A probléma abból adódik, hogy a kedvezményes adókulcs alá tartozó vendéglátó-ipari szolgáltatás a NAV szerint csak nyílt árusítású éttermekre vonatkozik. Vagyis az iskolai menza, ahol csak a gyermekek és a tanárok étkezhetnek nem minősül nyílt árusításúnak, így a szolgáltatás 27 százalékos adókulccsal adózik - hívta fel a figyelmet szakértő partnerünk, a Saldo Pénzügyi Tanácsadó és Informatikai Zrt.
További probléma, hogy annak ellenére, hogy nem alkalmazható a kedvezményes adókulcs, a menzai étkezés szolgáltatásnak minősül és nem termékértékesítésnek. Ennek okán az élelmiszer értékesítésre vonatkozó kedvezményes adókulcs sem alkalmazható. Például a pogácsa értékesítése, ha az termékértékesítés keretében történik, úgy 18 százalékos adókulcsot kell alkalmazni. Viszont ha menzán szolgálnak fel pogácsát, úgy az nem minősül termékértékesítésnek, így a 27 százalékos adókulcsot kell alkalmaznia a menzát üzemeltetőnek. Sajnos nem tudunk olyan szituációt elképzelni, mikor a menzán bármilyen ételt vagy italt a kedvezményes adókulccsal lehetne számlázni.
Nem csak a menzák vannak nehéz helyzetben
Az idén januártól érvényes áfacsökkentést ugyan általánosságban örömmel fogadták a vendéglátósok, a gyakorlatban a törvény azonban számtalan problémát és kérdést vetett fel. A jogszabály ugyanis úgy szól, hogy 27 százalékról 18 százalékra csökken az étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom után fizetendő áfa mértéke. Csakhogy a kedvezményes adókulcs érvényesítésének feltételei annyira bonyolultak, hogy az éttermek – önhibájukon kívül – nehezen értelmezik a rájuk vonatkozó törvényeket.