A legjobban várt pályázat a tavalyi év sikeres kisvállalati kiírása folytatásaként jelentkező KKV START innovációs pályázat.
Országos lefedettség mellett lehet 10–20 millió forint támogatást kérni. A támogatás célja, hogy a kkv-k versenyképessége úgy javuljon, hogy innovációval kapcsolatos projekteket valósítanak meg. A pályázat várható keretösszege 10 milliárd forint, a várhatóan támogatott kkv-k száma 700 darab lesz. A pályázatban a mikro- és kisvállalkozások jelentkezését várják, ezek 1–50 fő létszámot foglalkoztató cégek. A pályázati tervezetben írt feltételeknek mintegy 30 ezer vállalkozás felel meg, a nyertesek ebből a potenciális körből kerülnek ki. A pályázat 60 százalékos támogatási intenzitás mellett téríti a fejlesztéshez szükséges gépeket, berendezéseket, más vállalkozásoktól, alvállalkozóktól vásárolt szolgáltatásokat, anyagköltséget, illetve a fejlesztésre könyvelt munkabéreket, járulékokat. A pályázat az ország egész területén elérhető lesz.
Szűkebb réteget szólít meg, de még így is közel 5 ezer potenciális indulót érint a Piacvezérelt KFI pályázat.
A pályázat célja, hogy piacképes termékek és szolgáltatások fejlődjenek, prototípusokat vezessenek be piaci termékként. A feltételek között továbbra is fő szempont, hogy üzletileg is értelmezhető innovatív megoldások jöjjenek létre. A várható keretösszeg 45 milliárd forint, így a várhatóan támogatható vállalkozások száma 200 darab lesz. Az igényelhető támogatás összege minimum 50 millió forint, maximum 700 millió forint, ahol már a 250 főt meghaladó nagyvállalatok is indulhatnak. A támogatás maximális mértéke 60 százalék, azaz 100 forint fejlesztési költségből 60 forintot a támogató hatóság áll. A költségek között elszámolhatók a munkabérek és járulékai, a fejlesztéshez kapcsolódó gép- és eszközvásárlások, a fejlesztéshez szükséges anyagköltségek vagy külső vállalkozók, szolgáltatók költségei. A pályázatot majd konzorciumi formában is be lehet adni, ahol felsőoktatási intézmény bevonására is lesz lehetőség, de a csapat maximum 3 tagból állhat.
Egyértelműen ez a két pályázat határozza meg a 2019-es innovációs trendeket, hiszen a GINOP források már korábban elfogytak. Az előző évek példáiból kiindulva a pályázatokat várhatóan májustól lehet beadni – mondta Papadimitropulosz Alex, a Via Credit pályázati tanácsadó ügyvezető igazgatója.
Az előzetes kommunikáció alapján új mérlegelési szempontokat vezetnek be.
- Korlátozzák a bérköltségek elszámolását; a pályázatokban a jelenlegi bérek másfélszerese tervezhető. Ez alapvetően bőségesen elegendő a fejlesztés elvégzéséhez, és egyben korlátozza a tapasztalatlan pályázók túlköltekezését.
- Jótékony hatása lesz a másik új szempontnak is, az EBITDA (üzemi eredmény + amortizáció) értékének a másfélszereséig lehet majd a támogatást tervezni. Az új korlátok jótékonyan hatnak majd a pályázókra, jobb minőségű pályamunkák várhatók majd. „Korábbi elemzésünkben már rámutattunk, hogy jelentősen javul az innováció piacra vitele, ha a pályázati költségvetés tervezésénél összhangba hozzuk a támogatási igényt a kkv méretével. A túlméretezett projektek nagyobb arányban fulladnak kudarcba, ezt kívánja a szabályozó megelőzni az előre beépített védelmi feltételekkel” – tette hozzá Papadimitropulosz Alex.