Meglehet, hogy tényleg nálad van a hiba

Az alkalmazások biztonságának ellenőrzésénél a vállalatok soha nem lehetnek elég alaposak, hiszen a sérülékenységek rendkívül változatos formákban jelentkeznek, és folyton új hibák bukkannak fel, amelyeket a kiberbűnözők igyekeznek kihasználni. A Micro Focus szakértői szerint érdemes figyelemmel kísérni a trendeket, illetve a leggyakoribb problémákat, és professzionális eszközt alkalmazni a sebezhetőségek feltérképezésére.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A sebezhető szoftverek a kiberbűnözők kiskapui az adott programokat használó vállalatok rendszereibe. A cégek és informatikai részlegeik felelőssége, hogy naprakész megoldásokat használjanak, és mindig a lehető legrövidebb idő alatt telepítsék azokat a frissítéseket, amelyek befoltozzák a már javított sérülékenységeket. A szoftverfejlesztőkre is jelentős felelősség hárul azonban, hiszen az ő feladatuk, hogy olyan szoftvereket adjanak ki a kezük közül, amelyek védettek az összes ismert hibával szemben. Továbbá a lehető legrövidebb idő alatt kell elkészíteniük a javításokat, amint napvilágra kerül egy újabb biztonsági rés.

A szoftverfejlesztési folyamatnak ezért rendkívül fontos eleme az alkalmazások biztonságának tesztelése, az esetleges hibák feltérképezése és javítása. Ehhez szerencsére számos forrás áll rendelkezésre. Bizonyos esetekben már éppen az okozhatja a gondot, hogy túl sok az információ, és a fejlesztők nem tudják, mely útmutatók mentén ellenőrizzék szoftvereik sebezhetőségét.

Kép: Pixabay

Csak az első lépés

Jó kiindulópont az OWASP (Open Web Application Security Project) független, nyílt, nemzetközi nonprofit szervezet toplistája, amely minden évben bemutatja a 10 leggyakoribb webes sérülékenység típusait. A legutóbbi felsorolásban például olyan hibák szerepeltek az élen, amelyek lehetőséget biztosítanak a megbízhatatlan adatok vagy utasítások befecskendezésére, a hitelesítési folyamatok vagy felhasználói munkamenetek eltérítésére, az érzékeny adatok megszerzésére, XXE (XML external entity) alapú károkozásokra, a rosszindulatú kódok beillesztésére, valamint a hozzáférések helytelen felügyeletéből és a hibás biztonsági konfigurációkból eredő rendellenességek kihasználására.

Kevesen ismerik fel a külső és belső ellenségeket
A legtöbb szervezetnél tisztában vannak vele, hogy a kiemelt, rendszergazdai jogosultságokkal csínján kell bánni, azt azonban már kevesebben látják át, milyen sok szinten jelenthet kockázatot egy ilyen „privilégium”, és hogyan minimalizálhatják a hozzá kapcsolódó rizikófaktorokat.
A sebezhetőségeket és a megelőzési módszereket részletező dokumentumban azonban maga a szervezet is arra figyelmezteti a fejlesztőket, hogy ne álljanak meg ennél a listánál, mivel több száz további probléma lehet negatív hatással a webes alkalmazások biztonságára. Ezt támasztja alá a Micro Focus saját kutatása is. A vállalat által tesztelt alkalmazások 90 százalékában ugyanis akadt olyan általános sérülékenység, közel felében pedig olyan, kritikus vagy magas kockázatú hiba, amely nem szerepelt az OWASP toplistáján.

Hol a hibahatár?

A tanulmányban a legtöbb hibát a webes alkalmazások környezetében, valamint beágyazásuk és biztonsági funkcióik között találták a Micro Focus szakemberei. A leggyakoribb, általános jellegű sebezhetőségek a rendszerinformációk szivárgása, a sütik biztonsága és az adatforgalom kapcsán jelentkeztek, míg a kritikus sérülékenységek a legtöbb esetben a jelszavak kezelésénél és a rosszindulatú kódok beilleszthetőségénél merültek fel.

A sérülékenységek tehát rendkívül sokrétűek lehetnek, ezért a fejlesztőknek kiemelt figyelemmel kell kezelniük őket. Jóval egyszerűbbé teszik azonban ezt a feladatot az alkalmazásbiztonságot tesztelő eszközök. Az eszközök segítségével a vállalatok a teljes szoftverfejlesztési ciklus során, automatizáltan tesztelhetik a helyszínen vagy a felhőben futtatott alkalmazások biztonságát. A megoldások hatékony módszerekkel vizsgálják a programokat, és egyszerűen és gyorsan listázzák a javításra váró hibákat.

Adatbiztonság a gyakorlatban, a technikán innen és túl
A személyes adatok megfelelő szintű védelmének biztosítása napjainkra valamennyi szervezet számára alapvető feladattá vált, amely egyben az ügyfelek és munkatársak bizalmának sarokkövét is képezi. Ez éppúgy magában foglalja a szervezési (ideértve: a szervezeten belüli adatvédelmi tudatosság növelését, a munkavállalói állomány felkészültségét és az irányadó vállalati szabályozást), mint a különböző rendszerek és megoldások kapcsán alkalmazott technikai intézkedéseket.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo