Lehet, hogy az ön gépéről bányászik valaki bitcoint

A kártékony kriptovaluta-bányász szoftverek az elmúlt egy év alatt 2,7 millió felhasználót támadtak meg, amely majdnem a másfélszerese az előző évhez képest (1,9 millió). Az elmúlt 2 év statisztikái azt mutatják, hogy a bányászok egyre nagyobb figyelmet fordítanak a fejlődő országok piacára, és támadják ezeknek a régióknak a felhasználóit, hogy növeljék bevételeiket – állapította meg a Kaspersky Lab.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg a zsarolóvírusok potenciálisan nagy összegű, de egyszeri keresetet tudnak biztosítani, addig a bányászprogramok viszonylag kevesebb nyereséghez juttatják a kiberbűnözőket, de sokkal hosszabb ideig képesek működni. Épp ezért nem meglepő módon a bányászat egyre népszerűbb a bűnözők körében.

A bányászprogramok lényege, hogy az áldozat mobilkészülékeinek és számítógépeinek erőforrásait használja ki, hogy kriptovalutát termeljen, azokat bekapcsolva a blockchain-rendszerbe, természetesen a tulajdonos engedélye és tudomása nélkül.

Ami túl jól hangzik, az többnyire átverés
A szurkolók mellett a csalók is ott vannak az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon, és már meg is jelentek a tornához kapcsolódó konkrét átverések, amelyek között a hamis mezek, a fertőzött stream oldalak és a mesés nyereményeket ígérő lottósorsolás is megtalálható – figyelmeztetnek az ESET szakemberei.
A zsarolóvírus már nem menő

A Kaspersky Lab elemzése szerint a kriptobányászok száma folyamatosan nő: 2016–2017-ben még 1,9 millió felhasználót támadtak, míg 2017–2018 között ez a szám már 2,7 millióra emelkedett. Emellett 9,5 százalékkal nőtt a mobilos támadások száma, ezek főleg Kínában és Indiában fordultak elő.

„A számítógépes bűnözőknek a zsarolóvírusos támadások meglehetősen figyelemfelkeltőek és kockázatosak: magukra vonják mind az állam, mind a média figyelmét (ld. WannaCry támadás). A bányászati modell azonban könnyebben aktiválható, és jóval stabilabb pénzforrás – csupán meg kell támadni egy felhasználót, majd észrevétlenül kihasználni készülékeinek, gépeinek erőforrásait. Ezt követően teljesen legálisan átválthatják a kriptovalutát valós pénzzé” – magyarázta Anton Ivanov, a Kaspersky Lab biztonsági szakértője.

A bányászprogramokat (a zsarolóvírusokhoz hasonlóan) a felhasználó általában maga telepíti a gépére óvatlanságból, ezért érdemes óvatosnak lenni az ismeretlen helyről, embertől származó e-mailekkel, az ezekben küldött gyanús fájlokkal és hivatkozásokkal.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik 

Nem tűnik túl átgondoltnak a mini-Dubaj projekt.
A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott

A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott 

Bindzsisztán működik, ahogy kell.
Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo