Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint az idén nagyon változékony teljesítményt mutatott az ipar. Ezt mutatja többek között, hogy kilencből öt hónapban visszaesés volt a szezonálisan és munkanaphatással korrigált adatok alapján és csak négyben volt növekedés Szeptemberben a tisztított adatok 2,1 százalékos visszaesést mutattak augusztushoz képest, hasonló mértékű havi csökkenésre legutóbb tavaly novemberben volt példa. Az exportértékesítés 4,2 százalékkal esett vissza - írta a szakember a szerkesztőségünknek küldött kommentárjában,
A szektor felemás teljesítményére utal az is, hogy az ipari olló hónapok óta egyre nagyobbra nyílik: azaz a belföldi értékesítés egyre nagyobb ütemben nő, míg az exporteladásoknál pedig csökken a tempó. „A külföldi kereslet elérte a csúcsát és az export kevésbé járul hozzá a magyar ipar növekedéséhez. Az exporteladások ugyanis az első kilenc hónapban mindössze 0,5 százalékkal haladták meg a tavalyi szintet. Az export botladozása pedig kockázatot jelent az ipari növekedés szempontjából” – fogalmazott a K&H Bank elemzője.
Az idei teljesítményt nézve az is kiderül, hogy a 4 százalékos éves növekedés eléréséhez nagyon lendületes, 7 százalékos bővülés kellene az utolsó negyedévben. Erre azonban nem sok esély van. Egyrészt az idén egyetlen hónapban, áprilisban ért el 7 százalék feletti pluszt az ipar és ez is csak egyetlen kiugró adat volt. Másrészt a bázis is viszonylag magas, a múlt év októberében és novemberében 7,6, illetve 3,1 százalékos volt a többlet. Hozzátette: „Összességében nem látszik, miért tudna kiemelkedő bővülést elérni az év végén az ágazat. Ennek fényében 3 százalék körüli éves növekedésre van kilátás.”