Abbie egy az 500 milliárd dollárt kezelő amerikai AB alap menedzserének találmánya. A szaksajtó úgy ünnepli a szóban forgó Gavin Rommot, mint aki létrehozta a Wall Street "Amazon Alexáját", vagyis a beszélő virtuális asszisztenst a pénzügyi szektor és a pénzpiacok számára. Abbie dolga egyelőre az, hogy a legrutinszerűbb, leguncsibb, legrepetitívebb feladatok végzése alól felmentse az élő emberi munkaerőt, s mint ilyen a pályakezdő, junior-szintű munkavállalókat tehermentesítse. Ha jól belegondolunk, voltaképpen középtávon az állásukat is veszélyezteti. A Wall Streeten is a gyorsaság számít, nemcsak a (befektetési) cégek hatékonyságnövelése miatt, hanem mert a befektetők pénzének kezelésénél kulcstényező. Egyáltalán nem mindegy mikor fektetünk be egy adott eszköztípusba és abban a percben hol áll annak az árfolyama. Igaz, Abbie a fix hozamú eszközöknél került alkalmazásra, vagyis itt nem az árfolyamingadozásokra és a tőzsde volatilitására játszik az alapkezelő.
Hölgynek kijáró tisztelettel
Van valami meghökkentő abban, hogy a Business Insider cikkírója "12 hetes" virtuális assisztensnek nevezi Abbiet, mintha "ő" is egy biológiai lény lenne, életkorral rendelkező tagja az üzleti szektornak. A hardvert/szoftvert megszemélyesítő, antromorfizáló igyekezet másik jele, hogy Abbie-re "kollégái" nőként (she) referálnak.
Rendben, régen a kalózok és admirálisok is így beszéltek a hajóikról, a modern korban meg a pilóták a repülőgépeikről, az autóversenyzők a járműveikről.
Abbie lehetővé teszi a Wall Street-i gárdának, hogy a döntéshozatalra koncentráljanak, valamint a kereskedési utasításokat megelőző ellenőrzésre, amelynek célja megállapítani, hogy a tranzakció megfelel-e az ügyfél által preferált portfólió-céloknak. Abbie átvette a fix-hozamú ügyletek 30-45 százalékát az AB-nél, és működése -élete?- 12 hetében 9000 tranzakciót hajtott végre 18,5 milliárd dollár értékben.
Abbiet Romm, Tim Morbelli és egy 5 fős csapat alkotta meg. Morbellit a Business Insider toplistáján nemrég a Wall Street emelkedő sztárjai közé választották. (Egy egyszerű Google-keresés azonnal kimutatja, hogy TJ Morbelli már szerepelt a sajtóban korábban: felesége a 33. hétben szakította meg terhességét, és az abortuszt követően meghalt. Ő is feleségével tartott abba a városba, ahol a nő az eljárásnak alávetette magát.)
Az Autonomous Next tanácsadó cég elemzése szerint már most 2,5 millió azon munkavállalók száma az amerikai pénzügyi szolgáltató szektorban, akiknek munkájában résztvesz valamilyen mértékben a mesterséges intelligencia, legyen az a front, a közép vagy a back office, s ezzel a cégek 1000 milliárd dollárnyi megtakarítást érhetnek el. Abbie és a hozzá hasonló botok azonban hamarosan még több szerephez juthatnak a pénzpiaci folyamatokban, jócskán túllépve azokon a rutinszerű feladatokon, amiket most végeznek.
Az említett alap, az AB kvantitatív elemző teamjei már most megosztják az adataikat és számításaikat Abbie-vel, "aki" az egész cég működését átlátva, az alkalmazott modelleket és működési elveket "megértve" javaslatokat tehet a kereskedésre. De még mindig emberek döntik el, hogy Abbie ötleteiből mit fogadnak el.
Ez már hasonlatos ahhoz, amiről biznisz guruk vizionálnak egy ideje: a vállalatok felsővezetői szintjén folyó döntéshozatalban "eleven" szereplő lesz az AI (artificial intelligence: mesterséges intelligencia, azaz MI).
A botok által előkészített anyagokat fogják megvitatni az igazgatótanácsok, alelnökök, részlegvezetők, s a nagy horderejű stratégiai és operatív döntéseket is a botok által felterjesztett javaslatokból, lépésekből, szcenáriókból fognak választani. Vagyis Abbie hozza létre az opciókat, a lehetőségeket, amik közül választani érdemes, nem az emberek erőlködnek, hogy előterjesszék a listát, a menüt, amelyek meg kell szavazni.
Botcsinálta döntés
De itt nem áll meg a dolog. A botok egymással is elkezdenek majd dolgozni, kommunikálni, maguk között ügyintézni. Pont a dolgok internete korában ne tennék, ha már az okos szenzorok is kommunikálnak egymással? Az egyik bank botja kereskedik majd a másik bank botjával, vagy adminisztratív feladatokat lát el a felügyelő szervek, a minisztérium felé. Abbie egyébként akár már most kapcsolatba léphetne a Black Rock befektetési cég szuperokos botjával, Aladinnal.
Morbelli a Business Insidernek megerősítette, hogy az AB tárgyalásba kezdett egy Wall Street-i bankkal arról, hogy Abbie náluk is működjön.
És amikor már sok ilyen bot van a piaci szereplőknél, egy nap talán Abbie -vagy Aladin- lesz a végső döntések meghozója... Az emberek pedig hátradőlhetnek. De biztos, hogy ezt akarjuk?