Okok, amiért kimaradtunk az uniós paktumból

Magyarország adórendszere védelmében akar kimaradni az eurózónából a kormányfő szerint. Történelmi, bár valószínűleg néhány döntését júniusra halasztó európai csúcsértekezlet vette kezdetét Brüsszelben. Az EU 24 tagállama az euró bevezetése óta a legjelentősebb gazdasági reformokat határozta el. Svédország a kollektív béralkuk, a britek a font, Magyarország adórendszere védelmében akar kimaradni a gazdasági és monetáris unió új fázisából. Csehország pedig azért, mert nem hívták meg a tárgyalásokra.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem sikerült tető alá hozni az euró megmentésére eredetileg átmenetinek szánt válságalap összegének növelését és Portugália hitelezésének kérdését, így az utolsó pillanatban módosítani kellett a ma, kétnapos Európai Tanács ülésének napirendjét. Ennek ellenére a csúcsértekezleten történelmi jelentőségű bejelentésekre lehet számítani. Az euró bevezetését megelőző, a maastrichti kritériumokat kodifikáló épülő Stabilitási és Növekedési Paktum 1997-es elfogadása óta most fogják a legnagyobb mértékben megváltoztatni az európai gazdaságpolitika alapszabályait. Ezt megelőzően az egységes belső piac megteremtéséről szóló döntés hozott a maihoz mérhető változásokat még 1985-ben.

Az Unió két legfontosabb országának, Németországnak és Franciaországnak a Versenyképességi Paktumnak nevezett előterjesztését az EU két vezetője, van Rompuy és Barroso gyúrta egységes előterjesztéssé (EurActiv.hu 2011.03.24), a kapcsolódó jogszabályok tervezetét pedig formálisan a magyar elnökség hagyatta jóvá a pénzügyminiszterekkel (EurActiv.hu 2011.03.16). Mindhiába: Herman van Rompuy mai bejelentése szerint összesen négy ország, Csehország, Svédország, Nagy-Britannia és Magyarország nem fogadja el a Gazdasági és Monetáris Unió új szabályait. Herman van Rompuy a mai munkavacsora előtt azt jelentette be, hogy a monetáris unióban részt vevő, az eurót használó 17 tagállamon kívül csak Lengyelország, Dánia, Lettország, Litvánia, Románia és Bulgária csatlakozott az egyezménynek.

Dánia annak ellenére csatlakozott a jelenleg Euró Plusz Paktumnak nevezett egyezséghez, hogy Nagy-Britanniához hasonlóan nem kötelezettsége bevezetni az eurót.

Bármi áron

„Csökkenteni kell Európában az államadósságot, és munkahelyeket kell teremteni, bármi áron" - mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök csütörtökön. A magyar miniszterelnök a kormány közleménye szerint a találkozót megelőző európai érdekegyeztető fórumon a munkaadók és szakszervezetek képviselőivel folytatott ülés után azt mondta, hogy „a délelőtti háromoldalú találkozó résztvevői benyomása szerint tudatában vannak annak, hogy a válság után a világ és Európa nem lesz olyan, mint amilyen előtte volt. A feladat tehát nem az, hogy visszataláljanak a válság előtti Európába, hanem hogy megtalálják új, válság utáni formáját". Orbán kitért a sajtótájékoztatón arra, hogy az uniós gazdasági kormányzás megteremtését célzó hat jogszabálytervezet, amely szerinte a magyar elnökség legfontosabb missziója, a csütörtök-pénteki EU-csúcstalálkozón elnyerheti a résztvevők egyetértését. Ezután megkezdődhetnek a tárgyalások a jogszabálytervezetekről az Európai Parlamenttel, és a júniusi EU-csúcsra, vagyis a magyar elnökség lezárulta előtt ebben a kérdésben megszülethet a megállapodás.

Különös módon azonban a Magyarország nem akar csatlakozni ezeknek az intézkedéseknek a bevezetéséhez. Orbán Viktor a kormany.hu közlése szerint kérdésre válaszolva mondta azt, hogy a magyar elnökség által „előkészített" hat jogszabály és a francia-német kezdeményezésű versenyképességi paktum átfedésben van egymással, de az európaktum csak azokra vonatkozik, akik csatlakoznak hozzá - vagyis a mostantól Euró+ néven említett 23 tagú csoportra. Ezzel együtt a jogszabályok mindenkire, így Magyarországra nézve is kötelezőek lesznek.  A miniszterelnök egyébként arra hivatkozva nem csatlakozik az Euró Plusz kezdeményezéshez, mert szerinte ez „ „a magyar parlamenti pártok képviselőivel egyeztetve teljes nemzeti egység alakult ki arról, hogy Magyarország ne mondjon le a független adópolitikáról", márpedig a miniszterelnök szerint a paktum ezt veszélyezteti.

Magyarországnak nem elég

A magyar kormányfő szerint ez a paktum nem teremt elég garanciát ahhoz, hogy Magyarország, ha szükséges teljesen egyedül, az Európai Unió legversenyképesebb adórendszerét fejlessze ki a közeljövőben.

Magyarország adórendszerének versenyképessége a Világbank vonatkozó felmérése szerint jelenleg az EU-ban a 21, a világban a 109. helyre elég, amivel  megelőzzük Lengyelországot, Szlovákiát, Csehországot, Olaszországot és Romániát az EU tagjai közül.

Frissítés: Csehország azért marad ki a paktumból, mert a cseh kormányt nem vonták be az egyeztetésekbe. Svédország a kollektív béralkuk rendszerét félti. Nagy Britannia nem részese a Gazdasági és Monetáris Uniónak

Az Euró Paktum legutolsó ismert szövege így rendelkezik:
"A közvetlen adóztatás nemzeti hatáskörben marad. Az adópolitikák pragmatikus koordinációja az gazdaságpolitika erősebb koordinációjának szükséges eleme az eurózóna fiskális konszolidációjának és gazdasági növekedésének támogatásához. Ebben az értelemben a tagállamok vállalják, hogy strukturált párbeszédet kezdenek az adópolitikai kérdésekről, különösen annak érdekében, hogy a legjobb gyakorlatokat és a káros tapasztalatokat megosszák egymással, és javaslatokat fogalmazzanak meg az adócsalások és adóelkerülés ellen". "A társasági adó alapjának egységesítése egy olyan jövedelem-semleges módszer lehet a nemzeti adórendszerek közötti konzisztencia megteremtésére, ami tiszteletben tartja a nemzeti adóstratégiákat, ugyanakkor hozzájárul az európai üzleti élet versenyképességéhez és a fiskális stabilitáshoz".

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo