Hogyan érinti cégét az adóváltozás? Számolja ki!

Júliustól két százalékponttal csökkent a szociális hozzájárulási adó. Mit jelent ez a gyakorlatban? Mennyivel több pénz marad a munkáltatóknál? Az Mfor.hu frissített Bérkalkulátorának segítségével most Ön is utánaszámolhat!

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

(Fotó: depositphotos.com)

Július 1-től 17,5 százalékról 15,5 százalékra mérséklődött a szociális hozzájárulási adó (szochó).

Ahogy arra laptársunk, az Mfor.hu már korábban felhívta a figyelmet, a 15,5 százalékra mérsékelt közteher a kormány kommunikációjában hangsúlyos szerepet kapott. Legutóbb például Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára mondta el, hogy a gazdaság újraindítása szempontjából ez az egyik leghatékonyabb adópolitikai eszköz lehet. Hiszen az adócsökkentés fél év alatt 160 milliárd forintot hagy a vállalkozásoknál, ezzel is segítve a munkahelyek megőrzését, illetve új munkahelyek létesítését.

Bár a mostani adóváltozás a koronavírus-járvány okozta gazdasági helyzetben valóban komoly segítséget jelenthet a munkaadóknak, a szochó két százalékpontos csökkentéséről a hatéves bérmegállapodás eredményeként a kormány már korábban döntött. Ennek értelmében, ha legalább 6 százalékos reálszintű bérnövekedés történik, akkor 2 százalékponttal csökken a szociális hozzájárulási adó mértéke. Azaz ezt az intézkedést is gazdaságmentő lépésként hirdeti a kormány, holott semmi köze hozzá, hiszen már 2016-ban megteremtették ennek alapját.

De mennyivel mérséklődik a munkaadó terhe júliustól? Vegyünk három példát!

Míg a legalacsonyabb, bruttó 161 ezer forintot kereső minimálbéres munkavállaló után tavaly 191 590 forint volt a bérköltség egy hónapban, ebből 28 175 forint volt a szochó, 2020 júliusától 24 955 forint lett, amivel 188 370 forintra csökkent a munkáltatót terhelő járulék. Ez egy 5 főt minimálbéren foglalkoztató munkaadó esetében a következő fél évben 96 630 forint spórolást jelent.

Egy átlagos, havi bruttó 300 ezres fizetéssel számolva 2019-ben 357 ezer forintot tett ki a bérköltség egy hónapban. Júliustól ez 351 ezer forintra mérséklődött, a szociális hozzájárulási adó itt 52 500-ról 46 500 forintra csökkent.

Magasabb, bruttó 600 ezer forintos kereset esetében a 714 ezer forint közteherből 105 ezer forintot jelentett a szochó 2019-ben, ez júliustól 93 ezer forintra változott.

Az Mfor.hu most frissített Bérkalkulátorával Ön is megtudhatja, mennyivel kevesebb járulékot kell fizetnie munkavállalói után.

A Bérkalkulátort itt érheti el >>>>

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo