Ha rákattintunk a legismertebb álláskereső portálokra, rendre szemközt találjuk magunkat IT-s hirdetésekkel. A sokak által ismert szám pedig sokkoló: jelenleg mintegy 22 ezer informatikus hiányzik a magyar munkaerőpiacról - és a probléma nem új keletű. Ez azonban csak a felszín, hiszen maga az iparág rendkívül összetett, és rohamos fejlődésének köszönhetően egyre több és több felé ágazik. Ezen belül létezik egy szakma, amelynek említésekor mindig felkapják fejüket a vállalati vezetők – mondván – az utánpótlás nem igazán áll erős lábakon, viszont elengedhetetlen a vállalat működéséhez. A hálózati mérnökökről keveset beszélünk, talán ez is az oka a hiánynak, de azok a fiatalok, akik egyszer ráéreztek az ízére, csillogó szemmel mesélnek róla.
A hálózati mérnöki szakma komplexitása
Az alkotásra való hajlamunkat gyermekkorból hozzuk; számtalanszor játszottunk, építettünk, - majd büszkén mutattuk fel az eredményt. Egy hálózatot felépíteni, megvédeni és üzemeltetni hasonlóan érdekes dolog. És egy-egy feladat megoldása, elvégzése után a sikerélmény bizonyítja, hogy mindig megéri a befektetett munka. Gyakorlatias, technikai, és garantáltan kimozdítja művelőjét a komfortzónából – így szokták röviden jellemezni szakmájukat a hálózati mérnökök.
A szakma külön előnye, hogy viszonylag gyorsan lehet benne fejlődni egyrészt a folyamatos napi kihívások, másrészt az elérhető képzések miatt is. Ha valaki veszi a fáradtságot, évente egy-két certifikáció könnyen megszerezhető. Ez nem monoton, és nem is unalmas pozíció: minden napja csupa kihívás.
Level 1-től Level 4-ig: határ a csillagos ég
A mérnöki lét négy szintjéről mindenképpen szót kell ejtenünk. Az L1-es szint tudója szorgosan monitorozza a rendszert, ellenőrzi a hálózatot, a kapcsolatokat. Amennyiben összeomlik a hálózat, vagy hibát talál a kapcsolatban, beavatkozik kvalitásaihoz mérten, vagy tovább irányítja a hibajegyet az L2-ekhez.
A L2-es mérnökök végzik a hibaelhárítás nagy részét, üzemeltetik a hálózatot, legalább két év hálózat-felügyeleti múlttal a hátuk mögött.
Körülbelül öt év tapasztalattal a zsebükben L3 szintre léphetnek, amely már egy új világ: a Design & Build világa, ahol a magas szintű hibaelhárításon felül már a hálózatok megtervezésében és kiépítésében is aktívan részt vehetnek. Ezek a mérnökök leggyakrabban 3 területen specializálódnak: egyik terület a klasszikus network (a fentiekben említettek). A második kedvelt terület a network security (hálózatbiztonság), harmadik pedig az IP Telefonia (vagy Cisco Voice, UC), amelynek szakértői a hang- és videóátviteli technológiákban lesznek mélyebben jártasak.
Körülbelül 5-10 év L3 tapasztalat megszerzése szükséges ahhoz, hogy L4-es szintre jusson valaki. Itt a határ már a csillagos ég: komplett, több országot átívelő informatikai rendszereket terveznek, építenek ki és csak a legkivételesebb esetben vesznek részt hibaelhárításban, ha az L3 csapat sem tud megoldani egy adott problémát.
A vállalatok már keresik a megoldást
Valami hasonló megy végbe, mint pár éve a programozók esetében. Akkor működik jól a rendszer, ha a piac megfelelően tud reagálni a keresletre. Ha nyitott szemmel körbejárjuk a lehetőségeket, a fejvadászat és a vállalati saját képzések mellett máris találunk olyan képző intézményeket, ahonnan szaktudással rendelkező fiatalokat lehet azonnal munkába állítani. A győztes itt is az lesz, aki szakmai minőséget és megbízhatóságot tud nyújtani. Megjelent egy olyan akadémia is, amely azon kívül, hogy vállalja a mérnök szakemberek kiképzését, betanítását, garantálja azt is, hogy elhelyezi a jelölteket a partnereinél sikeres vizsgatétel esetén. A szemeszterek alatt felesleges, tölteléktantárgyak helyett pozícióspecifikus tantárgyakat biztosítanak a hallgatóiknak, akiket olyan oktatók tanítanak majd, akik IT területen tevékenykednek, és a való életből vett példákkal okítják a diákokat. A szigorúan szakmai tantárgyak mellett segítenek nekik time-management, illetve probléma megoldó képességeik fejlesztésében is, hogy egy hirtelen felmerülő problémára gyorsan, hatékonyan, és sikeresen tudjanak reagálni.
Mint ahogy a munkáltatók financiálisan reagáltak a szoftverfejlesztők iránti keresletre, be kell látniuk, hogy a hálózati mérnök szakemberek iránti kereslet fellendülése a fizetések emelkedését vonta maga után, így háromszázezertől egymillióig is terjedhetnek a nettó fizetési igények a jövőben.
Szerző:
Szécsi-Berron Fatime
Junior HR Manager & IT Recruiter