Ma szavazhat az országgyűlés arról a törvényjavaslatról, aminek eredményeként tisztulhat és bővülhet a magyarországi piacképes lakásállomány. A javaslat lényege, hogy a Nemzeti Eszközkezelő tulajdonában lévő lakásokat az érintettek kedvezményesen vásárolhatják vissza. A várhatóan jövő januártól életbe lépő jogszabály segítséget nyújt az eszközkezelő által átvett lakások adósainak, hogy újból tulajdonosok lehessenek. Ha pedig a többség él a lehetőséggel, akkor több mint 30 ezer lakás válhat újra piacképessé. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője közölte: “Az ingatlan.com becslése szerint az idén novemberi kínálati árak alapján az ingatlanok összértéke körülbelül 480-720 milliárd forint lehet, de ez nagyban függ a lakások állapotától, pontos elhelyezkedésétől.”
Mennyit érhetnek?
Konkrét példákkal élve 2016-ban például a Nemzeti Eszközkezelő által átvett Budapesti lakások átlagértéke közel 6 millió forint volt, az átlagos alapterületük 60 négyzetmétert tett ki. Egy-egy Fejér megyei, Győr-Moson-Sopron vagy Hajdú-Bihar megyei lakásnál tavalyelőtt az átlagos bekerülési érték 3,7-4,4 millió forintra rúgott, az átlagos alapterület mindhárom esetben 90 négyzetméter körül volt. Az ingatlan.com adatai szerint most novemberben egy 60 négyzetméteres átlagos fővárosi lakás átlagára a kínálati piacon több mint 36 millió forintot tett ki. A Fejér megyei, Győr-Moson-Sopron vagy Hajdú-Bihar megyei 90 négyzetméteres lakásokat pedig 18-29 millióért átlagban.
Nincs ideális megoldás csak a megelőzés
Balogh László szerint az eddig megismert tervek alapján kedvező lehetőségük nyílik a korábban bajba jutott adósoknak arra, hogy visszaszerezzék a lakásukat. A programban az eszközkezelő által november 21-ig átvett lakások tulajdonosai vehetnek részt. Az ingatlan.com szakembere szerint nincs ideális megoldás a bedőlt hitelek kezelésére, mert segítség nélkül az adósok helyzete kilátástalanná válhat, a túlzott támogatás pedig a későbbiekben is aránytalan kockázatvállalásra ösztönözheti a lakosságot. A jövőben a megelőzés lehet a leghatékonyabb megoldás. Hiába lehet ugyanis most szuperalacsony kamatokkal hitelt felvenni, ezek nincsenek kőbe vésve a következő 15-20 évre. Az MNB ezért is vezetett be a háztartások túlzott eladósodását gátló intézkedéseket, mint például a jövedelemarányos törlesztésre vonatkozó szabályozás. “Az elmúlt 10 év tapasztalata az, hogy a lakáspiac és az ingatlanárak stabilitásához a lakáshitelesek biztonságos és kiszámítható anyagi helyzete nagy mértékben tud hozzájárulni.” - tette hozzá Balogh László.