A wifi szerves része az életünknek, ma már teljesen elképzelhetetlenek nélküle a mindennapok. A UPC kérdőívét több ezer internetező töltötte ki. A felmérésben nemcsak a UPC előfizetői, hanem más szolgáltatók ügyfelei is elmondták a véleményüket. A megkérdezésnek az volt a célja, hogy kicsit többet tudjunk meg arról, a hazai internetezőknek mit jelent a wifi és az internet, mennyire fontos szerepet tölt be a wifi az életükben, mit tudnak a működéséről és az ehhez szükséges eszközökről, vagy hogy mennyire tudatosan és milyen szempontok alapján választanak internet-előfizetést.
Internet nélkül is van élet, csak minek
Internet nélkül manapság ugyan lehet létezni, csak éppen nem érdemes, hiszen rengeteg téren könnyítheti meg és teheti jobbá az életünket. Éppen ezért nem mindegy, hogy milyen formában érjük el, és hogy pontosan milyen háttértudással rendelkezünk a témával kapcsolatban. Most ezekre is fény derült legújabb felmérésünknek köszönhetően.
A magyar felhasználók több szempontot is figyelembe vesznek a megfelelő internetelőfizetés kiválasztásánál, ahol először a szolgáltatás árára (48%), a csomagban foglalt egyéb szolgáltatásokra (43%) és a letöltési sebességre (43%) fókuszálnak, valamint a jó wifi router (34%) is döntő tényező számukra. Gyakorlatilag korosztálytól függetlenül elmondhatjuk, hogy az emberek döntő többsége inkább wifin (89%), mint vezetéken keresztül internetezik (49%), ami mellett külön érdekesség, hogy otthoni használatban is egyre nagyobb teret hódít magának a mobilinternet (28%), bár ez a 18-29 éves korosztály körében a legnépszerűbb (36%).
Mobilról netezik a magyar
A teljes korcsoportot tekintve a válaszadókról elmondható, hogy leginkább hordozható eszközökről szeretnek internetezni, amik közül a mobiltelefon a legnépszerűbb, ezt követi a laptop, majd az asztali számítógép a maga 52%-ával, illetve a tablet (44%) és végül az okostévé. Utóbbi egyre nagyobb népszerűségnek örvend a háztartásokban, hiszen funkcióival több eszközt is tud helyettesíteni.
A felmérés eredményei alapján nincsenek hatalmas különbségek a wifi lefedettségében a különböző otthontípusok tekintetében, hiszen a családi házakban átlagosan 73%-os, társasházi lakásokban 81%-os, míg panellakásokban 80%-os lefedettségről beszélhetünk. Az emberek számára egyre fontosabb az is, hogy a saját kertjükben, teraszukon is tudjanak wifizni, ami a válaszadók szerint átlagosan 58%-os lefedettségű, ezért a legtöbb helyen érdemes a wifi jelet felerősítő eszközöket használni. Az összes korcsoportot nézve meglepően sokan (69%) gondolják, hogy a vezetéken keresztül biztosított internetszolgáltatás gyorsabb, mint a vezeték nélküli változata, amit a többszöri (33%), vagy rendszeres (20%) sebességmérésekből következtetnek ki.
Jelszó?
Biztonsági szempontból nem a legoptimálisabb, hogy a válaszadók 43%-a még mindig a gyárilag beállított wifijelszót használja, pedig számtalan veszélyforrás kihasználhatja, ha nem a lehető legbonyolultabb, speciális karaktereket is tartalmazó jelszót állítjuk be. Az emberek többsége (57%) az idegeneken kívül bárkinek szívesen megadja az otthoni wifijéhez tartozó jelszavát, pedig a legjobban akkor járna, ha vendéghálózatot állítana be hasonló esetekre, amiről hamarosan mi is cikkezni fogunk.
Úgy néz ki, hogy a magyar felhasználók élen járnak a különböző eszközök ismeretében, hiszen 22%-uk pontosan tudja, hogy az otthoni routere 2,4 és 5 GHz-en is tud üzemelni, a megkérdezettek 23%-a 2,4 GHz-en, míg 4%-uk pedig 5 GHz-en működő routerrel rendelkezik. Azzal viszont a többségük (69%) nincs tisztában, hogy a mikrohullámú sütő, a vezeték nélküli telefon és a mobiltelefon zavarhatja-e a wifi jelét.