalanságot okozó tényező mellett a Covid okozta tragédia sem tudott tartós korrekciót hozni a tőzsdékre. Az tény, hogy a koronavírus-vakcina, az emberiség tömeges oltása az egyetlen út a világ vezetői, az orvostudomány vezető szakemberei, a virológusok és a közgazdászok szerint is, bár sajnos a harmadik hullámot követően már a negyedik hullám és az egyre veszélyesebb mutációk is hatalmas kockázatokat rejthetnek. A fertőzöttek száma, a halálesetek száma és egyéb mutatók azt jelzik, hogy a koronavírus még sok ideig jelen lehet az emberiség életében, de talán hónapokon belül a különféle vakcinák megoldást jelenthetnek.

Napjainkban az Izrael, az Egyesült Királyság és az USA felől érkező hírek mellett a különféle mutációk terjedése, illetve a gyógyszergyártók és az amerikai FED bejelentései is támogatják a tőzsdei optimizmust. A vakcinák mindenféle mutációt legyőzhetnek? Meddig véd a vakcina? Mikor áll helyre a világgazdaság és meddig tarthat a tőzsdei szárnyalás? Ezekre a kérdésekre nyilván nem tudjuk a választ, valamint befektetési tanácsot sem kívánunk adni, ehelyett nézzünk át pár tőzsdei grafikont.

Ezt megelőzően fontos kiemelnünk, hogy természetesen lehet az árfolyamok csökkenésére is spekulálni, lehet shortolni is részvény CFD-ket, de az fokozottan kockázatos, illetve akik pesszimisták, inkább indexekkel tehetik meg ugyanezt, de csakis stop loss alkalmazásával, mert jelenleg a tőzsdén a bika piac uralkodik, a CFD kereskedés és a tőkeáttétel pedig kockázatokkal jár.

A Pfizer chart-ján az látható, hogy hosszú távon volt érdemes a cég részvényeibe befektetni, valamint defenzív részvény, így árfolyama nem omlott össze a Covid kirobbanásakor. Azt azonban kijelenthetjük, hogy volt olyan vakcinagyártó, ami jobban teljesített az elmúlt időszakban. A kérdés az, hogy szárnyaló vagy éppen lemaradó részvényekbe érdemes befektetni. Erre a választ az olvasóra bízzuk.

Forrás: Admiral Markets MetaTrader 5

A Moderna chart kapcsán látható, hogy az, aki 2020-ban vásárolt, azok többsége egy év alatt akár komolyabb profitra is szert tehetett.

A BioNTech a Pfizerhez hasonlóan hosszabb távon volt jó befektetés, bár itt éven belül is voltak jó beszálló pontok.

Az AstraZeneca árfolyamának alakulását nézve itt is a hosszabb távú befektetők jártak jól, 1 év alatt lehetett ugyan pénzt keresni vele, de a hozam egyelőre nem volt kiemelkedő

Ha a Dow Jones, az S&P 500, vagy éppen a Nasdaq chart-jára tekintünk, láthatjuk, hogy a portfolió építés jobb stratégia volt az elmúlt 1 évben, ugyanakkor lehet például gyógyszeripari részvényekből is portfoliót építeni. Ha például Johnson&Johnson, Moderna, Pfizer és Biontech részvényekbe fektettünk volna 2020 tavaszán, szép hozamot érhettünk volna el, ha hosszabb távra kitekintünk, talán méginkább igaz ez.

Forrás: Admiral Markets MetaTrader 5

 

Forrás: Admiral Markets MetaTrader 5

 

Forrás: Admiral Markets MetaTrader 5

Akik egyedi részvényekkel szeretnek kereskedni, íme pár technológiai részvény éves grafikonja. Ehhez azt fűznénk hozzá, hogy nyilván az érdekelne mindenkit, milyen egyedi részvényekből, milyen szektorokból állítsuk össze saját portfoliónkat a jövőben.

Tanuljunk a grafikonokból, olvassunk tőzsdei híreket, képezzük magunkat. Mindannyian tapasztaljuk bevásárláskor azt, hogy egyre többet költünk a dráguló árak és a fogyasztói társadalom által megnövekedett igényeink miatt, talán érdemes lenne befektetésekkel és az azokkal elérhető hozamokkal kompenzálni kiadásainkat, valamint gondolni nyugdíjas éveinkre is, ami hasonló árfolyamgrafikonoktól és a tőzsdétől is függ. A koronavírus-vakcina gyártók, a gyógyszeripar, és mellette jónéhány más szektor vállalatainak részvényei alkalmasak hosszú távú befektetésre. Láthattuk, hogy a gyógyszeripar defenzív szektor, könnyebben átvészeli a tőzsdei válságokat, sőt sok gyógyszercég fizet osztalékot is részvényeseinek, valamint láthattuk azt is, hogy amerikai indexekkel akár 50% feletti hozamokat is elérhettünk egy év alatt, ráadásul dollárban. A Moderna, a Pfizer, a Johnson&Johnson, az AstraZeneca, az orosz és a kínai vakcina is hatékony, a tőzsde a jövőt árazza, ha a Covid19 véget ér, az akár a tőzsdei hozamokban is jelentkezhet, de természetesen korrekció is elképzelhető. Tőzsdézni hosszú távon érdemes, az pedig egy sajnálatos tény, hogy a vírus velünk marad, a következő években jöhetnek újabb vírusok, oltásokra, gyógyszerekre mindig lesz kereslet. Ha a gazdaság újraindul a világ minden országában, az számos szektor vállalatainak eredményére pozitív hatással lehet.

Ha szeretnéd elkezdeni vagy egy szinttel magasabbra emelni a tőzsdei tudásodat, csatlakozz az ingyenes kereskedési webináriumokhoz.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo