A Trump-kormány próbál kereskedelmi megállapodást kötni Kínával. El lehet érni, hogy a kínaiak több amerikai szóját vagy disznóhúst vegyenek – de hogy ne lopják a szellemi tulajdont, az olyan feladat, mint Észak-Korea vezérével feladatni az atomfegyverek birtoklását. A tudatos kínai politika, amely bátorította a szellemi tulajdon ipari méretű eltulajdonítását, a legnagyobb méretű vagyonátruházás azóta, hogy Irán és az arabok az OPEC megalapításával megdrágították a Nyugat energiaellátását.
Az amerikai hatóságok emeltek már vádat egy sor kínai ellen ilyen bűncselekményért, de Kína több mint 30 éve tartó offenzívája tükrében ezek csak kicsiny veszteségek. Kínai szempontból a módszer sikeresnek bizonyult – miért hagynának fel vele?
Nem arról beszélünk, hogy külföldi cégek kénytelen-kelletlen átadnak know-how-t, technológiát annak ellenében, hogy Kínába települhetnek. Szabályos lopásról van szó, amikor külföldi vállalatok kínai alkalmazottai eltulajdonítják a technológiát saját startupjaik számára, vagy amikor kulcsfontosságú szakembereket csábítanak át a kínai vetélytársak. Azután van az „önkiszolgáló” módszer: amikor az iowai kukoricamezőkön kaptak rajta kínaiakat, amint lopták a genetikailag módosított fajták mintáit. Van lopás az interneten is, és van még a klasszikus módszer, amikor a kínai kormány ügynökei szerveznek be ügynöküknek szellemi tulajdonhoz hozzáférő embereket.
Tavaly novemberben vádat emeltek az USA-ban egy kínai állami vállalat ellen, amely ellopta az
A hetvenes évektől a kilencvenesekig a japánok jártak élen a szellemi tulajdont érintő lopásokban, azután Dél-Korea, Tajvan. Ezek azonban Amerika szövetségesei voltak, így sokféle nyomást lehetett rájuk gyakorolni. Kína vonatkozásában nincs ilyen lehetőség. Az egyetlen mód a visszacsapásra, ha megtiltják minden olyan kínai termék importját, amely mögött, akár alkatrészében, lopott amerikai szellemi tulajdon van.
(Forrás: Asia Times)